Bulvár

Zpátky do města bych nešla

Téma stěhování z města je mi celkem blízké.

Jako malá jsem trvávila většinu života u babičky na venkově. Později jsem sice chodila do školy u rodičů ve městě a dalo by se říct, že jsem tam i bydlela, ale město mi nikdy k srdci nepřirostlo. Přesto jsem tam žila dlouho - nejprve s rodiči, pak v podnájmu s manželem a malým miminkem. V té době už jsme ale opravovali malinkou garsoniéru, kam se odstěhovala moje tchýně, a ta nám přepustila svůj byt v domě hrůzy... panelák "na okraji ničeho". Poslední v řadě, poslední pokud šlo o rozvody, poslední, pokud šlo o údržbu. A jak je v našem městě zvykem, právě ty domy, do kterých se investovalo nejmíň, se prodávaly co nejdřív, takže náš panelák byl na prodej. Pěkně byt po bytu... i když cena byla zvýhodněná a ještě výhodnější, tak investrice do oprav, které by zajistily, že by náš "byt první kategorie v luxusní poloze na okraji centra" byl alespoň zdravotně nezávadný, přesáhly hodně přes 300 000 Kč. Bylo totiž zapotřebí nejen v bytě vyměnit naprosto všechno, od podlah až po umakartové jádro, ale i v celém domě zainvestovat nemálo peněz, aby nájemníkům nespadl na hlavu.

Naštěstí se našel mladý pár, který byl ochoten byt koupit a opravit si jej, takže jsme sbalili, co se dalo, a odstěhovali se do domku asi 35 kilometrů od města. Dneska máme domek, který postupně opravujeme, zahrádku (podsklepenou - děláme svoje víno) a jsme celkem spokojení.

A jak bych srovnávala bydlení ve městě a na venkově? Já si musela hlavně zvyknout, že musím nakupovat ve městě a většinu věcí vozit vlakem - když jdu do práce, je u nás ještě zavřeno, a když se vracím, je u nás sice "ještě otevřeno", ale vyprodáno... z toho důvodu jsme koupili pekárnu na chleba a mikropivovar a tím pádem nám nic důležitého doma nechybí. Na druhou stranu se mi splnil můj dětský sen - mám krásného velkého psa a k němu psího kamaráda, menšího, ale taky pěkného.

Manžel si musel zvyknout (a ještě stále nezvykl), že ježdění vlakem vyžaduje kázeň. Přesněji, že vlak nebude čekat, až si s kolegou ze sousední kanceláře vymění všechny fráze, které ten den ještě neřekli... prozatím jezdí občas autem a občas naštvaný:-)

Nejhůř asi prožíval změnu syn, ale i on si pomalu zvykl na to, že za kamarády musí dojíždět, že když si vzpomene v osm večer, že nemá něco do školy, tak to prostě mít nebude, a že sníst o půlnoci všechny rohlíky znamená, že ráno bude pěkně žižlat to, co nechal v chlebence. Ovšem psy má rád, může jezdit na kole, nikdo ho moc nehlídá, kde je a co tam dělá. Navíc zjistil, že máme velmi zajímavé sousedy - dělají historický šerm a aikido, a tak má o zábavu postaráno. Koníček v podobě tréninků šermu je mnohem zajímavější a užitečnější než vysedávání u počítače, které provozoval dřív. Ve městě totiž bylo tolik možností, že nevěděl, co si vybrat, a tak většinou nedělal nic...

Asi čekáte i srovnání finanční, ale to neudělám. Zatím nejsem schopná říct, jaké jsou kde náklady. Pořád totiž počítáme každou korunu, a tak na jedné straně vah sice přibyly nemalé položky za dojíždění, ale na druhé straně ubyly peníze, které člověk ve městě musí dát za jídlo - třeba i za čerstvou petržel do polévky, o drobném ovoci, kterého je na zahrádce přebytek, ani nemluvím. A domácí víno a nejrůznější zavařeniny z bezinek, šípků a dalších plodů přírody ve městě nepořídím vůbec, a když, tak jako luxusní doplněk.

Jedno vím jistě - zpátky do města bych už nešla.

Pajda


Milá Pajdo,
chleba z domácí pekárny je vynikající, ale o mikropivovaru jsem ještě neslyšela. Koukám, že si dokážete poradit se vším a venkovského života si dosyta užíváte.
Tak ať se vám krásně žije a děkuji za příspěvek.


   
18.10.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Kadla [*]

  aha: V rodinném domku platím za teplo méně, než jsem platila v paneláku.

  superkarma: 0 19.10.2006, 08:58:05
 2. avatar
  [14] pajda [*]

  aha: s topením se pleteš - protopíme míň než v bytě, a to o hopdně. Přitom máme starý domek bez zateplení a vetší podlahovou plocvhu - a taky větší teplo. Není to ovšem těch 25°C, co se traduje jako "teplota v paneláčku". My měli v paneláku v kuchyni když moc, tak 15°C, protože byla nad neizolovaným vchodem do domu...půjčka je ale něco jiného, to ovšem není dáno vesnicí, ale tím, že byste šli do svého. I ve městě byste ji museli zaplatit.

  superkarma: 0 18.10.2006, 17:04:01
 3. avatar
  [13] aha [*]

  No, tak jen tak naokraj - bydlím v Brně a zavařeniny z bezinek a šípků dělám taky .
  Co bych ale chtěla napsat je, že věřím tomu, že bydlení na vesnici je dražší. Vcelku se teď o to zajímáme - nemáme téměř nic včetně žádné finanční hotovosti, pozůstalosti atd., tudíž bychom si museli vzít půjčku na domek, na auto. Museli bychom si koupit starší domek a starší auto, což už vždy bude vyžadovat jenom další peníze. Auto je samo o sobě obrovský žrout peněz a v domečku se například taky víc protopí než v bytě. Ráda bych šla na venkov, ale prostě si to nemůžu dovolit .

  superkarma: 0 18.10.2006, 15:43:56
 4. avatar
  [12] arjev [*]

  Pajda: fandím vám,bydlet na vesnici není žádný med-dojíždění za prací i do školy+nákupy.Lékař je také zruky.Bydlím v místní části maloměsta a nakupovat chodím do centra maloměsta.U nás je vše dražší a po 15.hodině nedostanu ani chleba.Hodně štěstí a ať se vám všem daří.

  superkarma: 0 18.10.2006, 14:09:21
 5. avatar
  [11] pajda [*]

  Rikina: u nás je to mojí divnou pracovní dobou. Tím, že dělám ve školství nemám tu možnost, kterou má většina lidí tady, totiž že si posune nástup do práce o půl hodiny tak, aby nemuseli čekat na vlak - ten k nám zajíždí 1x za hodinu, ráno má interval po půl hodině. Jede ale kratší dobu než mi dřív jela tramvaj...já jsem bohužel denně o 3/4 hodiny v práci spíš a o hodinu dýl, než bych byla za normálních okolností - prostě vyučování mi končí dvacet pět minut před odjezdem vlaku a vzhledem k nařízeným 20 minutám, které musíme být po výuce na místě to nestihnu přesně o dvě minuty...takže jsem momentálně asi jediná, kdo denně dojíždí tak, že je 11 hodin pryč. I když by mi v obchodě asi pečivo i mléko schovávali, tak večer už se mi jít na druhý konec vesnice nechce a obchod kousek od domu má už zavříno...hodně lidí taky dělá třeba to, že mají v týdnu dvě dvanáctky a dva dny jsou pak doma v poledne - to u mě taky nejde.

  Těch marmelád se u nás spotřebuje asi 30 až 40 kilo ročně - manžel i syn se po nich můžou utlouct.

  superkarma: 0 18.10.2006, 13:19:56
 6. [10] Rikina [*]

  Jinak souhlasím, že na pobytu na venkově je nejotravnější to nakupování, co člověk odněkud nedoveze, nemá. Pokud je vůbec ve vsi obchod, buď je otevřený v podivnou hodinu, nebo tam je nulový výběr.

  superkarma: 0 18.10.2006, 12:50:13
 7. [9] Rikina [*]

  pajda: nervy proto, že mě to nebaví. Jinak já mám spotřebu tak 4 skleničky marmelády za rok, tak mě to fakt nezabije si je koupit.

  superkarma: 0 18.10.2006, 12:48:20
 8. avatar
  [8] pajda [*]

  Rikina: pokud ovoce kupuješ a cukr bereš z obchodu, tak samozřejmě neušetříš. Pokud ti šípky donese dítě z vycházky se psem a cukr máš z cukrovaru za půlku, pak mi nakupování v obchodě přijde jako vyložené vyhazování peněz...nervy jsem z toho neměla nikdy. Je ale taky fakt, že jsem toho nikdy moc nezkazila.

  superkarma: 0 18.10.2006, 11:35:01
 9. [7] Rikina [*]

  gerda: jo. Při mé mizivé spotřebě marmelád si můžu dovolit ty, kde je málo cukru, žádné konzervační látky a tváří se, že jsou z ovoce, ne z ropy. Případně i šípkové a rakytníkové z "ekologických" obchůdků. Zavařovat doma se mi jeví jako velká ztráta času, nervů a ušetřit se taky neušetří. Ovšem, když jsem měla chalupu, na zahradě malinové houští, taky jsem se obtěžovala výrobou malinového džemu, protože sníst se to syrové nestíhalo a házet na kompost mi to bylo líto. Ale už nemusím...

  superkarma: 0 18.10.2006, 11:13:05
 10. avatar
  [6] pajda [*]

  Rikina: na zahradě to taky neřeším:-)

  superkarma: 0 18.10.2006, 11:00:29
 11. avatar
  [5] gerda [*]

  Rikina: to záleží na tom, jestli ti chutnají marmelády z obchodu.

  superkarma: 0 18.10.2006, 10:56:08
 12. avatar
  [4] Midsummer [*]

  Rikina: zahrada má bejt divoká . Aneb: nikdy nebudu otrokem ani bytu ani zahrady - což v žádném případě neznamená bordel a špínu

  superkarma: 0 18.10.2006, 10:45:14
 13. [3] Rikina [*]

  Když já jsem líná. Mě by nikdo nedokopal k výrobě domácích zavařenin z bezinek, šípků a jiných darů lesů vod a strání... a na zahradě by mi rostla leda lebeda, nikoli petržel.

  superkarma: 0 18.10.2006, 10:30:57
 14. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  tiše závidím,jak já bych z Prahy utíkala,třeba o půlnoci.

  superkarma: 0 18.10.2006, 10:23:34
 15. avatar
  [1] pajda [*]

  Jenom k mikropivovaru: http://www.pivodoma.cz je to docela fajn.

  superkarma: 0 18.10.2006, 10:23:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme