Domácnost

Zrcadlo, pověz mi...

 

Jeden z mých prvních ranních pohledů patří mé tváři v zrcadle. Že bych byla vždy nadšená, to se říci nedá. Ale je nepostradatelné. Každý den, vlastně před každým odchodem z domova, se do něj díváme. Když se oblékáme, čistíme zuby, líčíme apod. V našem bytě jich většinou máme několik, každé na jiné použití. Velké u šatní skříně, podobné v předsíni, malé osvětlené v koupelně a další, které máme třeba jen pro ozdobu. Zrcadla opticky zvětšují prostor. Jsou součástí skoro každé domácnosti a naším pomocníkem a rádcem každý den. Jaká si můžeme vybrat? 

 

Stará dobrá klasika
Klasická velká zrcadla, většinou hranatá, využijeme asi nejvíce. Mohou být přímo součástí šatních skříní – při otevírání na vnitřní straně dveří, což je vhodné pro ty, kteří nechtějí mít v pokoji nebo v ložnici zrcadlo na očích. Anebo řešení vhodné do samostatných šaten - místností, v tomto případě jsou zrcadla umístěna vně posuvných dveří, či si můžeme vytvořit celou zrcadlovou stěnu.

Taková zrcadla bývají bez rámu, jen po okrajích začištěná. Právě díky své neohraničenosti nejvíce zvětšují prostor a hodí se do každého interiéru. Naleznete je však i v jejich další variantě – s různě širokým a také různě nápadným rámem, který ovšem musíme sladit s ostatním vybavením pokoje.

 

Originální
Další zrcadla, umístěná v jiných místnostech, nesloužící k odrazu naší celé postavy, mohou být rozmanitější. Tvarem mohou ladit s ostatními liniemi v pokoji – hranaté k hranatým, nebo mohou být naschvál opačné – hranaté ke kulatým apod.Tento kontrast může být i součástí designu samotného zrcadla – v hranatém rámu umístěné kruhové sklo. Ovšem pokud máte nápadný tvar zrcadla, pozor na barvy či motivy. Složité, kombinované linie by měly být doplněny jedním materiálem a jednou barvou, nerez provedení do moderních kovových interiérů nebo barevné pro rozveselení celkového dojmu pokoje. Při jednoduchých tvarech si můžeme dovolit vícebarevný rám i s pěkným motivem, který by měl ovšem být proveden v barvě, která je již na okolním vybavení použita.

 

Skládaná
Jednou z dalších možných variant je zrcadlo skládané, vhodné například do atypických prostor, kam se jednoduše zakoupené zrcadlo nevejde. Na výběr jsou opět dva tvary – hranatý a kulatý. Malá zrcadla, která vypadají jako dlaždičky, jsou bez rámu a lze z nich vytvořit jakkoliv velké a jakkoliv tvarované větší plochy.

Chcete-li si vytvořit originální koupelnu, použijte je na jednu stěnu místo klasických dlaždiček. Koupelna pak bude působit velice moderně, zvláště doplníte-li design o jeden nebo více kousků na straně protější či boční. Tyto zrcadlové dlaždice mohou procházet i celým bytem, a stanou se tak jednotícím prvkem kompletního zařízení.


Jejich druhá varianta – kulatá, může být opět bez rámu, z nich lze skládat různé mozaiky, ale jejich nevýhodou je, že sice mohou působit efektivně, avšak jsou dosti nepraktické. Stávají se spíše zajímavým doplňkem než zrcadlem pro denní použití. Vyrábějí se také v hranatém rámu, většinou plastovém nebo nerez. Takový jeden kus uprostřed stěny působí jako malý obraz, velmi dobře působí ve volném prostoru například obývacího pokoje.
Soutěž: Plavky

 

Praktická osobní
V některých případech nepotřebujeme velká zrcadla, abychom viděli, zda nám ladí boty s košilí, ani krásný design dlaždicové mozaiky, ale zvětšovací osobní zrcátko pro důkladné a bezchybné nalíčení. Mnohdy jej nemáme umístěné přímo na stěně, což je jedna z pohodlných možností, ale máme zrcátko s podstavcem. Obě tyto verze mají jednu nevýhodu. První nelze přenášet a druhé musíme postavit do takové výšky, abychom do něj pohodlně viděli, ale to bývá někdy problém, zvláště když spěcháme. Pro tento účel jsou k dostání oboustranná osobní zrcadla – z jedné strany normální odraz, z druhé zvětšený – s držákem. Lze je umístit kamkoliv a hlavně jsou přenosná!

 

Jaká máte doma zrcadla?

Dáváte přednost klasickým tvarům?

Nebo máte raději dlaždičky?

Díváte se rády do zrcadla?

 

Napište mi.

   
30.07.2007 - Dům a byt - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Míka [*]

  Vzhledem k mé narsictní povaze by se mnou bez toho, aniž bych se na sebe nekoukala pořád do zrcadla, nebylo nic:)) Největší krize je asi v autě, když se prohlížím na místě spolujezdce a přítel mi ho naklopí nahoru...Pak musím koukat do bočního:D

  superkarma: 0 04.10.2007, 15:32:24
 2. avatar
  [16] Irad [*]

  Mám zrcadla ve skříních v pokojíku, další větší máme v předsíni, kdysi jsme tam měli obrovské, ale malý brácha ho rozbil..v koupelně bohužel jenom na skříňce.. miluji zrcádélka do kabelky.. dokonce každá kabelka má svoje hezky sladěné k designu

  superkarma: 0 16.08.2007, 13:14:21
 3. [15] Valošková Hana [*]

  každé ráno na mě hledí v koupelně úplně cizí a ošklivá ženská. Do dnes jsem nepřišla na to kde se tam bere. koukala na mě i v ložnici,ale co jsme skříně trochu přešoupli,tak už čeká v koupelně.

  superkarma: 0 01.08.2007, 18:59:38
 4. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Já bych chtěla benátský zrcadlo V benátském muzeu jsem si jedno vyhlédla, ale stálo v přepočtu asi 30 tis.

  superkarma: 0 30.07.2007, 22:46:27
 5. avatar
  [13] wich [*]

  Zrcadla máme bez rámů v obou koupelnách, v ložnici jsme si nechali udělat zrcadlovou jednu celou stěnu, která schovává vestavěnou skříň. Pohled do zrcadla beru s klidem, jsem se sebou spokojená, takže to neprožívám nijak dramaticky

  superkarma: 0 30.07.2007, 20:08:02
 6. avatar
  [12] nenunka [*]

  Z ložnice jsem zrcadlo dala pryč a opravdu se mi lépe spí. Radila to nějaká odbornice podle čínských zásad proudění energie. Moc jsem tomu nevěřila, ale funguje to. V koupelně mám 2 naproti sobě a tak se vidím při česání zezadu.

  superkarma: 0 30.07.2007, 18:14:22
 7. avatar
  [11] Radka27 [*]

  Do zrcadla už se zase dívám ráda Těhotenství mi přidalo 10 kilo, rok po porodu jsem je shodila a za další půlrok jsem sundala ještě dalších pět. Zrcadlo je teď můj kamarád. Spolu s osobní váhou

  superkarma: 0 30.07.2007, 16:59:20
 8. avatar
  [10] SStream [*]

  Když jsem se nastěhovala neměla jsem zrcadlo ani jedno, což byl trochu problém. Peněz taky nebylo nazbyt, takže jsem provedla pokus.Na půdě jsem našla rám ze -věřící prominou- svatého obrázku.Dubový . Takže jsem jej obrousila,natřela stejným lakem,jaký jsem použila na skříňku v koupelně a za 42Kč jsem do něj pořídila zrcadlo na míru. Jsem prudce spokojená

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:23:50
 9. avatar
  [9] vininka [*]

  sanvean: Miluju zeštíhlující zrcadla

  superkarma: 0 30.07.2007, 15:17:57
 10. avatar
  [8] sanvean [*]

  U nás je to jak na Petříně, jedno zrcadlo mírně rozšiřuje, jedno mírně zeštíhluje...

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:48:56
 11. avatar
  [7] Kelly [*]

  Blues: z tohoto důvodu jsem si nechala dát zrcadlo pouze na jedny posuvné dveře vestavěných skříní, které jsou mimo úroveň postele ...

  Ale jinak máme doma zrcadel hodně. 3 kousky, které jsou asi 50 cm velké a jsou broušené, pak 1 - co má min. 1 metr a pak ještě celou zrcadlovou stěnu o velikosti asi 2,5x2,5 metru, která nám báječně prosvětluje celou místnost.
  Takže je nasnadě, že při jakémkoliv pohybu v bytě se v zrcadle vidím ... ale už to neřeším .

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:24:02
 12. avatar
  [6] Modré z nebe [*]

  Máme doma obyčejný nudný obdélník, ale funguje . Vidím se. A protože se vidím dobře, raději do něj nekoukám často

  superkarma: 0 30.07.2007, 13:06:13
 13. avatar
  [5] Blues [*]

  Zrcadla máme na přes celou jednu stěnu v ložnici, tvoří posuvné dveře vestavných skříní. Je fakt, že se tím potlačil dojem "zastavěné místnosti", která není moc velká, ale posadit se ráno na posteli s pohledem do velikánského zrcadla, to je dost horrorový zážitek :-)

  superkarma: 0 30.07.2007, 12:00:55
 14. [4] Lollitaaa [*]

  Zrcadlo je nasprosto nepostradatelné Čím více zrcadel, tím lépe. Brzy se budeme stěhovat a já uvažuji, že bychom alespoň jedno nějak vhodně umístili do ložnice

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:59:07
 15. avatar
  [3] vininka [*]

  Bez zrcadla bych být nemohla. Máme jich v bytě docela dost, ale využívám všechny....

  superkarma: 0 30.07.2007, 10:47:50
 16. avatar
  [1] fructia [*]

  Nejpoužívanější u nás doma máme zrcadlo ve tvaru obdélníku. Visí na stěně koupelnových dveří. U dveří je hned automatická pračka, kde mám po ruce kosmetiku.
  Další je v chodbě, obýváku, ložnici...
  Mám ráda také malá přenosná zrcátka, když se chci podívat, co jsem si vytvořila ve vlasech

  superkarma: 0 30.07.2007, 06:45:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme