Potíže se zuby trápí občas každého z nás. Někdy ale řešíme dokonce náhradu zubu. V moderní medicíně se již delší dobu řeší náhrady pomocí zubního implantátu.

Zeptali jsme se proto na několik zajímavých otázek odbornice z Erpet Medical Centrum, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme – odpovídala MUDr. Kateřina Veselá, stomatochirurg.

implantát

V moderní stomatologii se stále více mluví o pozitivním významu řešení zubních náhrad - zubním implantátu. Můžete nám vysvětlit, o co jde?
Zubní implantát je vlastně umělý kořen, který nahradí kořen chybějícího zubu. Je to šroub, který se zavede do kosti v místě ztraceného zubu, na něj se pak nasadí nástavba a na ní korunka. Není pak potřeba brousit okolní zuby, mnohdy úplně zdravé, a to je obrovská výhoda.

Stejně tak se ale může implantátů využít při ztrátě více zubů, kdy se pak na implantáty nasadí můstek. A lze je využít i v bezzubé čelisti k ukotvení protézy.

Z jakého je implantát materiálu a jak je pacienty snášen?
Implantát je vyroben z titanu a jeho slitin, je vysoce biokompatibilní, tedy je snášen živou tkání. V průběhu vhojování dochází k oseointegraci – srůstu s kostí.

Ovšem pozor se musí dát u pacientů s různými poruchami imunity, diabetiků a silných kuřáků, tam je snášenlivost implantátu horší a může dojít k jeho odhojení.

Vkládá se úst v narkóze?
Výkon se provádí ambulantně v lokálním injekčním znecitlivění, což je naprosto dostačující, u běžné implantace se nejedná o nijak extra náročný výkon.

Pokud je v plánu více implantátů nebo se pacient extrémně bojí, je samozřejmě možné dohodnout analgosedaci nebo i narkózu.

V jakých případech jej pacientům doporučujete?
Jak je už uvedeno výše, lze implantátem nahradit jednotlivé chybějící zuby bez nutnosti brousit okolní zuby, více chybějících zubů, kdy již nelze zhotovit můstek a pacient nechce mít snímatelnou náhradu, případně lze implantáty vyřešit i bezzubá čelist, implantáty pak drží protézu.

Samozřejmě existují různá omezení ve zdravotním stavu – poruchy imunity, cukrovka, nedoporučují se u silných kuřáků, u pacientů neschopných zlepšit ústní hygienu. Bezvadná hygiena je totiž nezbytně nutná, implantát může být úplně stejně jako zub postižen paradentózou, odhojit se a vypadnout.

Co pomáhá implantát v ústech řešit?
Viz výše – jednotlivé chybějící zuby, větší mezery, bezzubé čelisti.

Jakou s nimi máte zkušenost?
Na našem pracovišti zavádíme dva typu implantátů, od firmy Straumann a Dentis, s oběma jsou zkušenosti výborné, při správné indikaci, zavedení a správné péči ze strany pacienta je to plnohodnotná náhrada chybějících zubů.

Doplácí na takovou péči zdravotní pojišťovna?
Výkon pojišťovny nehradí ani nic nedoplácí, ceny se pohybují při jednoduché implantaci bez nutnosti dalších chirurgických výkonů na kosti či čelistní dutině kolem 25 tisíc (Dentis), 35 tisíc (Straumann). Obě uvedené ceny jsou včetně protetiky (tedy korunky) za jednotlivý zub.

V případě více chybějících zubů se může využít méně implantátů a na ně nasadit vícečlenný můstek, pak je cena vždy individuální.

Na otázky odpovídala MUDr. Kateřina Veselá, stomatochirurg, za její odpovědi jí děkujeme.

 Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

logo

Reklama