Bulvár

Zpověď Anonymního Alkoholika

Mladík, který byl ochoten pro Ženu-in.cz zodpovědět osobní otázky, si přál zůstat v anonymitě. Prozradíme jen, že pochází z Čech, ale posledních pár let strávil v New Yorku. Právě tam proběhl jeho první kontakt se společenstvím Anonymních Alkoholiků a po nedávném návratu do Prahy se stále zúčastňuje jejich setkání.

 

Jeho čas a ochotu pro zhotovení tohoto článku investoval z jediného důvodu. Pomoci třeba jen jedné z vás..

 

Kolik ti je, jak dlouho nepiješ a jak dlouho jsi pil – byl jsi na alkoholu závislý?

Je mi 27 nepiju přes tři roky a začal jsem pít ve čtrnácti.

 

V jakém momentě sis uvědomil, že máš problém?

Když jsem chtěl přestat, ale nešlo to. Mohl jsem slibovat hory doly všem kolem sebe, ale za pár dní jsem byl opět opilej.

 

Rozhodl ses řešit svou situaci pomoci AA. Proč zrovna s tímto společenstvím – co tě k nim přivedlo?

Než jsem šel na první meeting AA, tak jsem o AA nic nevěděl. Měl jsem ale kamaráda v USA, který pil láhev vodky denně a najednou devět měsíců nepil. Ptal jsem se ho jak to udělal, protože nevím jak dál. Já jsem pít nechtěl, ale prostě se to vždycky nějak semlelo, že jsem skončil s lahví v ruce.  On mi řekl, že se cítil stejně jako já. Je to zvláštní, skoro všichni z nás máme stejné pocity, nebo hodně podobné, když se dotkneme svého dna. On mi řekl, že mě vezme na meeting AA a ono to začalo fungovat. Jsem za ten den strašně vděčný.

 

Jak spolupráce s nimi začala – jak vypadal tvůj první kontakt s AA ?

Můj první kontakt s AA byl strašný. Lidé v AA se každopádně snažili pomoct, ale já jsem se strašně bál tam jít. Vůbec se mi tam nelíbilo, ale líbilo se mi, když jsem měl kolem sebe lidi se stejným problémem co jsem měl já. Nikdy předtím jsem neviděl někoho, kdo nepije třeba přes 30 let a tam jsem tu možnost měl. Ten klid jaký z těch lidí vyzařuje je prostě nádherný. Moc se mi ale líbilo, když právě tito lidé mluvili o svojí zkušenosti s alkoholem. Poprvé v životě jsem poznal, že mám naději přestat pít.

 

O AA mají někdy lidé dojem, že jsou jakousi sektou anebo nábožensky založenou organizací. Jak tento pohled vidíš ty?

AA nejsou spojeni s žádnou sektou, církví, politickou organizací či jakoukoliv jinou institucí. Na setkáních se hodně objevuje slovo bůh nebo vyšší moc. V tohle věřím i já, protože po mých zkušenostech tu musí být něco víc. Když jsem zkoušel přestat sám, tak mi to nešlo, ale teď už je to přes tři roky, co nepiji. A o vůli to určitě není. Já prostě děkuju bohu, že nepiju, a že mi dal tu šanci poznat společenství AA. Samozřejmě, že člověk, který k nám přijde a nechce věřit, tak ho nikdo v AA nutit věřit ve vyšší moc nebude. Já jenom mluvím z vlastní zkušenosti. Jedinou podmínkou pro členství v AA je touha přestat pít. Já beru tak trošku AA jako hospodu. Jdu tam, popovídám si s kamarádama a pak jdu s nima na kávu či domů. Má to ale výhody. Vše si druhý den pamatuji, cítím se výborně a nikde se neperu, nebo třeba nepoztrácím různé věci jako tomu bylo vždy, když jsem šel do baru nebo hospody.

 

Mohl bys srovnat činnost AA v NYC a v Praze?

Lidé v AA jsou z mého pohledu vždy připraveni mi pomoct a naopak já jim. A tohle platí na celém světě. Můžu jet všude na světě a najdu tam kamarády, kteří mi pomůžou. Takže je to stejné až na to, že v USA bylo kolem mého bydliště 117 setkání za týden a tady v Praze je to 18. AA v Praze teprve ale začíná a i za tohle jsem vděčný. Ani ve snu by mně nenapadlo, že nebudu pít. Byl jsem na tom tak, že jsem ani nikdy přestat nechtěl a myslel si o lidech v AA své. Říkal jsem si, že tam mě nikdo nikdy nedostane, ale dnes mám velkou svobodu, protože mě alkohol nedrží ve svém zajetí. Mám prostě na všechno čas a na všechno mám čistou hlavu.

 

Co by jako první měl udělat člověk, který má problém s alkoholem a rozhodl se pro AA?

Určitě by měl zavolat telefonní číslo, které je ve Zlatých stránkách, nebo přijít mezi nás na kávičku. Od pondělí do soboty v 17:30  v neděli v 19:00, Na Poříčí 16, Praha 1 /kontakt také pod článkem, pozn.J.K./

 

Vyléčený alkoholik je prý nesprávný termín, správně se mají používat slova doživotně abstinující.. Máš pocit, že máš vyhráno?

Tohle jsem si právě vždycky myslel, že už se nikdy nenapiju, ale vždycky jsem se opil po týdnu. V AA jsem se naučil 24 hodinový program. Stačí mi že se nenapiju dnes a zítra se uvidí. Je ale pravda, že pokud bych se napil, tak tu nemoc alkoholismus v sobě stále mám a vzal bych to tam, kde jsem přestal. Ještě jsem neslyšel o někom kdo začal pít a bylo to lepší a lepší. Naopak je to horší a horší. Já jsem alkoholik, který nepije. Kdybych byl vyléčený, tak bych asi nemusel ani chodit do AA, ale jelikož vidím co se stane lidem, kteří přestanou chodit do AA, tak radši chodím a nechci zapomenout na to, že jsem Alkoholik. Můžu vám říct, že dneska vyhráno mám, ale co bude zítra vám neřeknu. V AA si ale může každý používat výraz který se mu líbí.

 

 

Pokud vás společenství Anonymních Alkoholiků zaujalo, můžete se více dozvědět na jejich webových stránkách – ZDE

Jsou zde uvedeny termíny všech meetingů, které AA pořádají po celé republice.

 

Ohledně pražského sídla AA, které se nachází v ulici Na Poříčí 16, jsme se právě dozvěděli zajímavou informaci.

 

Každou středu v 19:00 hodin se zde koná anonymní setkání pouze pro ženy!

 

Zajímají vás články na toto téma? Sledujte magazín Žena-in.cz!

 

Chcete si přečíst starší články na toto téma?

Osudová láska s alkoholikem

Ženy začínají s dvojkou vína!

Nesnažte se udržet tempo s vaším partnerem!

 

 

Za přínosný rozhovor a ochotu odpovídat na otázky osobního rázu, poděkovala

   
01.02.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Cilka [*]

  jj, to je fakt...

  superkarma: 0 29.12.2006, 00:40:35
 2. [18] MartinaC [*]

  hlavni je kdyz si to prizna sam sobe

  superkarma: 0 14.12.2006, 08:24:48
 3. avatar
  [15] zlato [*]

  SARI: Vis,kdyz uz je clovek zavisly uz to neni o chuti.....je to potreba tela dostat do sebe,aby jsi byla zase v tom kolobehu...

  superkarma: 0 01.02.2005, 22:55:25
 4. avatar
  [14] zlato [*]

  sara.l: Klikni si na setkani,jak je uvedeno v clanku a najdes tam seznam setkani AA po republice.

  superkarma: 0 01.02.2005, 22:53:46
 5. avatar
  [13] zlato [*]

  SARI: Kde bydlis?Na Morave je take AA.

  superkarma: 0 01.02.2005, 22:43:59
 6. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  SARI: ha ha ha, ty si myslis, ze mi alkohol chutnal?

  superkarma: 0 01.02.2005, 19:44:27
 7. avatar
  [11] sara.l [*]

  myslím,že AA by mělo být po republice víc,hodí se i pro lidi,kteří jsou zavislí a nemusí to být jen alkohol,naučí se tam jak se závislotí zatočit a to mi na moravě chybí

  superkarma: 0 01.02.2005, 15:44:27
 8. avatar
  [10] SARI [*]

  Tak mě se to nastěstí netýká.Alkohol mě nechutná, ne, že bych byla nějaký abstinent, sem tam si něco dám, ale jen sem,tam.Když vidím, co ten alkohol s lidma dokáže, to je síla.Neznám horší a odpornější obrázek, než je pohled na opilce.Taky mi nebylo dvakrát příjemný, když mi známí říkali: hele, včera byla tvoje máti vytuhlá na záchodě, ležela tam na zemi.....

  superkarma: 0 01.02.2005, 15:15:10
 9. avatar
  [9] zlato [*]

  Zavisla budu az do smrti,jsem proste nepijici alkoholicka a jak rikal kamarad ve sve zpovedi,skutecne je to jen o 24 hodinach nepit,nebrat drogu...nikdo z nas nevi,co bude zitra.Je to o 24 hodinovem rozhodnuti,dnes se nenapiji...co bude zitra se uvidi.

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:39:51
 10. avatar
  [8] zlato [*]

  Kdyby to bylo jen o vuli,tak by clovek nepotreboval nikoho jineho,ale bohuzel,ta vule se ztratila,proto clovek svou zavislost neskoncuje sam,myslim tim prestat sam pit nebo brat drogy...

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:36:45
 11. avatar
  [7] zlato [*]

  vifina: Pijici nebo drogove zavisly vuli ztratil.....

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:34:19
 12. avatar
  [6] zlato [*]

  Ziji v USA a jsem v kontaktu s AA,skvela setkani,cloveku nejen,ze pomaha zit bez piti,ale roste i myslenkove jinak....pokud ovsem dela program.Poznava mi poznat sam sebe.Clovek,ktery nema kontakt s nikym tak jen proste abstinuje a abstinence a strizlivost je trosku rozdilny pojem,ale kazdy ma moznost vyberu a zalezi jen na nem samotnym,jakou cestu si vybere.

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:32:17
 13. avatar
  [5] vifina [*]

  Alkohol, cigarety či lehký a silný drogy je svinstvo který člověka ubíjí. Myslím si ale, že je to pouze na tom člověku jestli se rozhodne s tím skoncovat či ne. Je to o silné vůli a né o bohu (to je pěkná blbost). Člověk si má říct dost a snažit se s tím skončit a kdo silnou vůli má, tak má většinou vyhráno, ale u většiny lidí to tak není. Mám kamarádku (spíš už bývalo) závislou 3 roky na drogách (pervitin, heroin) a ona přestat nechce, protože nemá důvod a sama mě řekla že stejně zemře (má žloutenku typu C). Je to jen na síle osobnosti.

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:30:13
 14. avatar
  [4] zlato [*]

  Hibinka: Az se dotkne toho jeho dna,dokud si sam neprizna,ze proste uz chce prestat,nemuzes mu pomoci.Jeste to asi,jako problem neciti.....

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:28:01
 15. avatar
  [3] medved [*]

  ja mam s AA vyborny zazitek...pracovala jsem jako studentka v YMCA na porici v informacnim centru a prisel pan, ze hleda, kde se kona schuzka AA...ja opravdu nevedela, tak jsem patrala a hledala a nakonec se ho ptala, coze to to AA vlastne je, ze by se mi to hledalo lip, kdybych vedela cely nazev...zaboha mi to nechtel rict ja nechapala proc...az pak prisla kolegyne, odvedla ho na spravne misto a vysvetlila mi vyznam te zkratky...jinak tem lidem moc drzim pesti a fakt se za to stydet nemusi na to, ze se svym problemem bojuji muzou byt pysni !!!

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:26:33
 16. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Celkem souhlas, az na tohle : ale jelikož vidím co se stane lidem, kteří přestanou chodit do AA, tak radši chodím a nechci zapomenout na to, že jsem Alkoholik.........

  CO se stane tem lidem? Ja jsem zacala abstinovat sama. Nevim, proc - mozna vyssi moc, protoze po 20ti lete zavislosti jsem uz zadnou vuli nemela, natoz pevnou.

  AA na Porici jsem objevila asi az po 5ti letech strizlivosti. Nekdy jsem zasla, nekdy ne. Bylo mi tam dobre, ale na druhou stranu me ta setkani porad a porad nekam vracela.

  Na AA nechodim. Ziji v USA a mam mznost vyberu, protoze AA tady naprosto funguji, setkani jsou masova, v dobe mitinku jsou nacvaknuta parkoviste.

  Ale - nejak je proste nemam rada. Chapu, ze kdyz nekdo prestal pit ci brat drogy diky AA, ma na ne velkou vazbu. Ja ji nemam. A podle me strizlivost neni podminena navstevami AA.

  superkarma: 0 01.02.2005, 12:09:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme