Zdraví

Zubní prevence dětí

Ne každý rodič si uvědomuje, jak je důležité neustále dohlížet a dbát o zoubky svých dětí. Po prvním nadšení z dětských zoubků rodiče často ztrácejí zájem o správnou péči, postupem času přestanou s dětmi docházet na preventivní prohlídky a sleví i z důsledné kontroly toho, jak si dítě zoubky čistí. 

Metal allianz

Zubní kaz u dětí vzniká zpočátku odvápněním tkáně, kdy dochází ke ztrátě vápníku a fosfátu. V současné době se o zubním kazu hovoří jako o infekční chorobě vyvolané činností bakterií usazených na povrchu zubu v zubním plaku.  Právě jeho vzniku lze účinně předcházet důsledným čištěním zubů.

Prevenci zubního kazu a zubní hygieně u dětí se intenzivně věnuje Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE. Navštěvuje děti v mateřských školkách se svým speciálně upraveným kamionem, který v sobě ukrývá i zubní ordinaci. Děti se nejprve pomocí pohádky o zoubku a bacilech učí proč a jak si správně čistit zoubky a jak předcházet vzniku zubního kazu. Po pohádce se vydají do zubní ordinace v kamionu, ale trhání ani vrtání se bát nemusí.  Naopak si mohou všechny nástroje a přístroje pořádně prohlédnout a vyzkoušet, takže zjistí, že není nejmenší důvod bát se návštěvy zubní ordinace. Letos pohádku o kazech, zoubcích a bacilech už vyslechlo 5300 dětí. Další děti ji uvidí během podzimní části projektu Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Kdo se do kamionu nedostane se svou mateřskou školkou, může se do něj podívat se svými rodiči v rámci odpoledního programu kamionu.

Metal allianzAle i když se děti naučí správné péči o své zoubky, preventivním prohlídkám u zubaře se stejně nevyhnou. Zdravotní pojišťovna METAL – ALIANCE motivuje rodiče k pravidelným návštěvám jejich dětí u zubního lékaře balíčkem vitamínů v hodnotě 200 Kč. A pokud lékař usoudí, že dítě potřebuje rovnátka, opět rodičům pomůže Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE příspěvkem na fixní i snímatelná ortodontická rovnátka ve výši až 2.000 Kč.

V péči o dětské zoubky je přednostní vytvořit správné základní návyky. Zubní kartáček by se měl měnit každé tři měsíce, dvakrát ročně by zajít na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři a ve stravě i v nápojích omezit množství cukru. Tomu by se mělo přizpůsobit nejen jídlo doma, ale rodiče by měli bít i přehled, co děti jedí ve škole.

K základním návykům správné ústní hygieny u dětí tedy patří:

 1.       Měnit zubní kartáček každé 3 měsíce

2.       Omezit příjem cukrů

3.       Dbát na správnou výživu

4.       K pití podávat neslazený čaj a vodu

5.       Naučit děti čistit si zuby vertikálně, ne krouživými pohyby

6.       Docházet dvakrát do roka na preventivní prohlídky ke stomatologovi

   
15.11.2011 - Zuby - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] jithule [*]

  můj vnuk (rok a půl) byl vcera poprvé na prohlídce, ale nechtěl ani otevřít pusinku 

  superkarma: 0 07.02.2012, 12:27:09
 2. [6] Jala [*]

  luchud — #4 Je to v kompetenci rodičů, už delší dobu jsou školní prohlídky zrušeny.

  superkarma: 0 04.12.2011, 20:02:11
 3. [5] mechanik [*]

  V mém dětství a ještě v dětství mých dědtí byly preventivní prohlídky u zubaře samozřejmostí.Dnes nemají rodiče čas na sebe ,ne tak na své děti.Dalším problémem je i finanční stránka,myslím si,že aspo%n jednou ročně by mohly být prohlídky ve školce  i ve škole,aby si děti navykly a v pozdějším věku tak samy chodily k zubaři

  superkarma: 0 26.11.2011, 14:39:13
 4. [4] luchud [*]

  nevím z jakého důvodu ty prohlídky ve škole budou rušit...

  1. na komentář reaguje Jala — #6
  superkarma: 0 24.11.2011, 19:55:12
 5. [3] erarigi [*]

  já bych byla pro to vrátit preventivní prohlídky do škol/popř. i školek/ jinak zuby dětí budou čím dál horší

  superkarma: 0 24.11.2011, 17:12:18
 6. avatar
  [2] knizkova8 [*]

  Tak já nevím ale chodíme k zubaři každého půl roku,na Ortodoncii se starší dcerou každý měsíc protože má rovnátka. A holky si zuby samozřejmě čistí a my také

  superkarma: 0 22.11.2011, 15:35:13
 7. [1] libuno [*]

  Super článek. Ale jak je vidět, dnes je 17.11. , reakce žádná. PROČ? 

  Dnešní rodiče nemají čas a ani nemají pomyšlení, že by se teď  měli zamýšlet nad chrupem svým, posléze nad chrupem svého dítěte. A ještě otázka - co si má rodič uvědomit! Že je rodičem, že má nebo nemá na všechno myslet? Rodiče jistě neztrácejí zájem o chrup svého dítěte, nicméně na to denně čas nemají. Jestliže chce stát uspořit, měl by myslet nad prevencí. Preventivní prohlídky bývaly za mých mladých let, nemyslím si, že to bývalo výsadou kohosi. Ale jistě to bylo pro děti!!! Dnešní politika státu vůči dětem dobrá není, natož, aby si dnešní mládež měla mít národní hrdost!

  superkarma: 0 17.11.2011, 18:40:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme