Trápí vás i přes pečlivou ústní hygienu nevábný dech? Nuže, možná je zakopaný pes v tom, že při každodenním pravidelném čištění zapomínáte na jeden svalový orgán, bez kterého byste se sice obešli, ale například jemnou sladkou chuť nugátu a slastně kyselou chuť rychlokvašek byste si již neměli šanci užít. Návštěva cukrárny s kamarádkou by již nenávratně ztratila své kouzlo, ono by totiž nejen nešlo vychutnat si medovník a kafíčko, ale odpadlo by i přátelské klábosení. 
Nu což, život by byl ještě temnější v případě, že byste se narodili jako plaz. Ti totiž mají v tomto orgánu uložené čichové buňky! Asi jste samozřejmě pochopili, že oním malým, ale velmi významným svalem je jazyk.

Proč je užitečné si jazyk čistit?

Prvním důvodem je již zmíněný zápach z úst. Na jazyku se usazuje stejný povlak, který si dvakrát či vícekrát denně odstraňujeme ze zubů pomocí pasty a kartáčku. V této bělavé vrstvičce se koncentruje velké množství patogenních mikroorganizmů, které se pak dostávají do organismu.

V současné době již očistu jazyka doporučují i osvícení zubní lékaři, kteří svým pacientům v tomto případě nepřinášejí žádnou významnou vědeckou novinku, neboť péči o tento sval znal již nejstarší léčebný systém na světě, kterým je pravděpodobně indická věda života”, nebo-li ajurvéda. A to pozor, již před 5 tisíci lety!

Dalším důvodem proč nezanedbávat svůj jazyk, je existence názorových směrů, které tvrdí, že bakterie, jež se hromadí na tomto orgánu, mohou být i přes důslednou péči o chrup příčinou zubních kazů. Tyto patogeny stojí v některých případech i za onemocněními dásní.

 

soutěž - citát: být hloupý

 

Čím to provést

Většina odborníků vám nedoporučí drhnout si jazyk kartáčkem na zuby, výjimku představují pouze speciální kartáčky, mající část určenou výhradně k tomuto účelu. Možná však netušíte, že již lze poměrně snadno sehnat tzv. škrabky na jazyk. Ty se v současné době prodávají v mnoha provedeních a záleží pouze na vás, jakou si vyberete. Některé typy připomínají otvírák na lahve, jiné zase vypadají trochu jako ohnutý drát, další jsou jakousi plastovou osmičkou se speciálně upravenými hranami.
Ceny škrabek nejsou vzhledem k jejich životnosti nijak závratné, pohybují se od 50-200 Kč. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné používat tuto hygienickou pomůcku každý den před čištěním zubů! Farmaceutické firmy se snaží jít také s dobou, a tak dokonce nabízí i speciální gely na čištění jazyka.

Reklama