Stále žehráme na to, že Vánoce ztratily svoje kouzlo a stávají se bohapustým konzumem. Stresujeme se tím, co komu koupit, kolik peněz utratit a kde na to vzít v této hektické době čas. Existuje jednoduché řešení.

vánoce

Mé kamarádky to vyřešily jednoduše. Prostě se dohodly, že zruší vánoční dárky, budou si užívat pohodové atmosféry a hlavně klídku. Budou mít čas na pečení, zdobení, návštěvy a užijí si Vánoc v poklidu.

Když mi to s velkou pompou sdělily, koukala jsem na ně jako z jara, i když venku pěkně mrzlo. „To myslíte vážně?“ „No jasně,“ smály se a vřele mi doporučily následování. „Minulý rok se nám to osvědčilo. Proč se stresovat, honit, utrácet a trnout, že se dárky třeba nebudou líbit. Stojí nám to za to?“

Nezrušili je úplně, ale omezili je pouze na děti. Ty by Vánoce bez dárků nesly asi těžce, ale dospělí se shodli na tom, že si nic dávat nebudou. Co chtějí nebo potřebují, si mohou koupit navzájem kdykoliv. Na nějaká překvapení a předstíranou radost nad dárky, které se jim vůbec nelíbí, už nemají náladu.

A má to spoustu výhod: „Po Vánocích jsou slevy, a ty si nemusíš rvát vlasy, že jsi za něco před pár dny dala pomalu dvojnásobek. Obchody jsou volné, takže máš víc klidu při výběru a nevezmeš z nutnosti cokoliv, jen abys něco koupila. A mnohdy vlastně zjistíš, že spoustu blbostí nepotřebuješ.“

Když v nákupních centrech vidím vozíky narvané levnými zbytečnostmi, plastovými hračkami, tuctovými papučemi či kosmetickými kazetami, které jsou očividnými dárky pod stromeček, je mi z toho až úzko.
Přiznám se tedy, že jsem musela jejich argumenty uznat. Už jsem o tom i několikrát uvažovala, ale nikdy jsem se neodhodlala to realizovat v praxi.

Většina dárků, hlavně oblečení,  stejně nejsou žádným  překvapením, protože je vybírám s těmi, které chci obdarovat. A pak už to není ono, když pod stromkem rozbalují věc, kterou znají.

Ale přece jenom bych se dárků úplně nevzdávala. Chce to jen trochu přemýšlet a koupit třeba nějakou drobnost, která má nápad a je na ní vidět, že jste ji vybírali s láskou.

Reklama