Ne každý rodič si uvědomuje, jak je důležité neustále dohlížet a dbát o zoubky svých dětí. Po prvním nadšení z dětských zoubků rodiče často ztrácejí zájem o správnou péči, postupem času přestanou s dětmi docházet na preventivní prohlídky a sleví i z důsledné kontroly toho, jak si dítě zoubky čistí. 

Metal allianz

Zubní kaz u dětí vzniká zpočátku odvápněním tkáně, kdy dochází ke ztrátě vápníku a fosfátu. V současné době se o zubním kazu hovoří jako o infekční chorobě vyvolané činností bakterií usazených na povrchu zubu v zubním plaku.  Právě jeho vzniku lze účinně předcházet důsledným čištěním zubů.

Prevenci zubního kazu a zubní hygieně u dětí se intenzivně věnuje Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE. Navštěvuje děti v mateřských školkách se svým speciálně upraveným kamionem, který v sobě ukrývá i zubní ordinaci. Děti se nejprve pomocí pohádky o zoubku a bacilech učí proč a jak si správně čistit zoubky a jak předcházet vzniku zubního kazu. Po pohádce se vydají do zubní ordinace v kamionu, ale trhání ani vrtání se bát nemusí.  Naopak si mohou všechny nástroje a přístroje pořádně prohlédnout a vyzkoušet, takže zjistí, že není nejmenší důvod bát se návštěvy zubní ordinace. Letos pohádku o kazech, zoubcích a bacilech už vyslechlo 5300 dětí. Další děti ji uvidí během podzimní části projektu Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Kdo se do kamionu nedostane se svou mateřskou školkou, může se do něj podívat se svými rodiči v rámci odpoledního programu kamionu.

Metal allianzAle i když se děti naučí správné péči o své zoubky, preventivním prohlídkám u zubaře se stejně nevyhnou. Zdravotní pojišťovna METAL – ALIANCE motivuje rodiče k pravidelným návštěvám jejich dětí u zubního lékaře balíčkem vitamínů v hodnotě 200 Kč. A pokud lékař usoudí, že dítě potřebuje rovnátka, opět rodičům pomůže Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE příspěvkem na fixní i snímatelná ortodontická rovnátka ve výši až 2.000 Kč.

V péči o dětské zoubky je přednostní vytvořit správné základní návyky. Zubní kartáček by se měl měnit každé tři měsíce, dvakrát ročně by zajít na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři a ve stravě i v nápojích omezit množství cukru. Tomu by se mělo přizpůsobit nejen jídlo doma, ale rodiče by měli bít i přehled, co děti jedí ve škole.

K základním návykům správné ústní hygieny u dětí tedy patří:

 1.       Měnit zubní kartáček každé 3 měsíce

2.       Omezit příjem cukrů

3.       Dbát na správnou výživu

4.       K pití podávat neslazený čaj a vodu

5.       Naučit děti čistit si zuby vertikálně, ne krouživými pohyby

6.       Docházet dvakrát do roka na preventivní prohlídky ke stomatologovi

Reklama