Bulvár

...zranili nemluvně, a to není sranda!


Asi před 14 dny začaly nepokoje ve Francii, kdy se vyhrotily sociální problémy v pařížských předměstích. Násilníci považují smrt dvou mladíků ve věku 17 a 15 let, které v Clichy-sous-Bois v departementu Seine-Saint-Denis zabil proud v elektrickém rozvaděči, do něhož se schovali před údajným pronásledováním policisty (zdroj www.novinky.cz), jako důvod plenění majetku a napadání občanů.

 

První zprávy jsem přešla, protože takové nepokoje, bohužel končící smrtí člověka, čas od času Francie zažije, vše utichne a jde se dál. A vláda diskutuje a řeší problémy začlenění přistěhovalců.

 

Prvně ve mně hrklo, když jsem si přečetla, že mladíci napadli i cestující autobusu a jedna cestující byla poraněna. Autobus, jediný dopravní prostředek, který staří lidé používají, neboť je v podstatě bezbariérový; kdo zná pařížské metro, je to samý schod, průchod, jsou tam spletité chodby, v pozdějších nočních hodinách tam není radno chodit bez doprovodu. Pro Pařížany je autobus, tedy byl i bezpečným způsobem cestování.

 

Z předměstí Paříže, kde se soustřeďují přistěhovalci a které trpí přelidněností bytů, drogami i zanedbávanou školní docházkou, a kde mladí nemohou v podstatě vůbec sehnat práci, se nepokoje přesunuly do centra Paříže, i do jiných měst. (zdroj: novinky.cz)

 

Začala jsem mít obavy, sice jsem na tisíc kilometrů daleko, ale v Paříži, Lille, Roubaix (předměstí Lille), Rennes, Lyonu, žijí mí přátelé či bývalí kolegové. Mám o ně strach, přiznávám. Žila jsem ve Francii několik let, další roky jsem tam jezdila služebně – je to pro mě srdeční záležitost.

 

A dnes ráno mne dorazila poslední zpráva – násilníci zranili třináctiměsíční nemluvně – mám dítě jen o pár měsíců starší. Říkáte si, co tam dělalo? Ptám se také, ale to teď není podstatné. Mělo asi na výběr jako ta paní, jež nestačila z přepadeného autobusu utéct, či prodavač, jež byl ve svém obchodě napaden.

 

Už to není obyčejná hra na schovávanou, už to odnášejí nevinní, na lidech je pácháno fyzické násilí.

   
07.11.2005 - Společnost - autor: Tereza

Komentáře:

 1. [19] a.... [*]

  Sirikit: vyhostit je nelze, protože je to vlastně generace mladých, která je již narozená ve Francii...

  superkarma: 0 07.11.2005, 15:37:59
 2. avatar
  [18] Sirikit [*]

  Bohužel, jak to tak vypadá a jak už tu bylo uvedeno, naše západní civilizace se svou přílišnou humanitou sama zahubí. Odjakživa přece platí, že přizpůsobit se musí ten, kdo přichází, ať už do nového zaměstnání, do jiné školy, do jiného státu. Přece by stále ještě mělo platit přísloví "kdo chce s vlky být, musí s nimi výt" a ne obráceně. Přitom tato druhá generace přistěhovalců nežije v žádné bídě, vůbec se to nedá srovnat třeba s poměry cikánů na Slovensku, mají levné a dobře zařízené sociální byty v celkem nově postavených panelácích, pobírají velkorysé sociální dávky, jsou dobře oblečení, mají co jíst. Jenom nemají kde vybít svou vrozenou agresivitu (mluvím o arabských přistěhovalcích) a nudí se, nemají práci, mnohdy ani nestojí o vzdělání, jen se chtějí mít dobře. A tak ničí majetek, který patří jiným a ničí vlastně prostředí sami sobě. Jak z toho ven? Těžko říci. Snad vyhoštěním, možná pomůže armáda, ale každopádně druhá možnost nebude bez obětí. Stát se to opačně, myslím tím, že místo Francie by byl některý arabský stát a místo arabských výtržníků ti evropští, no to bychom viděli, jak by s nimi vládnoucí šejkové dokázali zatočit. I o popravách bychom se s největší pravděpodobností dočetli a těch uťatých rukou nejspíš nedopočítali.

  superkarma: 0 07.11.2005, 15:26:39
 3. avatar
  [16] Kelly [*]

  Ferdicka: armádu na ně, tady přestává sranda ...

  superkarma: 0 07.11.2005, 14:25:02
 4. avatar
  [15] Meander [*]

  Vivian: S tím také souhlasím

  superkarma: 0 07.11.2005, 14:23:50
 5. avatar
  [13] Vivian [*]

  a zde je pácháno násilí na českém jazyku

  superkarma: 0 07.11.2005, 14:20:13
 6. avatar
  [12] Luciš [*]

  Teď jsem četla, že zabili 60ti letého, když házeli kameny

  superkarma: 0 07.11.2005, 14:16:56
 7. [11] a.... [*]

  radek.kriz: to je dost evidentní, kde udělali Francouzi chybu-neměli si je tam pouštět v tak masovým měřítku,tj. měli moc liberální imigační zákony.Ovšem cose stalo, už nelze změnit -otázka je-jak z toho teď ven,tady je každá rada drahá

  superkarma: 0 07.11.2005, 13:42:47
 8. avatar
  [10] Yanina [*]

  Situace v Paříži mě opravdu rozčiluje. Vůbec nechápu, jak si tohle mohou ty blbý přistěhovalci dovolit! Ať je jednoduše vyhostí, vyženou ... Nemají tam co dělat, ať si jdou ničit věci a lidi do své země. Asi je opravdu nikde nechtějí a nemají nebo nemůžou se kam vrátit, ale tohle není věc toho miminka nebo staré babičky! Ať si to vyřeší jinak. Nemohou za to, že jsou chudí! Tak proč jsou v jedné nejdražší zemi na světě?!!!!

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:56:51
 9. avatar
  [9] gerda [*]

  nemusíme chodit ani tak daleko. Stačí se podívat k nám a projít vybydlené paneláky v Chánově. Doufám, že si z nepokojů ve Francii nevezmou příklad. Koneckonců - oni tady taky nemají zaměstnání a žijí v chudobě? Mně v sobotu šokoval slovenský pořad o tamních Romech a ukázka jejich obydlí. Co mně je sakra platné vysvětlení, že oni, na rozdíl od nás, žijí jen pro tento okamžik a na zítřek nemyslí? Co já s tím mám dělat? Přiznám se, že nevím, jaké by mělo být řešení. Toto se vyřešit nedá, vždycky na to bude jedna strana doplácet.

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:56:40
 10. avatar
  [8] arjev [*]

  radek.kriz: Humanismus nás vede do veliké záhuby,ať je to v cizině nebo doma.Pro naši republiku je a bude romská otázka.Jejich nezaměstnanost je způsobena dvěma negativismy.V prvé řadě je to špatná školní docházka a nezájem rodičů o své děti.Tak se to táhne po několik generací.Hlavní vinu nesou naši bývalí představitelé země, kdy je násilně chtěli převychovat.Obrátilo se vše proti nám. Znám ale i vzdělané a hlavně pracovité Rómy. Jenže těch je málo.

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:54:33
 11. avatar
  [7] Luciš [*]

  Napadá mě otázka, proč když se mají tak špatně mají tolik dětí? Jako stejné etnikum u nás. Žijeme všichni ve vyspělém světě s možností plánovaného rodičovství

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:50:32
 12. avatar
  [6] Kelly [*]

  ... to je daň za přílišnou demokracii ...
  Čím víc přistěhovalců, zvlášť arabů a černochů, tím více problémů.
  Paříž nyní vypadá v záběrech TV stejně, jako záběry z ghet z JAR.
  Pro nás by to mělo být varování, kam to až může dojít, budeme-li mít příliš otevřenou náruč ...

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:47:51
 13. avatar
  [5] Meander [*]

  radek.kriz: Tak pod tohle se podepíšu

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:45:47
 14. avatar
  [4] evelyn [*]

  a....: presne tak, cela politika pristehovalectvi je spatna od prvopocatku. Do Evropy prislo pristehovalcu mnohem vice, nez je schopna zvladnout

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:38:47
 15. avatar
  [3] Radek Kříž [*]

  Já nevím, jestli nás náš humanismus nevede do záhuby.

  Zkuste jít do Saúdské Arábie a křičet že jediné správné náboženství je křesťanství. Okamžitě se do vás pustí a ukamenují vás.

  Když tady někdo začne spřádat plány na světovou náboženskou revoluci, hlásá genocidu na základě víry a přitom pobírá podporu v nezaměstnanosti - my místo, abychom ho příkladně ukamenovali a ostatním co dělají to samé řekli - takhle ne!!! Začneme přemýšlet kde jsem udělali chybu...

  Ani Arabové, ani Asiati tohle morální dilema nemají... a technologicky nás už dohánějí...

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:37:37
 16. [2] a.... [*]

  Příliš závažné téma-to tady dnes nevyřešíme.Můžem se jen zamyslet, kde se stala chyba a vzít to v historických souvislostech od de Gaula, uvažovat o tom jestli je lepší asimilace nebo udržení své vlastní kulturní identity...tyhle problémy se prostě daly předvídat, při takovým množství přistěhovalců z arabských zemí, kteří se ve Francii cítí cize i v druhé generaci.

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:32:14
 17. avatar
  [1] Luciš [*]

  a můj názor je, že i oni mají na své špatné sociální situaci díl viny

  superkarma: 0 07.11.2005, 11:28:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme