Vyrazili jsme na zřícený hrad Cimburk, který se tyčí nad Městečkem Trnávka. Po vystoupání kopce jsme byli celí zpocení, ale stálo to za to! Hrad je velice malebný a má zachovalé přístupné sklepení...

Nedaleko Moravské Třebové se nachází Městečko Trnávka, nad nímž se tyčí trosky středověkého hradu Cimburka, nebo též Trnávky. Dnes je hrad opuštěný a volně přístupný (samozřejmě na vlastní nebezpečí).

cimburk

Než se ale na hrad vydáme, pojďme si říct něco málo o jeho vzniku...

Douška z historie

Mohutný hrad byl vystavěn okolo roku 1300 Ctiborem z Lipnice, který se hlásil k hrdému rodu pánů z Cimburka. Hrad byl vybudován na kopci a střežil dvě cesty, které se do Trnávky sbíhaly. Roku 1308 zdědili hrad Ctiborovi synové Bernart a Ctibor. Bernart si kolem roku 1320 zbudoval nový hrad Cimburk u Koryčan a Cimburk nad Trnávkou přešel do majetku pánů z Lipé. Hrad pak dále měnil majitele jako stromy listí. Stal se například útočištěm husitů či obranou baštou proti Švédům.

trnavka

V polovině sedmnáctého století začal hrat postupně chátrat a upadl na významu, neboť centrem panství se stala Moravská Třebová. V roce 1766 byl zcela opuštěn, a když do něj v roce 1776 udeřil blesk a vyhořel, už se nenašel nikdo, kdo by hrad opravil.

Vlastně našel, ale o mnoho let později. Před 1. světovou válkou byl totiž na hradě proveden rozsáhlý archeologický průzkum Řádem německých rytířů, kteří ho chtěli obnovit, což se nakonec nestalo. Byl zde však nalezen poklad čítající přes 2.500 stříbrných mincí ze 13. století, který je dnes uložen v Národním muzeu v Praze.

(Zdroj informací: Wikipedie.)

Fotoprocházka po hradě...

Hrad najdete na žluté turistické značce...

cimburk

Když se vydáte zkratkou mimo značku, pěkně se cestou zapotíte. Výšlap ale stojí za to!

cimburk

Na hradě je k vidění zbytek zdi hradního paláce...

cimburk

Taktéž hradby v předhradí s krásnými výhledy do okolní krajiny...

cimburk

Zbytky věží...

cimburk

Rozpadající se brána...

cimburk

A překrásné sklepení...

cimburk

U hradu bývalo nejspíš letní kino, nebo možná divadlo, takže zde najdete taky betonové nožičky laviček...

cimburk

A v podhradí vás jistě nepřekvapí, že kameny z hradu najdete v nejedné zdi místních domů...

cimburk

Čtěte také...

Kam vyrazit v okolí (dojezdová vzdálenost autem)...

Reklama