Zdraví

Zrušení praktických pediatrů - téměř dva miliony českých dětí v ohrožení?

Praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) zná každý. Právě k praktickému pediatrovi je dítě registrováno ihned po odchodu z porodnice a až do adolescence k tomuto lékaři dochází. Podle údajů Českého statistického úřadu žije v České republice více než 1. 965 000 dětí ve věku od 0 do 18 let. Jaké důsledky může mít pro téměř dva miliony českých dětí zrušení oboru praktických pediatrů, které navrhuje novela Ministerstva zdravotnictví?

ditě

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Proti novele ostře vystupují jednak rodiče dětí, kteří svůj nesouhlas vyjadřují podpisem petice proti rušení oboru, již k dnešnímu dni podepsalo přes 105 000 signatářů. Také část odborné veřejnosti s rušením oboru PLDD nesouhlasí.

Své negativní stanovisko k postupu Ministerstva zdravotnictví vyjádřily organizace a odborné společnosti, mj. české zastoupení Dětského fondu OSN – UNICEF; česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO); dr. Gottfried Huss, prezident ECPCP (Evropské konfederace primárních pediatrů - European Confederation of Primary Care Paediatricians). Na zasedání ECPCP v listopadu loňského roku v Praze připojili přítomní lékaři z členských evropských zemí své podpisy pod petici za zachování oboru PLDD.

Za výbory českých odborných společností podpořili zachování oboru PLDD MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu; prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD., předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP; MUDr. Pavla Křížová, CSc., předsedkyně Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP; MUDr. Petr Kümpel, místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP; MUDr. Pavel Kabíček, CSc., předseda České společnosti dorostového lékařství ČLS JEP; doc. MUDr. Jana Hamanová, CSc., čestná předsedkyně České společnosti dorostového lékařství ČLS JEP; doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP; prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc., předseda České společnosti gynekologie dětí a dorostu ČLS JEP; předseda MUDr. Pavel Chrz, prezident České stomatologické komory;MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR; MUDr. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR; MUDr. Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

„Výbor Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP nesouhlasí se záměrem sloučit klinický obor dětské lékařství s oborem praktické lékařství pro děti a dorost (PLDD) do jednoho oboru pediatrie. Existuje mnoho důvodů a také důkazů k dalšímu posilování primární péče ve zdravotním systému v ČR. Obor PLDD je jedním ze dvou hlavních pilířů primární péče a v České republice v současné době neexistuje alternativa,“ říká doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Mezi nejsilnější argumenty odpůrců novely patří tyto:

1.    Praktičtí dětští lékaři se starají v první linii o 20 % populace a potřebují k tomu stabilní systém, včetně adekvátního vzdělávání.

2.    Zrušením oboru PLDD přestanou být praktičtí dětští lékaři součástí primární péče a celý systém se může rozložit.

3.    Práce PLDD je zčásti odlišná od práce nemocničního pediatra a právě tyto odlišnosti jsou ve vzdělávání po společném studiu akcentovány.

4.    je potřeba odlišit pediatrii jako specializovaný obor medicíny a péči o dítě, která obnáší i péči o dítě zdravé, péči o dítě v kontextu jeho rodinných, sociálních a kulturních specifik – to je právě náplní práce pediatra-praktika.

5.    Sloučením oborů by obě odbornosti ztratily prostor pro dostatečnou specializovanou přípravu, z obou oborů by musely být pokráceny určité odborné stáže tak, aby se vše vešlo do společné přípravy, a celkově by došlo k méně intenzivní a méně specifické přípravě.

6.    Praktický pediatr je nositelem preventivní péče, která zabírá minimálně polovinu jeho práce, kvalita prevence je prioritou pro systém péče o dítě. Důraz na prevenci ve vzdělání by byl zrušením oboru snížen.

7.    Praktický pediatr vykonává státem (legislativou) nařízené úkony (očkování, preventivní prohlídky, epidemiologická opatření).

8.    PLDD pracuje samostatně bez možnosti okamžité konzultace a na kvalitě jeho rozhodování stojí následný rozhodovací proces při řešení onemocnění nebo jiného problému, se kterým dítě přichází. Potřebuje v tom být dostatečně erudován, než nastoupí do samostatné praxe.

9.    Náš systém je v tomto ohledu vzorem pro evropské země a po dopracování dílčích změn pro usnadnění přechodu mezi obory může být vzorem ideálním. Náš systém primární péče o děti je v neposlední řadě velmi levný.

10.  Ze strany příjemců péče (rodiče a jejich děti), poskytovatelů péče (PLDD), ani plátců zdravotní pojišťovny) není poptávka po změně.

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo novelu na jaře loňského roku, v současné době začne být projednávána ve zdravotním výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Podle novely by mělo dojít ke zrušení oboru praktický lékař pro děti a dorost (PLDD), respektive ke sloučení oboru PLDD  s oborem dětské lékařství. Zatímco praktický lékař pro děti a dorost musí po vystudování absolvovat roční praxi v ordinaci zkušeného kolegy, klinický obor dětského lékařství ukládá absolventům fakult pouze měsíční povinnou stáž. Sloučením těchto dvou oborů by měl vzniknout obor obecné pediatrie, která by odpovídala spíše klinické specializaci.

   
21.06.2016 - Zdraví - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. [14] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #10 Sml22 Taky mám dojem, že se zbytečně vytváří panika. Sloučením dvou oborů nikam nezmizí existující ordinace a ti lékaři v nich dál můžou pokračovat v péči o své pacienty stejně jako dosud. A na "systém" - o kterém sice osobně nemám valné mínění, ale asi celkem funguje - to žádný podstatný vliv mít nebude. Sml80

  superkarma: 0 21.06.2016, 14:35:17
 2. [13] Boros [*]

  Takže se ruší lůžka v nemocnicích a děti se budou léčit u PLDD- no budiž. Proč by tedy měli mít pediatři různou úroveň? A proč PLDD chodí sloužit do nemocnic?

  superkarma: 0 21.06.2016, 11:00:12
 3. avatar
  [12] Mickey Mouse [*]

  Mickey Mouse — #10 A ještě doplnění. Většina odborníků podepsaných pod tou výzvou se podle mého spíše obává, že se sníží počet různých odborných komisí a společností, protože by se měla pediatrická zdravotní péče sjednotit a zprůhlednit. Čímž by dotyční odborníci přišli o svou prestiž a teplá místečka.

  superkarma: 1 21.06.2016, 10:59:18
 4. [11] Boros [*]

  rusalka2008 — #2 Stomatologové se zruší sami- tady před pár lety houfně vypověděli smlouvy s pojišťovnami a že jen za hotové. No a pacienti na to nemají a tak nemají stomatology- akutní potíže se řeší na stomatologii v nemocnici a to je všechno.

  superkarma: 0 21.06.2016, 10:57:28
 5. avatar
  [10] Mickey Mouse [*]

  Teda, tady už snad nikdo neumí číst! Sml68

  Nikdo nechce rušit pediatrii ani rušit praktické pediatrické ordinace. Jde jen o to, aby se pediatři vzdělávali v rámci jednoho oboru. Specializaci na praktickou nebo klinickou pediatrii by si vybírali a dodělávali až v průběhu atestací a následného vzdělávání.

  Což kvalitu péče o děti nemůže zhoršit, spíš naopak. Dnes si praktický pediatr a klinický pediatr úplně nerozumí, protože mají každý jiné vzdělání a proto k léčbě dětí přistupuje každý jinak.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #12
  2. na komentář reaguje Rikina — #14
  superkarma: 1 21.06.2016, 10:52:47
 6. [9] bobani [*]

  nebudu posuzovat pokud problematiku neznám do hloubky

  superkarma: 0 21.06.2016, 10:08:44
 7. [8] mamkaJa [*]

  měli byste si to nejdřív líp přečíst

  superkarma: 0 21.06.2016, 09:21:29
 8. avatar
  [7] lenka.ms [*]

  Dnes je to normální: vše, co fungovalo, se ruší. Ve školství se "jim" to už povedlo, tak teď zdravotnictví.

  Konec konců, když poslouchám zprávy, jak za zabetonovaná a fotovoltaická plocha v zemědělství kupodivu nedrží vodu - už se ničemu nedivím.

  superkarma: 0 21.06.2016, 08:51:49
 9. [6] zlá teta [*]

  Jak u nás něco funguje, vždycky se najde nějaký blb, který si myslí, že všemu rozumí nejíp a snaží se to zrušit. Třeba jen proto, aby se zviditelnil. Sml80

  superkarma: 0 21.06.2016, 08:43:45
 10. [5] Andreadornova [*]

  Nepochopím jak někdo může chtít zrušit pediatry kam ten stát spěje Sml80

  superkarma: 0 21.06.2016, 08:35:28
 11. [4] Goldenhair [*]

  tak to snad nemyslí vážně?? Sml28

  superkarma: 0 21.06.2016, 08:34:16
 12. [3] iřka [*]

  Sml68

  superkarma: 0 21.06.2016, 08:25:34
 13. avatar
  [2] rusalka2008 [*]

  Zase a opět chce naše "inteligentní" panstvo zrušit něco, co dlouho a dobře funguje!!! Fakt jako v Kocourkově... Za chvíli nám zruší třeba stomatologa a budeme chodit ke kováři, ne?

  1. na komentář reaguje Boros — #11
  superkarma: 1 21.06.2016, 08:08:32
 14. [1] Bucík [*]

  Považuji to za velký krok zpět. Naše pediatrie je vynikající. Sleduje od miminek až po dospělost všechny děti a to je důležité. Dcera žije v Anglii, kde obvodní pediatry nemají. Mají doktora, který má lidi od 0 do smrti a ta péče je dost děsivá. Diagnostiku většinou virozu a vnoučka málem zabil s jeho virozu, v kritickém stavu ho dcera vezla do nemocnice, měl diagnostikován vysoký stupeň diabetu.

  superkarma: 0 21.06.2016, 07:57:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme