Nepříjemné opary vyvolává virus jménem herpes simplex. Opary se nejčastěji objevují, když je oslaben imunitní systém. Může je vyvolat i únava, menstruace nebo stres. Někdy se ale objeví i v souvislosti s pobytem na slunci, ve větru nebo stykem s mořskou vodou. Jak opary léčit i jak jim předcházet, je obsahem článku. Zubní pasta je pověra!

opar

Napřed začne ret svrbět. Zpravidla za pár hodin se objeví boulička, která trochu bolí. Následně už člověk vypadá jako „zulukafr“ a pochoduje do koupelny pro první pomoc.

Zubní pastu.

Každý medik už vám dnes řekne, že potřením oparu zubní pastou si nejen nepomůžete, ale hnedle i uškodíte. Pokožka kolem oparu se podráždí, čili zrudne, a kůže na oparu se stane tenčí, čili praskne.

Mnozí přesto tvrdí, že jim pasta pomůže.

Jak to?

Jednoduše jde o lidi, jejichž imunitní systém ještě má na to se s virem oparu poprat. Tedy, vyléčil by se v kratší době i bez pasty.

Podstatně efektivnější je léčit virus skutečně něčím, co jej umí ničit, nebo rovnou oparu předcházet, což také lze.

 

Virus Herpes simplex může za nám známé opary na rtech, ale mnohdy i jinde, například v oblasti nosu. Po prvotní nákaze přežívá virus celý život v nervových gangliích našeho těla.

Herpes simplex 2 se podílí na výsevu oparu v oblasti genitálií. U žen proniká do hloubky a může zasáhnout i močový měchýř, u mužů zase zasahuje zevní pohlavní orgány. Přenáší se nejčastěji pohlavním stykem.

Nakazit se „obyčejným“ oparem je možné od jiného člověka, nebo jsou příčiny otázkou oslabení imunitního systému. Inkubační doba onemocnění je několik dní,“ řekla pro Ženu–in dermatoložka Zdena Setníková.

„Předcházet onemocnění lze užíváním vitaminů B1, B6 a B12, ať již v podobě přípravků z lékárny, nebo ve formě čerstvých kvasnic.

Ve výživě by neměl chybět ani čerstvý špenát, který vedle železa, vápníku, sodíku a dalších prospěšných látek obsahuje i síru, která pomáhá opary odstranit. Jedním takovým dobrým protioparovým doplňkem stravy jsou jogurty s živými bakteriálními kulturami a spousta cibule a česneku,“ dodává.

Jak léčit opar doopravdy?

Už při svrbění rtu je dobře natřít místo meduňkovým krémem, který je k dostání v lékárně, nebo připravit silný odvar z této bylinky a tamponkem každou chvíli místo poťukat.

  • Vitamin C a flavonoidy jsou také velmi účinné. Podporují imunitní buňky v boji proti infekci oparů.
  • Třezalka zvyšuje imunitní odpověď a má silné protivirové účinky.
  • Zinek zase pomáhá tím, že rovněž  zvyšuje imunitu.
  • Vitamín E v oleji nebo v masti také může pomoci.
  • Rovněž jsou výtečnými pomocníky přípravky, obsahující výtažek z lékořice. Případně připravit odvar jako u meduňky, nebo bylinky 1:1 smíchat.

Jak oparu předcházet?

Dobře je užívat na rty ochranný krém proti slunci.

Nedotýkejte se puchýřků!!

Opar je infekční, takže můžete přenášet virus na okolí a pak vypadat jako havajský domovník klidně i 14 dnů.

Kdo trpí na opary, měl by po poradě s lékárníkem zobat například riboflavin, kyselinu listovou, zinek či B komplex.

Nejezte čokoládu, želatinu, ořechy a celozrnné obilniny.

Obsahují prý velké množství argininu, který je některými lékaři pokládán za možný vyvolávající faktor oparů.

Reklama