Styl

Zrzi, zrzi, co tě mrzí!


Bledá pleť s pihami, tuhé zrzavé vlasy. Přidejte k tomu ještě brýle a silnější postavu a holčičí majitel takového vzhledu může jít rovnou skočit z mostu. Co na tom, že jí bude okolí tvrdit, že z toho vyroste a bude z ní nádherná ženská? V tu dobu je zoufalá. A navíc na ni pokřikují „Zrzi, zrzi, co tě mrzí?!"

Vy, co zrzavé vlasy nemáte, si myslíte, že vaše děti je mít taky nebudou? Moc se nesmějte! Většina z nás má v sobě nějaké ty geny zrzavosti. Lidé mají totiž v kůži a ve vlasech dvě barviva. Pokud jsou obě v jakž tak vyrovnaném stavu, tak můžete mít nanejvýš hnědočervené vlasy, zato když převládá jedno z nich – feomelanin, hoří vám hlava jak věchet slámy. Zrzavá barva je záludná a není určena jen jedním genem, chová se složitěji. Takže i tmavovlasí lidé můžou mít zrzavé dítě, rodiče totiž mohou být jakýmisi nosiči této barvy. Ale naopak zrzaví rodiče a černovlasé dítě – to už se rovná zázraku!

 

Zrzkové to vůbec neměli nikdy lehké. Tedy vyjma Irska, tam je přezrzkováno a ohnivá hlava je pomalu národním symbolem. Už v bibli měly rezavé vlasy dvě ryze záporné postavy: Jidáš, co zradil Krista, a Salomé, která si jako odměnu za svůj tanec vyžádala od krále Heroda hlavu Jana Křtitele. I když v obou případech bych to spíš připisovala umělecké licenci. Ve starém Egyptě by majiteli zrzavých vlasů rodiče snad nedovolili vůbec vyrůst – takové vlasy měl totiž ďábel.  

Výjimkou byl Řím. Tam si ženy vlasy barvily hennou, aby dosáhly rudých odlesků. Pak zrzavé ženy – ano, ženy – upadly v nemilost a panovalo o nich spousta nepěkných pověr. Ve středověku mohli být zrzaví jen pánové – viz liška ryšavá Zikmund Lucemburský, císař Fridrich Barbarossa, který svůj zrzavý vous měl i ve svém přídomku, nebo slavný Jindřich VIII., co se nehezkým způsobem zbavoval svých manželek. Ale zrzavá žena? V její přítomnosti prý kysne mléko nebo přestane dojit kráva. A vůbec je nějaká zvláštní, jen se na ni podívejte. Je to určitě čarodějnice, na šibenici s ní! Není to přehnané, ženy s touto barvou vlasů bývaly odsuzovány kvůli nekalým rejdům a čárům. Tedy pouze dle pověr svého okolí. Ale vymluvte jim to...  V některých krajích k nim byli milosrdnější, pokud se to tak dá říci. Tam totiž čarodějnice do svých jedů potřebovaly lidský tuk – samozřejmě lidí zrzavých. No, aspoň nekončili na šibenici.

Už jsem uvedla slavné zrzavé panovníky. A co panovnice? Nejznámější je asi Alžběta I. Přesto, že v Anglii se věřilo, že rudé vlasy přinášejí neštěstí, svou hřívu nosila hrdě, a aby o své rusé vlasy nepřišla, myla si je pouze třikrát ročně louhem z dřevěného uhlí. Šílená představa!
A když jí přece vypadaly, pořídila si ohnivou paruku. Jinak ale měly rusovlásky po staletí smůlu. Byly považovány za nehezké, ba přímo ošklivé, a měly malou naději, že se provdají.
A to prosím přetrvávalo ještě v 19. století!

Jen umění k nim bylo milosrdné. Vezměte si renesanci a Tiziana Vecellia, který rád rusovlásky maloval a od jehož jména se odvozuje dnešní pojmenování odstínu vlasů. Nebo Sandro Botticelli a jeho slavná Venuše, která se právě zrodila z mořských vln. Velký nástup zrzek nastal za impresionismu. Zatímco renesance je ukazovala jako něžné, snivé bytosti, impresionisté z nich udělali smyslné vášnivé tanečnice šantánů.

A později v Hollywoodu se dokonce z rusovlasé ženy stal nesmrtelný sexsymbol. Hvězda 40. let Rita Hayworth, po které toužilo tolik mužů, měla sytě rudé vlasy... pravda, byly původně černé a nazrzavo si je barvila, ale přesto má lví podíl na tom, že rusovlásky jsou od té doby považovány za výjimečně smyslné ženy.
I v dnešní době jsou zrzky vyhledávány modelingovými agenturami. Jsou jemné a mají osobitý půvab, který není prvoplánový. Navíc bývají velmi fotogenické a má je ráda i kamera.

 

  

A nejslavnější česká zrzka? V mém případě žádná modelka, herečka, zpěvačka. Pro mne je to krásná dívka s dlouhými rusými vlasy, zobrazující génia na křídlech slávy z Hynaisovy opony Národního divadla. Byla jeho milenka a múza mnoha malířů, byla to skvělá malířka a grafička, jmenovala se Suzanne Valadon a byla z Francie. Nevadí, ale je u nás v Národním a je krásná, jemná, nevinná a přitom má v sobě jakési skryté tajemství.   

 

Líbí se vám zrzavá barva vlasů?
Pokud nejste rusovlásky, chtěly byste být?
Obarvily byste se?
Jste zrzavá a zažila jste to „vtipné“ pokřikování okolí?
Znáte nějakou slavnou rusovlásku?

   
18.09.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [63] eddie6 [*]

  já mám taky zrzavé vlasy, ale je to spíš taková mahagonová, moje maminka říkávala, že medová.. když jsem byla mladší, ostatní děti se mi často posmívaly.. ale teď už to beru jako přednost a chystám se obarvit na výraznější zrzavou Sml30

  superkarma: 0 18.04.2013, 17:00:03
 2. [62] neta22 [*]

  Jsem zapomněla...hezké zrzky?Tak jak nezávidím tak tiše závidím...Markéta Hrubešová,ale ani Nicol není k zahození

  superkarma: 0 19.09.2007, 09:28:56
 3. [61] neta22 [*]

  Tak to mě pobavilo zrzavá jsem...co bych chtěla od mamky blondýny a černovlasého otce takže zrzavá je i moje sestra,ale každá jinak,ona světlá,já tmavá.Zrzavá se mi líbí...a právě nejvíc ta irská pravá Pihatá jsem byla za mala,teď v pohodě.Barvit?Občas nějaký přeliv,si dokonce vzpomínám,že mi v 18 řekla kadeřnice,ať si nechám svojí barvu.No a protože mi teď po 40 horečkách začínají vlasy padat úžasným způsobem tak uvidíme,co si na mě příroda připraví za barvu Jinak všechny moje děti jsou černovlasé,po jednom dědovi,kvalita vlasů po druhém dědovi.Už se těším na zrzavá vnoučata

  superkarma: 0 19.09.2007, 09:06:59
 4. [60] Ellisha [*]

  Na zrzavo se barvím. Moje původní barva vlasů je taková popelavá, šedomyší nebo jak se jí vlastně říká . Po několika experimentech s různými barvami jsem zakotvila u měděné, v té se cítím nejlíp. A k slavným rusovláskám bych doplnila třeba Julianne Moore, jinak tu už asi většina jmen padla...
  Monikas 42: Ch.Z. Kochanská 43: To jsme na tom stejně - zrzaví muži se mi moooc líbí

  superkarma: 0 18.09.2007, 19:50:52
 5. avatar
  [59] Lilinka [*]

  Mně se zrzky líbí, pokud mají opravdu jasně zrzavou barvu. Pokud je to něco mezi blond a zrzavou, tak to dělá dojem té slámy... Chtěla bych být ten první typ

  superkarma: 0 18.09.2007, 15:37:28
 6. [58] gentiana [*]

  Co se zrzavých chlapů týče.... No, mám kamarádku. Až jí bude 70, bude to Stařenka Oggová. Teď je mladá, krásná, dvojitá inžinýrka.... a zrzavá. Kudrnaté vlasy do pasu, měděné oči. A má k chlapům přístup jako Stařenka Oggová a taky teorii, že zrzka člověk pozná s jistotou teprve až když tento stáhne kalhoty.

  superkarma: 0 18.09.2007, 15:24:08
 7. avatar
  [57] Japina [*]

  Majucha: Tomu říkám světlé zítřky , tak ať žiješ aspoň do 100

  superkarma: 0 18.09.2007, 14:26:00
 8. [56] Yvaine [*]

  Ad zrzaví muži - měla jsem kolegu něco mezi blond a zrz, no spíš víc zrz, dodnes jeden z nejhezčích chlapů, jaké jsem potkala. Líbily se mi zlatavé chloupky na jeho lehce opálených vypracovaných tlapách
  Ad zrzavé ženy - myslím, že jsou stejné jako ostatní. Tj. některé kráné a jiné ne

  superkarma: 0 18.09.2007, 14:21:54
 9. [54] Majkii [*]

  My mame u nas zrzaveho gynekologa a je straaaasne sexi . To zas jedna moja znama prehlasila, ze keby jej vnuca malo byt zrzave tak sa k takemu cervenemu kikirikovi nebude nikdy priznavat. Mne sa zrzky pacia, a ked su k tomu mierne pehate....

  superkarma: 0 18.09.2007, 14:16:21
 10. avatar
  [53] Japina [*]

  Majucha: já taky ..., jedna má kamarádka byla stejný exemplář, ale opravdu vyrostla do krásy, po škole odešla pracovat do Prahy k realitce a tam si klofla amerického multimilionáře.
  (Chodily jsme spolu do mladých požárníků a ona teď pravidelně posílá prašule a celý oddíl sponzoruje.)
  A pořád je lepší být pár let za ošklivé káčátko, než když z poupátka vyroste hybrid. To já jsem takový průměr: zamlada nic moc, teď taky a lepší už to nebude

  superkarma: 0 18.09.2007, 14:10:20
 11. avatar
  [50] Ch.Z. Kochanská [*]

  Landriel: já zelené oči mám a na zrzavou jsem si ještě netroufla

  superkarma: 0 18.09.2007, 13:13:57
 12. avatar
  [49] Vivian [*]

  madda: to je přece otázka vkusu... třeba mně ten tvůj popis evokuje pohled na mrtvolu :))

  superkarma: 0 18.09.2007, 12:55:13
 13. avatar
  [48] Landriel [*]

  Já se na rezavou barvím a myslím, že mi to docela sluší. Přestože k tomu nemám zelené oči. A nikdo na mě nepokřikuje, teda aspoň ne hanlivě - jinak občas jo...

  superkarma: 0 18.09.2007, 12:47:49
 14. avatar
  [45] SENSITIVESKIN [*]

  Monikas:

  superkarma: 0 18.09.2007, 12:17:15
 15. avatar
  [44] rozmar [*]

  Já jsem byla bledá, strašně pihovatá, velký křivý zuby a vlasy jak říkávala moje hodná maminka jako pochcanou slámu(rozuměj blond).Takže jsem ráda, že jsem aspoň nebyla zrzavá, už za ty pihy jsem si vyslechla posměšků. V dospělosti jsem se nějakou dobu na zrz barvila, k mému typu to hezky jde a zrzavé vlasy se mi hodně líbí. A když vidím malou kudrnatou zrzavou holčičku, nemůžu z ní spustit oči

  superkarma: 0 18.09.2007, 12:14:17
 16. avatar
  [43] Ch.Z. Kochanská [*]

  Mám úchylku na krásný zrzavý chlapy, ale to už jsem tu psala několikrát...

  superkarma: 0 18.09.2007, 12:11:00
 17. avatar
  [41] SENSITIVESKIN [*]

  Modré z nebe: zato ty máš řádný klepeta

  superkarma: 0 18.09.2007, 11:18:41
 18. avatar
  [40] SENSITIVESKIN [*]

  wich: ano, jsem

  superkarma: 0 18.09.2007, 11:17:49
 19. avatar
  [39] Kassy [*]

  Anketa:
  1. Ano, moc. Teda na ženách, na mužích moc ne. A nelíbí se mi sytě červené barvy.
  2. Ano. Svoji barvu mám nevýraznou světle hnědou. Jako dítě jsem strašně toužila být pihovatá zrzka.
  3. Barvím se. Oficiálně se ta barva jmenuje "světlá zlatoměděná", ale je to zrz. Mám lehce zvlněné vlasy, světlou pleť a zelenohnědé oči a podle mě i okolí mi ta barva sluší a vypadá přirozeně.
  4. Ne, dospělí lidé to naštěstí nedělají. Naopak jsem se setkala s pozitivními reakcemi a s tvrzením, že jsem s tou barvou prokoukla.
  5. Líbí se mi Aňa Geislerová a Markéta Hrubešová.

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:53:10
 20. avatar
  [38] Meander [*]

  Byly doby, kdy jsem svou světle vyblitou hřívu barvila na zrz. Naštěstí mě to přešlo, nejsem na to barevný typ. Ale moc se mi to líbí na někom, komu ta zrzavá sedí.
  Nejkásnější rusovláska je určitě Tori Amos.

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:44:07
 21. avatar
  [37] Modré z nebe [*]

  SENSITIVESKIN: No, vidím přece, že jsi na fotce blond .... ... hezký obrázek, takový beznosý

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:31:42
 22. avatar
  [36] vininka [*]

  SENSITIVESKIN: wich:

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:14:05
 23. avatar
  [35] wich [*]

  SENSITIVESKIN: Ty jsi taková malá kočička

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:11:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] SENSITIVESKIN [*]

  wich 31: kecáš vejtaho

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:10:47
 2. avatar
  [33] SENSITIVESKIN [*]

  Modré z nebe: to mají i blonďatý lidi, jako jsem já

  superkarma: 0 18.09.2007, 10:09:51
 3. avatar
  [32] Kadla [*]

  Mně se zrzavá barva hrozně líbí (tiše závidím). Bydlela pod námi sousedka, zrzka, taková ta nádherná - krásná postava, dlouhé zvlněné zrz vlasy až po pás, zelené oči - byla to nejhezčí ženská široko daleko...

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:59:22
 4. avatar
  [31] wich [*]

  Znám jednu zrzku, která si nechala vlasy lehce promelírovat do jahodové blond, vlasy nosí pěkně upravené a k tomu se umí vkusně obléknout, je .
  Já sama bych být zrzka nechtěla . Jsem dlouhovlasá kudrnatá blondýnka a neměnila bych s nikým, kdo má tmavší vlasy než-li já. Chci zářit jako

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:55:22
 5. avatar
  [30] vininka [*]

  Zrzky se mi taky moc líbí...Já mám zelené oči, bledou pleť, spoustu pih a svou barvu vlasů špinavou blond...Pár let zpátky mě kadeřnice přemluvila, ať zkusím zrz, že mi to bude slušet ...to byla ale hrůza!!!!!

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:54:20
 6. avatar
  [29] micinka.juli [*]

  já na základce obdivovala zrzavou spolužačku,byla vždycky křehce průsvitně pihovatá,no nádhera!! a zrzavého spolužáka milovala,takže z lásky pokousala
  velmi brzy jsem si začala barvit vlasy,tehdy moc na výběr nebylo,tak jsem chtěla zkusit blond a vyšla jako liška ryšavá,no nádhera,mi říkali,že mám na hlavě pomeranč... pak se objevily rudé odstíny a už hodně let si dělám rudou hlavu,posledních pět navíc s blond a oranžovými pruhy a je to super jak na krátkých,tak na delších vlasech,jen to stojí víc práce...ale když mě to baví,je to fuk, protože moje vlastní,přírodní barva je taková myší středoevropská hnus...
  a k odlišnosti,já se lišila "jen" křestním jménem a kruté děti se taky posmívaly (taky dostaly nabančeno),myslím,že to není nepřípravou v rodině,u nás doma bylo moje jméno normální,jen jsem ve školce začala rodiče málem za něj nenávidět...a smířila se s ním až na gymplu a pak později si z toho udělala přednost (no a nejen z toho )

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:45:36
 7. [28] gentiana [*]

  Děti nejsou malí andílkové, ale malí hajzlíci. Posmívat se budou kvůli čemukoli. .
  Rusovlásky se vyskytovaly a kupodivu z nich mlíko nekyslo a na hranici se neházely jen tak, například Clarice Orsini, manželka Lorenza Velkolepého byla zrzavá.
  A Boticelliho Venuše je zlatovlasá. Doslova. Jako že ty pačesy má namalované zlatem, houby zrzka.

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:36:33
 8. avatar
  [27] jofiel [*]

  zacina se mi ta barva pomalu libit... ale narodila jsem se jako kriklave zrzava, takze jsem do sesty tridy snasela poznamky typu : asi stala dlouho pod okapem apod. Navic k tomu bleda jak stena, tak mi rikali majitelka vapenky... no..snesla jsem toho hodne, i kdyz s humorem.. Hned jak jsem mohla, obarvila jsem si vlasy na tmave hnedou a bylo mi konecne fajn

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:27:06
 9. avatar
  [26] Modré z nebe [*]

  Kelly: té to taky sluší.

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:25:36
 10. avatar
  [25] Modré z nebe [*]

  SENSITIVESKIN: ... a právě zrzci mívají "sensitive skin"

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:22:57
 11. avatar
  [24] Kelly [*]

  Já bych přidala svou oblíbenou herečku: Nicole Kidman.
  http://foto2.osobnosti.cz/1198.php

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:19:58
 12. avatar
  [23] SENSITIVESKIN [*]

  nesnáším zrzavý chlapy se zrzavejma řasama a chlupama

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:14:38
 13. [22] qvak [*]

  Měli jsme na střední škole spolužačku a krásnými zrzavými dlouhými vlasy. Stejně byla terčem posměchu. Při tom ty vlasy byly fakt krásný.

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:12:32
 14. avatar
  [21] Modré z nebe [*]

  Amálie: Jojo, spíš bude blond , to máš pravdu. Ve Vzpomínkách mu to seklo!

  superkarma: 0 18.09.2007, 09:01:26
 15. avatar
  [20] Amálie [*]

  Modré z nebe: Já mám Redforda spojenýho s blond vlasy. Ale to je ze Vzpomínek na Afriku, tedy dávno tamů nazad.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:58:35
 16. avatar
  [19] kareta [*]

  Pentlička: no tak třeba my s tetou (zrz)máme tmavě hnědé oči a černé řasy- syn a bratranec taky. Bratranec má černomahagonové vlasy

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:45:58
 17. avatar
  [18] Pentlička [*]

  Zrzavé vlasy se mi moc líbí, ale jejich nositelé už moc ne. Většinou jsou strašně bledí a mají bílé řasy a obočí a vybledle modré oči.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:44:00
 18. avatar
  [17] Modré z nebe [*]

  Amálie: Snad je to proto, že mají tak bledou pleť. Teď tak přemýšlím (a bólí to ), není on Redford taky tak trochu do zrz? Protože ten se mi zrovna líbí

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:42:20
 19. avatar
  [16] Amálie [*]

  Modré z nebe: Rezatí chlapi se mi vůbec nelíbí. Mám dojem, že jsou neustále nemocní.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:37:10
 20. avatar
  [15] Amálie [*]

  * Jak na kom. Docela se mi líbí takové ty výrazné zrzky s jasnou tmavší barvou vlasů, jemnými pihami a zelenýma očima, které mají hezkou postavu. Ty vybledlé jsou stejně šedé jako jiná "pochcaná sláma". Zrzky se musí opravdu dobře oblékat, aby jim to sedělo a ladilo.
  * Nejsem zrzka a nechci být.
  * Ne, já mám svou barvu vlasů ráda.
  * "Vtipně" pokřikovat může leda pablb, pocházející z nekulturního prostředí. A brát si to osobně může dítě labilní, nedostatečně připravené rodinou.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:35:16
 21. avatar
  [14] Modré z nebe [*]

  chuanita: V televizi je jeden takovej moderátor-zrzek, a vždycky si uvědomím, jak ho má určitě zasazenýho v zrzavým houští ... a to mě nějak odpuzuje

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:32:13
 22. avatar
  [13] kareta [*]

  chuanita: třeba Boris Becker

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:30:28
 23. avatar
  [12] kareta [*]

  jo, a syn je nazrzlý asi jako ta botticeliho Venuše, tzn, tizian a má po mě pihy a bledou pleť.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:29:36
 24. avatar
  [8] Modré z nebe [*]

  Zrzky jsou krásné, ale zrzci jsou na tom hůř, nemůžu si pomoct . Rusovláskou jsem byla jednou. Pamatuju se, že šéf tehdy přišel do práce, chvíli na mě zíral s otevřenou pusou a pak mi řekl "Lucie, hoří vám hlava?!" ... a tak jsem se příště zase obarvila na tmavo Mám kolegyňku, které přeliv do zrz šííííleně sluší. Má světlou pleť, pihy a její přírodní hnědé vlasy k ní prostě nejdou , ten přeliv jí prostě sekne. A známá zrzka? Třeba Aňa Geislerová.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:19:30
 25. avatar
  [7] cmelda [*]

  ano
  ano
  ne
  nejsem zrzka :)
  aano a ne jednu

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:18:04
 26. avatar
  [6] sanvean [*]

  1. Ano, velmi.
  2. Ano.
  3. Ne, nemám k tomu odpovídající barvu pleti a očí.
  4. -
  5. Teď si vybavuju jen Geislerovou.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:15:41
 27. avatar
  [5] mam-ča [*]

  Jako dítě jsem byla světle zrzavá. Maminka říkala milosrdně, že mám "plavé" vlasy. Ve škole tomu ovšem říkali účes alá "požár Národního divadla".
  Mám zkušenost, že zrzavé vlasy tříbí charakter. Když na mě někdo začal pokřikovat zrzi-zrzi, dostal pěknou nakládačku, ačkoliv jinak jsem byla mrňavá hodná holčička. Nějak si prostě to "odlišné" dítě musí vybojovat místo na slunci.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:12:04
 28. avatar
  [4] arjev [*]

  Ano, znám. Jsou to krásné ženy. Vlasy mají husté, mírně vlnité. Z barev oblečení jim sluší nejvíce modrá a zelená, avšak světlejší odstíny.

  superkarma: 0 18.09.2007, 08:05:17
 29. avatar
  [3] Evča [*]

  líbí se mi zrzavá barva, mám pár svých zrzavých pruhů, neobarvila bych se, jednou jsem zkusila a více ne , tedy tmavá nejde, pokřikování jsem zažila když jsem si ty vlasy obarvila , slavných je hodně a nevím zda jsou přírodní

  superkarma: 0 18.09.2007, 07:48:25
 30. avatar
  [2] kareta [*]

  ano, líbí
  jsem nazrzlá, ale věkem to bledne
  ne
  zažila jsem pokřikování až na VŠ (zrzivrzicotěmrzi...), do té doby jsem se považovala za zlatokaštanovou
  viz. Nyo + Simona Stašová(obarvená?), Iva Janžurová, ...

  superkarma: 0 18.09.2007, 07:03:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme