Rodina

Zpověď muže na rodičovské dovolené: Každému chlapovi bych to doporučil

Honza byl duší vždycky bohém. Sochař, skladatel a básník, pohybující se v uměleckých kruzích. Pak se oženil a místo v kavárně vysedával s dětmi „doma u plotny“. A to dobrovolně a rád. Byl totiž na rodičovské dovolené.

Nedávno jsem potkala svého dávného kamaráda Honzu, jediného muže ve svém okolí, o kterém vím, že byl se svými dětmi na rodičovské dovolené. Nikdy jsem se ho vlastně nezeptala, co ho k tomuto rozhodnutí vedlo a jak se mu tato „mateřská“ role líbila. Tak se ho na to zeptám nyní.

jakubisko

Honza je znám v uměleckých kruzích, na fotografii s režisérem Jurajem Jakubiskem

Ahoj Honzo, tak co kluci, rostou?
Rostou, už chodí oba do školy.

Počkej, to jsme se tak dlouho neviděli? Já mám za to, že jsi ještě na rodičovské dovolené.
No tak to máš opravdu kliku, že neřešíš čas. Na rodičovské dovolené už opravdu nejsem, ale o kluky se vlastně starám pořád. Zrovna včera jsem byl na rodičáku, z jedné třídy jsem běžel do druhé.

A myslíš, že bychom se mohli vrátit dva, tři roky nazpátek, kdy jsi na té rodičovské dovolené ještě byl? Zajímalo by mě, co tě k tomu vlastně vedlo a jak to probíhalo.
Určitě, ptej se.

No už jsem se zeptala, co tě k tomu vedlo a jak to probíhalo.
Co mě k tomu vedlo? Manželka měla dobrou práci a nechtěla o ni přijít. S Péťou byla doma do čtyř let, ale s Kubou pak jen do roku a chtěla jít do práce. Tak jsme se dohodli, že vzhledem k mému volnému zaměstnání, kdy jsem na tom byl podstatně lépe s časem, než by byla ona, zkusím být s dětmi doma já, a nastoupil jsem na rodičovskou dovolenou. Kubovi byl rok, Péťovi čtyři, ale na toho už se ta rodičovská nevztahovala, pouze na toho menšího.

Jak vypadá takový běžný den muže na rodičovské dovolené?
(smích) Stejně jako ženský. Postarat se o malého, přebalit ho, nakrmit, druhého odvést do školky, pak něco uvařit nebo vyžehlit…

Vyžehlit?
Samo se to neudělá. A já žehlím dodnes. Ne že bych z toho skákal do stropu, ale nevadí mi to. Vím, že je to potřeba, že je to nutné, prostě si u toho pustím televizi a najednou je to vyžehlené.

Nepřijde ti to jako pro chlapa ponižující?
Ne, proč? Já mám asi trochu ženskou duši, protože dodneška myju nádobí, vařím, žehlím, mně na tom nepřipadá nic zvláštního. Vedle toho si pak ještě sochařím, třeba dvě, tři hodiny dělám doma na zahradě sochu.

socha

se synem při práci na zahradě

Takže manželka přijde domů a má hotovo.
Moje žena měla v tu dobu, kdy jsem byl na rodičovské dovolené, opravdu náročné zaměstnání. Nebyla z těch, které by přišly domů, hodily nohy na stůl a nic nedělaly, ale také jsem po ní nechtěl, aby šla ještě po návratu z práce číst klukům na dobrou noc pohádky.

A ty je čteš?
Ano, dodnes. Baví mě to.

pohadky

pohádky čte táta klukům dodnes

Tvoje žena tedy byla ta, kdo přinesl do domácnosti víc?
Dřív tomu tak bylo, teď už dělá jinou práci. Já mám také už víc času, nejsem už na rodičovské dovolené, takže teď je to tak nastejno.

Co jsi jako otec svým klukům do života v prvních letech života vštípil, co by jim třeba matka nedala?
Co jsem jim vštípil? Určitě jsem jim nechával větší volnost, určitou toleranci. Věřím, že oni jednou budou zase takhle tolerantní ke svým dětem. Ale zase jsem je samozřejmě nenechal růst jako dříví v lese, to ne, člověk musí znát ty hranice, kam až může zajít. Ale je fakt, že na některé věci jsem byl víc flegmatik, třeba na nějaký přehnaný úklid a pořádek v pokoji, nebo na špinavá kolena, v tom jsem až tak důsledný nebyl. A to ženy většinou jsou.

Zlobili kluci někdy tak, že jsi je musel i plácnout?
A víš, že ani ne? Asi jsem měl u nich nějakou přirozenou autoritu. Snad jednou jsem tomu staršímu dal na zadek, ale už si ani nepamatuji za co, takže to asi nic důležitého nebylo.

Takže žádné nervy? Žádný stres?
Ale to zas ano, žádný klídek a pohoda. Člověk se prakticky od rána do večera nezastaví, pořád je co dělat. Domácí práce, chodit ven na procházky, nakupování, vaření, praní, žehlení, přebalování, přichystat kočárek, strojení, jen to co zabere času. Plně chápu ty ženy, kterým se třeba narodí děti, které jsou hyperaktivní, a když mají takové děti třeba dvě, dokážu pochopit, že některé ty ženy jsou zralé i na psychiatrii. A teď třeba ještě do toho přijde manžel a s něčím otravuje, večer. (smích)

A jak to bylo u vás?
No naopak, pak jsem já už neotravoval. (smích) Ne, to ber s nadsázkou. Chlapi otravují vždycky. Ale vážně, každému chlapovi bych doporučil, tedy ne každému, ale tomu, kdo je toho schopen, aby si to opravdu zkusil. Aspoň na týden, na měsíc. Aby poznal, co to obnáší. Dodneška je ta role být doma s dětmi hodně podceňována. Chlap přijde domů z práce a řekne: „No jo, ty jsi doma, já jsem v práci,“ což v podstatě jako by řekl: „Ty neděláš nic, já makám.“ Ale ono je to častokrát naopak. Doma to může být horší než v práci, kde si dá člověk v klidu kafíčko, cigaretku, zajde si na oběd, soustředí se prostě jen na jednu věc. A nikdo mu tam u toho neřve, neječí, nezlobí. Já si myslím, že ta doba se jednou tak vyrovná, myslím v oblasti té ženské a mužské role, že přijde čas a ty rozdíly budou téměř smazané.

Ale teď, jestli je to dobře. Jestli by přece jen neměla být trochu zachována ta rovina mužství a ženství.
To je otázka. Jestli je to dobře. Ale co my víme, co bude za takových padesát, sto let. Víš, já si tak často přemýšlím o budoucnosti, jak to bude, jestli se vůbec třeba bude ještě prát, jestli se už nebudou nosit jen nějaké papírové věci na jedno použití, takže vlastně těch domácích prací bude postupně ubývat, všechno budou dělat roboti, třeba… A co pak budou dělat lidi?

Budou dělat děti.
A to si taky nemyslím, vždyť se jen podívej, kolik přibývá dětí ze zkumavky. Možná ani nebude už třeba takového toho klasického spojení dvou lidí, ženská bude chtít dítě, tak si ho prostě nějak vybere a koupí. Kam to všechno spěje? Kdoví, jak to nakonec všechno dopadne. Abych to shrnul, jsem rád, že jsem si ty naše děti užil.

deti

se synem Jakubem, se kterým byl na rodičovské dovolené od jednoho roku

Takže to bylo správné rozhodnutí?
Bylo. Měl jsem to štěstí, že vzhledem ke svému volnému povolání jsem si mohl ten „luxus“ dovolit. A i kdybych neměl volné povolání, tak by tu rodičovskou asi zvolil. Viděl jsem kluky růst odmalička, viděl jsem růst jejich první zoubky, utěšoval je ve spaní, to se málokterému otci podaří. Jsem za to rád. A pokud někdo říká, že se ta role pro muže nehodí, ať si to klidně zkusí. Když už nic, alespoň si začnou žen s malými dětmi více vážit.

honza

Honza si žen váží, jsou i častým objektem jeho práce

foto poskytl Honza Š.

   
08.11.2012 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [63] planda0 [*]

  Sml67

  superkarma: 0 20.03.2013, 09:52:48
 2. avatar
  [62] cibulicka [*]

  Prostě bezva chlap,takového pohledat..Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 16.11.2012, 20:01:46
 3. [61] babočka12 [*]

  moc krásný rozhovor.a souhlasím,že by takových tatínků mohlo být vícSml16

  superkarma: 0 08.11.2012, 21:35:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] martinik [*]

  kéž by bylo víc tatínků, kteří by šli na rodičovskou.

  superkarma: 0 08.11.2012, 20:26:39
 2. [59] Jala [*]

  Vypadá to, že je to perfektní chlap!

  superkarma: 0 08.11.2012, 20:04:26
 3. [58] anina4 [*]

  ondrasek74 — #57 nějakého takového potřebuješ?já už ne,už mám vystaráno s dětmi,.....ale poslední dobou v okolí vídávám pár tatínků,které se starají o dětičky anebo se manželé vystřídají a každý jsou část na rodičovské

  superkarma: 0 08.11.2012, 19:43:28
 4. avatar
  [57] ondrasek74 [*]

  Jééééé kde se takoví muži hledají?

  1. na komentář reaguje anina4 — #58
  superkarma: 0 08.11.2012, 18:02:40
 5. avatar
  [56] Lukáš Čejka [*]

  daska59 — #55 parez Sml52

  superkarma: 0 08.11.2012, 17:31:23
 6. avatar
  [55] daska59 [*]

  Lukáš Čejka — #48 Jen aby to nebylo nějaký dřevo Sml30.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #56
  superkarma: 0 08.11.2012, 17:27:15
 7. [54] dadma [*]

  Zeť byl také na mateřské dovolené.Vystřídali se s dcerou po roce a zvládal to velmi dobře.

  superkarma: 0 08.11.2012, 16:51:54
 8. avatar
  [53] evelyn [*]

  Lukáš Čejka — #39 takovej chlap u sporaku ano to je uzasnej pohled, i u drezu jim to slusi a s kocarkem taky...Sml24Sml16

  superkarma: 0 08.11.2012, 13:46:51
 9. [52] Alexandra Stušková [*]

  Lukáš Čejka — #51 ale vždyť já taky Sml30

  superkarma: 0 08.11.2012, 13:44:49
 10. avatar
  [51] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #50 ale no tak, jen klidne pis, ja to rad ctu Sml16

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #52
  superkarma: 0 08.11.2012, 13:15:15
 11. [50] Rikina [*]

  Alexandra Stušková — #47 Tato věta se vztahovala k mému osobnímu názoru na problematiku mužů na rodičovské dovolené. Obecně. Nikoli ke konkrétnímu případu.

  Že já blbec jsem se nepodívala líp, kdo ten článek psal, to bych se zdržela názorů. Sml80 Vašim článkům se poctivě snažím vyhýbat a radši nekomentovat, abyste mě zase nesepsula, holt tentokrát jsem nebyla dost ve střehu. Dobře mi tak. Sml24 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #51
  superkarma: 0 08.11.2012, 13:10:08
 12. avatar
  [49] RenataP [*]

  jako obdiv chlapovi, který zvládá organizačně domácnost, dítě a práci. Já se o to snažím 7 let a jen čekám, kdy mě klepne pepka nebo dostanu infarkt.

  jinak souhlasím s Rikinou, obecně - s tím, že by se chlap "válel doma jenom s dětma" (jak tam rádi říkají chlapi o ženách),  bych se moc neztotožnila. Jsem taky z těch, co jim role živitele rodiny nesedí a tak moje dcera dostane bohužel do života jedinou radu - rodinu buď s alfa samcem, nebo radši buď sama, nechceš-li mít pos..anej život.Sml57

  superkarma: 0 08.11.2012, 13:06:55
 13. avatar
  [48] Lukáš Čejka [*]

  ToraToraTora — #33 me by tedy spis zajimala ta modelka podle ktere to sochal Sml32Sml54

  1. na komentář reaguje daska59 — #55
  superkarma: 0 08.11.2012, 13:04:44
 14. [47] Alexandra Stušková [*]

  Paní ... Rikino,

  Protože představa, že mám všechno táhnout sama a "živit rodinu", by mě vyděsila.

  To se vztahovalo snad k tomuto článku, ne? Nebo to patřilo do domácnosti?

  Ano, to máte pravdu, "nepřekvapujete"

  1. na komentář reaguje Rikina — #50
  superkarma: 0 08.11.2012, 13:02:01
 15. [46] Rikina [*]

  Alexandra Stušková — #45 Paní Stušková, kdybyste vy četla pozorně, viděla byste, že jsem rozhodně nenapsala nic o tom, že by snad žena výše psaného pána všechno táhla sama. Sml80 A komentáře sem nepíšu proto, abych vás překvapovala.

  superkarma: 0 08.11.2012, 12:58:00
 16. [45] Alexandra Stušková [*]

  Rikina — #40 jeho žena všechno sama netáhla, musíte to číst pozorně - ale jasně, reakce mě nepřekvapila Sml54

  1. na komentář reaguje Rikina — #46
  superkarma: 0 08.11.2012, 12:53:29
 17. avatar
  [44] capkova [*]

  URČITĚ TO KLUKŮM PROSPĚLO ...

  superkarma: 0 08.11.2012, 12:44:20
 18. [43] jureckova [*]

  soused je doma s mladší dcerou na rodičáku, ta starší chodí do školky ...manželka vydělává víc a dostala nabídku, která se těžko odmítá, on jako drobný živnostník měl v posledné době málo zakázet, tak se vyměnili ... ze začátku to bral jen jako péči o dítě, ale pochopil, že musí i prát, žehlit, vařit, uklízet ... vypadá spokojeně, jen to okolí to nějak nechápe Sml80

  superkarma: 0 08.11.2012, 12:39:17
 19. [42] free [*]

  Ta poslední socha mi učarovala...

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:53:30
 20. [41] a.Verisek [*]

  Krásné sochy, krásní synové ... Sml59

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:48:05
 21. [40] Rikina [*]

  Tak já tedy nevím, ale kdyby mi přišel chlap s návrhem, že bude doma s dětma, tak bych se cítila poněkud zaskočena. Protože představa, že mám všechno táhnout sama a "živit rodinu", by mě vyděsila. Sml80 V době, kdy jsme měli malé děti, mě vůbec nenapadlo, že bych s nimi doma nebyla. Jedině kdyby nastala nějaká pohroma, a musela jsem jít do práce, tak by šli potomci do jeslí. Ani nevím, jestli v té době vůbec bylo možné, aby měl rodičovskou dovolenou muž. A přiznám se, že v tomhle jsem asi ze "staré školy" - imponují mi muži alfa samci, lovci, co dotáhnou toho mamuta, zatímco bych udržovala v jeskyni oheň. Sml57 Nejsem si jistá, že bych chtěla mít děti s mužem, který by mi už dopředu řekl, že chce být na mateřské - to by mi přišel divnej. Sml80 No ale protože děti už mít nehodlám, je to v podstatě jedno. Výše uvedené rodině to vyhovuje, a ostatních je to zbytečná starost. Sml80 

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #45
  superkarma: 1 08.11.2012, 11:47:01
 22. avatar
  [39] Lukáš Čejka [*]

  evelyn — #17 ja tak prace taky delim, malo platne u nejakych praci proste zena vypada lepe a je radost na ni pri tom koukat Sml80Sml57Sml54

  1. na komentář reaguje evelyn — #53
  superkarma: 0 08.11.2012, 11:43:35
 23. [38] Ivushka12 [*]

  Krásná dílaSml59. Nevím jestli každý muž by to měl vyzkoušet,ale někteří určitě....

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:30:10
 24. [37] jukl [*]

  nádherné práce

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:20:19
 25. avatar
  [36] xx-b [*]

  pro většinu chlapů je ponižující zůstat doma na mateřské dovolené a nechat se živit manželkou Sml80

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:12:01
 26. [35] jithule [*]

  moc hezký rozhovor

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:09:32
 27. avatar
  [34] kapkamore [*]

  Šikovný sochař a perfektní táta..

  superkarma: 0 08.11.2012, 11:00:26
 28. avatar
  [33] ToraToraTora [*]

  Ta socha s kůrou je nádherná. Do vyššího levelu bych chtěla rozhovor s chlapem, který byl doma s dětmi od jejich narození, prosím Sml54

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #48
  superkarma: 0 08.11.2012, 10:57:20
 29. avatar
  [32] saruz [*]

  Super rozhovor, Honza je sympaťák a dělá krásné sochy. Sml67

  superkarma: 0 08.11.2012, 10:51:55
 30. [31] step1 [*]

  Správný muž se správnými názory. Sml67Sml59 Opravdu by si to měl každý chlap zkusit.

  superkarma: 0 08.11.2012, 10:48:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme