Zdraví

Zpěv zbavuje pacienty průjmu


STOCKHOLM (Korzo) - Na první pohled to působilo poněkud absurdně. Čtyřicetiletá zdravotní sestra Christina Grapeová, jež se zabývá ošetřováním pacientů se žaludečními a střevními chorobami, nutila své svěřence ze specializovaného oddělení stockholmské nemocnice Ersta, aby si spolu s ní prozpěvovali.

Její počínání nebylo samoúčelné. Zjistila totiž, že společným zpěvem se přímo dramaticky zlepšuje jejich zdravotní stav. Cítí se šťastnější a spokojenější, nabývají sebevědomí a zbavují se stresu. Také se jim snáze dýchá a ti, jež trápil žaludek a střeva kvůli celkové nervozitě, se dokonce zbavovali průjmu.
Se svými poznatky se Christina svěřila odborníkům. Vážně je vzal profesor Töres Theorell z Institutu pro psychosociální medicínu ze stockholmské univerzity, který při analýze krevních a dalších vzorků zjistil, že zpívání skutečně pomáhá. Stoupá hladina tzv. hormonu štěstí oxytocinu a zároveň se snižuje množství stresového hormonu kortizonu. A právě u pacientů, na jejichž zdraví se podepsala nervozita zažívacího traktu, byl obsah oxytocinu žalostně nízký.


Přinutit však všechny nemocné, aby se pokusili o libozvučný hlasový projev, není jednoduché. Mnozí se děsí toho, že budou trapně skřehotat, nebo se vymlouvají na absolutní hluch. Proto se lékaři domluvili s operní školou na společném projektu, jenž má pomoci všem, kteří se ostýchají zpívat. Prostřednictvím internetu totiž mohou absolvovat několikahodinový základní kurs zpěvu, který jim dodá patřičnou odvahu. Třeba se jednou odváží zapojit i do sboru, a tím pokročí v léčbě ještě o kousek dál. Nové společenské kontakty a především jejich zlepšení jim můžou jen prospět.

Zdroj: Korzo

   
15.08.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Salazarka Zmijozelová [*]

  ..... no to se poseru!

  superkarma: 0 16.08.2007, 11:32:06
 2. avatar
  [4] arjev [*]

  promiňte mi překlepy, spěchám

  superkarma: 0 16.08.2007, 09:29:07
 3. avatar
  [3] arjev [*]

  jako nápad to není špatné, určitě vžsledky mohou být vynikající, sluch mám velmi dobrý a zpěv také,ale nevíj jak by se s tím vyrovnal manžel,kdybych měla průjem, seděla na záchodě, zpívala bych si a on chtěl jít na WC. Pavažoval by to za provokaci. Proto si článek vytisknu a když budu mít žaludeční problémy, čláńek přilepím,pokud mi to čas dovolí na dveře od WC.
  Raději bezprůjmový průběh dalších dnů

  superkarma: 0 16.08.2007, 09:28:04
 4. avatar
  [2] vininka [*]

  Naštěstí netrpím na průjem....kdybych si u toho měla zpívat, tak by to dozajista nepřežil....

  superkarma: 0 15.08.2007, 20:13:41
 5. [1] qvak [*]

  superkarma: 0 15.08.2007, 17:53:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme