Idol vašich maminek či babiček – hvězda populární hudby a současně můj otec, oslavil včera 86. narozeniny. Má problém: Jeho druhá manželka se nechce rozvést.

27

Seznámili se na půdě uměleckého světa, kde velmi úspěšně spolupracovali. Mají spolu dceru Moniku, tedy mou o deset let mladší nevlastní sestru. Když otci v době normalizace zakázal tehdejší totalitní režim vystupovat v médiích, vymyslel revue Stará láska nerezaví, jehož hlavní hvězdou byla právě jeho manželka, tanečnice a herečka Aja Farkačová. Neobyčejně pracovitá a krásná žena působila též v baletu Československé televize a proslula jako jedna z tanečnic Karla Gotta v jeho pořadech ze Slaného. Na začátku 90. let však odcestovala pracovně do Itálie a už se k Richardovi nevrátila.

2

Proč jste se vlastně nerozvedli už tehdy?
Když zůstala v zahraničí, domluvili jsme se, že si každý budete dělat, co chceme a úřední věci jsme neřešili. Vždycky když přijela na návštěvu, přivezla mně nějakou dobrou láhev… A vůbec jsme spolu vycházeli v pohodě. Zeptala se: „Chceš se rozvádět?“ Já odpověděl, že nepotřebuju a ona, že také ne. A tak zase odjela.

Měli jste po celou tu dobu k sobě vždy velmi přátelský vztah. Když Aja přijela, chodili jste spolu do společnosti, na návštěvy k příbuzným… Proč se tedy chceš rozvádět teď?
Protože se hrozně změnila, což jsem nečekal. Nerad to říkám, ale moje žena se chová vůči mně majetnicky. Má pocit, že když jednou za rok na dva týdny přijede, může řídit můj život, přikazovat mi, s kým se mohu a nesmím stýkat. Největší problém má se ženami, které mě občas navštíví. Copak se domnívá, že celých 23 let chodím akorát v neděli do kostela, straním se žen a utíkám od nich? Byl bych rád, kdyby pochopila, že přece nemohu žít stále sám? Zvláště teď, když jsem nemocný…

Žádost o rozvod už jsi podal - co ona na to?
Řekla, že se rozvádět nechce, že nic nepodepíše. Chce se navíc na stáří vrátit do Prahy, do našeho domu. Maximálně souhlasí s rozdělením majetku. Ale to jsou dvě různé věci – dnes už zákon nepodmiňuje rozvod rozdělením majetku. Soudu přece musí stačit fakt, že spolu dlouhou dobu společně nežijeme. Nestačí přece, když o mě projeví zájem jednou v roce! Víš, já bych s ní nerad přerušil přátelské styky – umělecky i jinak jsme si rozuměli…

Ale ty máš k rozvodu ještě jeden důvod, že? Chceš se snad znovu oženit?
Mám! Každá potenciální partnerka ode mě uteče, když zjistí, že jsem ženatý! Ženy nechápou, že jde jen o papír, že jsem vlastně volný! Třeba, když budu úředně svobodný, tak se s větší pravděpodobností objeví nějaká ta „pravá“! A ženit se už ani nemusím...

Richard Adam neskrývá svůj celoživotním zájem o druhé pohlaví a možná proto je stále i umělecky aktivní. Můžete jej ještě dnes vidět leckde vystoupit a potěšit své vrstevnice i mnohem mladší dámy.

5

Každoročně zpívá na koncertech přenášených Českým rozhlasem:

30

Stejně jako před 62 lety s tehdy neméně slavnou Jiřinou Salačovou…

7

… si zazpíval v Lucerně v roce 2006 s Ivetou Simonovou.

7

Možná vás zaujme pár fotek z alba jeho první rodiny. V době své největší slávy se v roce 1954 oženil se svou kamarádkou z dětství Evou, mou maminkou….

9

…s níž vychází stále skvěle. Toto je snímek ze svatby jejich společného vnuka Filipa v roce 2013:

31

Richardův mladší vnuk Adam se sice na uměleckou dráhu nedal, přestože schopnosti mu nechyběly, nicméně vidíte tu podobu….?

2222

Dost možná, že pravnuka Kryštofa zlákají záře reflektorů – kdo ví? Když měl příležitost, chopil se mikrofonu a směle bavil účastníky oslavy mého nedávného jubilea:

11

Že by v rodinné tradici pokračovala jeho sestra Kristýna? Na stejné oslavě coby půlroční mimi hltala každý tón písničky nazvané jejím jménem, která byla kdysi napsána právě pro jejího pradědečka:

13

I mně k šedesátinám samozřejmě táta zazpíval – však jsem se také pýchou přímo dmula:  

13

Ráda bych tátovi popřála k narozeninám za celou svou rodinu hodně, opravu hodně zdraví a také, aby si svůj život vyřešil především tak, aby byl spokojený a šťastný!

Foto: archiv autorky

Čtěte také:

Reklama