Bulvár

Ztratí člověk s Alzheimerem duši?


Můj příspěvek je a není o ztrátě.
Já jsem totiž ztratila a neztratila babičku. Ona byla vždycky silná a rázná žena. Měla dva syny, ačkoliv jí lékaři tvrdili, že žádné děti mít nemůže. S vědomím této diagnózy se vdala. Ale protože můj dědeček byl krásný a šikovný muž, porodila časem babička dva syny, mého otce a strýce.
Děda však umřel celkem mlád, v pětačtyřiceti letech podlehl rakovině.
Ani jsem ho nestačila poznat.

Od té doby žila babička sama, byla to velmi živelná osoba, měla spoustu přátel a byla velmi oblíbená pro svou schopnost dobře bavit okolí. Vždy byla pohostinná a k nám vnoučatům docela přísná.

Jenže mi ji vzal „ten Němec“, jak se říká Alzheimerově chorobě. Naplno se tato nemoc projevila teprve před pár měsíci, jenže jde to příliš rychle. Dříve jsem se o babičku starala denně já, měla jsem těsně po promoci, a tak jsem na ni měla čas.

Pak jsem nastoupila do práce a už to s ní šlo z kopce. Už během mé dennodenní péče se mi ta milá a rázná žena někam ztrácela, Alzheimer z ní udělal agresivní ženu, v níž jsem nepoznávala svou hodnou babičku. Až jsem ji ztratila úplně – babička sice ještě žije, ale není to život. Musí být pod práškama a jen kouká někam před sebe a vypadá jako by ležela v rakvi. Ten pohled na ni je ubíjející, člověk se bojí chodit na návštěvy.
Ztratila jsem ženu, která pro mě byla hned po rodičích tou nejdůležitější osobou na světě. Mnoho ze svých vlastností jsem zdědila po ní, ale tento odkaz (nemoc) mi snad neodkáže.

Každý člověk, který kdy musel pečovat o takto nemocného člověka,  ví, že je to náročné víc psychicky než fyzicky.
Jenže pokud tu osobu milujete, vše se dá vydržet.

Slonbidlo


Milá Slonbidlo,
musí být nesmírně těžké dívat se, jak se vám milovaný člověk ztrácí před očima.
A jestli jste po své babičce zdědila vlastnosti, jak píšete, určitě neztratíte sílu o ni dále pečovat.

   
20.02.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [6] drizzle [*]

  Přeji ti hodně sil.Moje babička touto nemocí trpěla.Užívala jakési léky ale pak si zlomila nohu v krčku.Hospitalizace v nemocnici a narkóza po operaci její nemoc velmi prohloubily.Dva dny po operaci byla úplně šílená a na posteli musela být přivázaná...Domů se nám již nevrátila a byla přeložena na LDN. Byly tu velmi milé sestřičky jenže i přes veškerou jejich starost si babička zlomila nohu znovu(v noci utíkala z postele) a byla na tom tak zle, že anesteziolog ji odmítl uspat k operaci.Nakonec ji nechali ležet a to bylo to poslední.V srpnu zemřela- půl roku po první zlomenině a 13 měsíců po tom, co ji byla tato dignoza sdělena.

  superkarma: 0 20.02.2006, 18:36:33
 2. [5] Angel79 [*]

  No tak sice to neni az takova utecha ale uz je na tuto chorobu lek. Bohuzel je stale ve vyzkumu ale na trh by mel prijit (kdyz to dobre pujde) okolo 2030. Podstatna cast je z casti syrovych brambor.
  Jinak v prvotnim stadiu je fajn gingo biloba, vitamin E, lecitin (doporucuju kupovat sami po porade s doktorem ohledne mnozstvi). Lecitin je uzasny, je to sice draha zalezitost ale na zacatku to udrzuje dlouhodobe stav.
  Taky muzikoterapie( uz jsou vyzkumy z Floridy ) hodne pomaha, hlavne Bach, Mozart - taky presne nechapu ale udrzuje to mozkove vlny na jiste (potrebne) frekvenci.
  Sama mam presne takovy pripad v rodine a prave ted pisu o teto chorobe dizertacni praci.
  Preju hodne stesti !

  superkarma: 0 20.02.2006, 15:46:52
 3. avatar
  [3] átéčko [*]

  Přeji ti spoustu sil!!! A věřím, že babiččino dědictví si nezasloužíš!!! Držím palce!

  superkarma: 0 20.02.2006, 14:36:56
 4. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Je to moc smutné,ale přeji Ti sílu a pevnou víru.

  superkarma: 0 20.02.2006, 12:08:37
 5. avatar
  [1] Tanzi [*]

  Moji bývalé spolužačky maminka na tuto nemoc onemocněla.
  Já ji pamatovala jako paní učitelku na ZDŠ..milou, usměvavou..plnou života.
  To co z ní ta nemoc udělala bylo hrozné.Takže vím trochu o čem píšeš a dávám ti a pravdu..ztratila jsi ji i když je fyzicky ještě mezi námi.

  superkarma: 0 20.02.2006, 11:44:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme