Domácnost

Zpátky a dojíst to maso!

Umakartové stoly, lehce zapáchající tácy (nejspíš od toho nevábného vlhkého hadru, kterým je obsluha utírá) a v okénku bodrá žena, která rukou nabere knedlíky, přihodí kousek flaksy a celé to hojně zalije UHO (univerzální hnědou omáčkou). A u odkládacího pultíku čeká překážka nejhorší: učitelka, která dohlíží na to, aby se hodnotami neplýtvalo. Vzhledem k tomu, že vydávající kuchařka nakládá každému stejně a na výkřiky: „Málo, prosím vás!“ nereaguje, dojde někdy i na krajní únikové manévry, jako je žvanec tuhého masa schovaný v kapse nebo polévka vylitá do květináče.

Taky máte tuhle vzpomínku? A myslíte, že už patří do propadliště dějin, nebo se od ní skutečnost příliš neliší? Moje vlastní zkušenost mluví pro obě varianty. Moje dcera přestala – na vlastní žádost - do školní jídelny docházet v osmé třídě. Celkem rozumně argumentovala tím, že jsou to vyhozené peníze, protože po návratu ze školy stejně vybílí ledničku. Podotýkám, že opravdu není vybíravá – sní všechno, co před ní neuteče.
Kvalita jídla ve školní jídelně byla na programu na každých třídních schůzkách, vždycky jsme to dali do zápisu a jelo se dál, kočárem bílým kolem černých skal. Sama třídní nám přiznala, že podle jejího názoru se to opravdu často nedá jíst, vedení školy ale není schopné zjednat nápravu (variantu „vyměnit vedoucí jídelny“ ovšem nikdy nezkusili).
Takže se dcerunka začala stravovat sama - a šlo to. Buď si ohřála něco od včerejška, nebo si sama uvařila (těstoviny stokrát jinak). Ve dnech, kdy byla odpoledka, vystačila s obloženým chlebem.

Nástup na gymnázium byl velkým překvapením. Výběr ze tří jídel („Někdy je to všechno tak dobré, že fakt nevím, co si dát!“), možnost odhlašování obědů přes internet, příjemné prostředí jídelny s ubrusy a květinami. Summa summarum – všechno je vždycky o lidech. Zdůvodnit, proč něco nejde, je vždycky snadnější než se pokusit věci změnit. V některých jídelnách je samozřejmostí čerstvý zeleninový salát každý den, jinde tvrdí: „Děti zeleninu stejně nechtějí, jen bychom to vyhazovali!“

Diskuse o kvalitě či nekvalitě školních jídelen ale dostane zcela jiný rozměr, pokud se dostane ke slovu někdo, kdo zažil školní (či školkovou) docházku v zahraničí. „Nevíte, co máte!“ ozve se okamžitě. „V takovém Německu musí děti pěkně v poledne domů na oběd, případně si přinést něco studeného s sebou. Teplé obědy každý den, navíc za dotované ceny? O tom se nám v zemích EU může jenom zdát. A vy si ještě stěžujete!“
A co si o tom myslíte vy, milé ženy-in?

Chodily jste do školní jídelny? A jak vám tam chutnalo?

Zažily jste teror typu „Dokud nedojíš, nepůjdeš domů“?

Co si myslíte o úrovni dnešních ŠJ?
Vaří zdravě a pestře, nebo jako za starých časů?
A ocení to děti, nebo radši zajdou na hamburgera?

Měly by ŠJ podle vás nabízet jídlo pro vegetariány?

Napište nám o tom na
redakce@zena-in.cz a vyhrajte dárek!

 

   
15.02.2007 - Dům a byt - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [121] Dobroslava [*]

  Mám zkušenosti ze stravování synů a pak vnuka. A opravdu je velký rozdíl v kvalitě a chutí u obou generací. A můžu říci,že zaleží na pracovnicích kuchyni. Ze stejného množství dovedou uvařit chutný oběd a také,jak se často dovídám,že oběd není k jídlu. Dříve kuchařky to nebraly jen jako povolání,ale měly obrovskou radost,když dětem chutnalo. Samy ze svých zdrojů donesly koření (petržel ap.) A nezatěžovalo je,když bylo dostatek ovoce, aby ne jen z obchodu,ale i domova ho zavařily,aby zpestřily jídelníček.Kažé povolání chce své,chuť ho praktikovat.Dnes ve velké= míře děti než školní jídelnu,navštěvuji různé bufety a nestravuji se zdravě.

  superkarma: 0 23.02.2007, 12:35:29
 2. avatar
  [120] honuska [*]

  nemastném, neslané vůbec se nedivím, že mi synovi nechutná.

  superkarma: 0 17.02.2007, 20:18:10
 3. avatar
  [119] daneta [*]

  Moje kolegyně má dítě diabetika. Ředitel tvrdil, to bez problému je možné ve školní jídelně objednat i diety. Kolegyně vše vzdala po rozmluvě s vedoucí jídelny, která tvrdila, že do čaje dávají skutečně jen málo cukru, takže je zbytečné, aby pro někoho vařili extra neslazený. Přitom o neslazený čaj mělo zájem víc dětí. Vždyť by se to nedalo pít, uzavřela debatu kuchařka.

  superkarma: 0 17.02.2007, 13:27:13
 4. avatar
  [118] daneta [*]

  Několik let jsem nejedla špenát, protože do bráchy ho družinářka cpala tak dlouho, až se pozvracel. Nyní to není na ZŠ o moc lepší. Kuchařky stále nenaladěné, ječící, řešení na rodičáku nemělo vůbec smysl. Když si dcera chtěla přidat něco, co jí chutnalo, tak jí bylo řečeno, že nemá nárok, protože nedojídá polévky. Nyní je na gymplu a vůbec si nestěžuje. Nejvíc mě překvapilo, že tam jsou přívětivé kuchařky - já myslela, že už to je vyhynulý exemplář. Prý je i možné si říct, kolik chce jídla - na ZŠ něco nevídaného. Zkrátka to je o lidech.

  superkarma: 0 17.02.2007, 13:20:46
 5. avatar
  [117] Meander [*]

  Odemětobě: Rajskou polévku jsem začala jíst až skoro ve třiceti, když jsem ji ochutnala v pizzerii.

  superkarma: 0 16.02.2007, 16:27:32
 6. avatar
  [116] Odemětobě [*]

  Ze základky mám nejlepší vzpomínky na šunkofleky,protekčně jsem dostávala vypečený křupavý roh.Zprotivili mi rajskou polévku a pajšl,dneska oboje jím,protože si to umím uvařit.Ale dcera od školky nemá ráda omáčky,kluk játra a pomazánky.Nikdy se nelze zavděčit všem.Oba chodí do stejné jídelny,holka básní jak si ten den pochutnala a kluk zahlásí:to byl dneska zase blaf.

  superkarma: 0 16.02.2007, 16:24:59
 7. avatar
  [115] Lilinka [*]

  Já mlíkovku vůbec neznám Zato v jídelně na gymplu dělali prvotřídní rizoto Nikde jsem nejdla lešpí...

  superkarma: 0 16.02.2007, 12:04:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [114] Meander [*]

  Mlíkovku miluju odjakživa. Moje babička dělala božskou a ta ve škole nebyla nejhorší, pokud v ní nebyly nudle ale drobení.

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:23:51
 2. avatar
  [113] jiti [*]

  Školní jídelna ze mne udělala vegetariána. Dodnes nejím maso které jsem musela buďto vhodit pod stůl, nebo nacpat do pusy a hned jít vyplivnout na WC. Jestli tohle mělo smysl. No, moje děti někdo nutit do jídla tak jim tam zajdu udělat tóčo.

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:22:20
 3. avatar
  [112] Suzanne [*]

  Já mlíkovku milovala

  superkarma: 0 15.02.2007, 23:07:20
 4. [111] sahleb [*]

  No ja jsem asi problmaticka ...nenavidim buchticky, to jsm vynechavala, pokud to slo.
  zato parek s hrachovou kasi.
  Nemate nekdo recept na hrachovou kasi???

  superkarma: 0 15.02.2007, 22:21:07
 5. avatar
  [110] phoebe24 [*]

  také chodím do školní jídelny. Také si mohu vybrat ze dvou jídel. V drtivé většině lze pokrm pozřít ale rozhodně neodcházím nijak nadšená. Opravdu dobrá jídla se povedou tak 3x do měsíce. Beru to tak, že cena - výkon odpovídá. Jen nechápu svoji kolegyni, která má potřebu téměř denně chválit kuchařkám jejich výtvory Každopádně sama moc vařit neumí. Tak asi pro to

  superkarma: 0 15.02.2007, 22:07:43
 6. [109] karimatka [*]

  Stravuji se ve školní jídelně, mohu si vybrat ze dvou jídel a většinou mi to moc chutná. A to nejen proto, že si to nemusím uvařit sama.

  superkarma: 0 15.02.2007, 21:21:34
 7. [108] mamoch [*]

  Ve školní jídelně mi zhnusili všechny polévky- byly vždy studené a nepolkla jsem škubánky.

  superkarma: 0 15.02.2007, 20:29:18
 8. avatar
  [107] Dudlajlama [*]

  Exupery: , ja byla v detstvi podobna vaha jako ty, navic vytahla, tak jsem mela smulu, ze si vsechny vychtle vzaly snad za ukol, ze me dovykrmi, chudinku takovou z rozvedene rodiny

  superkarma: 0 15.02.2007, 19:47:39
 9. avatar
  [106] Exupery [*]

  Gala: Jo, ta byla nejšílenější. Jednou, když ji v družině kromě jednoho kluka nikdo nechtěl jíst, tak nás družinářka obešla a chtěla, aby každý snědl 3 lžíce. A když jsem dala já do pusy tu první, rázem jsem měla v puse snídani i svačinu, vydala jsem podivnej zvuk , takže mě hned zarazila a řekla, že já teda nemusím

  superkarma: 0 15.02.2007, 19:41:41
 10. avatar
  [105] Dudlajlama [*]

  Pridavam se k fan clubu "mlekove polevky" , z te mam dodnes nocni mury. Taky z cervene repy, dusenych ledvinek, atd. Na druhou stranu musim spravedlive rici, ze jsem mela rada buchticky s kremem, sisky s makem a kupodivu i tu hrachovou kasi.

  superkarma: 0 15.02.2007, 19:28:02
 11. avatar
  [102] Exupery [*]

  Manx: Tak to já to vím, že ledvinová dieta znamenáá omezit bíkoviny. Ale zase cysta nemusí funkci ledvin nijak ovlivňovat, řekla bych. Pánvička nevím. To je mi divný, že se říká, že malý děti nemají jíst asi do roka tvaroh, že nemají ještě dovyvinutý ledviny a je to moc velká zátěž a na druhou stranu třeba ta naše doktorka mi celkem vnucuje, abych Vendovi dávala 3x týdně maso a to mu tenkrát ještě rok ani nebyl

  superkarma: 0 15.02.2007, 18:06:06
 12. avatar
  [101] Ťapina [*]

  Manx: No pánvičku ani cystu neovlivníš, to je fakt. Záleží, jaké máš výsledky krve. Jestli v normě, tak nemá smysl, abys držela dietu.

  superkarma: 0 15.02.2007, 17:03:51
 13. avatar
  [99] kareta [*]

  Manx: uzeniny obsahují sůl, to není pro ledviny to pravé. On byl jídelníček našich předků docela zdravý- pátek ryba, maso max. 1xtýdně. Jinak bezmasá jídla.
  sanvean: škraloup by do mě nikdo nedostal, dělá se mi , když na to pomyslím.

  superkarma: 0 15.02.2007, 16:56:28
 14. avatar
  [97] Ťapina [*]

  Manx: Přijde na to, jak je máš špatný. Při snížené funkci ledvin se snižujou bílkoviny a sůl. Ale můžeš mít jiný problém, "špatné ledviny" jsou docela široký pojem Divila bych se, že by ti na sníženou funkci ledvin řekli, že na stravě nezáleží, protože kromě kapaček když už je nejhůř, je dieta jedinou léčbou.

  superkarma: 0 15.02.2007, 16:44:22
 15. avatar
  [96] Meander [*]

  Vyhledávač heslo "ledviny, bílkoviny, dna"...

  superkarma: 0 15.02.2007, 16:06:42
 16. avatar
  [95] Meander [*]

  Manx: Při onemocnění ledvin se má omezit příjem bílkovin. Tedy, tak jsme se to učili ve škole.

  superkarma: 0 15.02.2007, 16:05:50
 17. avatar
  [93] sanvean [*]

  ve školce jsem blila při pohledu na povinný mléčný škraloup, základka byla fajn, chutnalo mi, střední jsem prožila na smažácích a bagetách a teď menza - ujde to, kvalita střídavá, ale třeba dnes byla výborná zelňačka. Minimálně jedno jídlo v nabídce je pro vegeťáky, k dispozici je i salátový bar..paráda :)

  superkarma: 0 15.02.2007, 15:46:10
 18. [92] 1Jirina [*]

  Jednou mě nutili dojíst tlusté maso. Pěkně se mi zvedl kufr . od té doby ho nemůžu ani vidět. A pomeranče jsme si házeli přes hlídací službu u východu z jídelny.

  superkarma: 0 15.02.2007, 15:39:29
 19. [91] Morgiana [*]

  Školní jídelnu jsem zažila na SŠ ještě za hlubokého totáče. "Nejlepší" byly ledvinky, "voněly" už od rána až do večera. Naštěstí už nás na SŠ do jídla nenutil. Ale ani dnes hromadné stravování příliš nenusím. Naposledy jsem na ně byla odkázaná před dvěma lety v porodnici. Byly tam naprosto hnusné brambory, nemocnice asi koupila ty nejlevnější, co mohla.

  superkarma: 0 15.02.2007, 15:28:15
 20. avatar
  [90] Ťapina [*]

  Já jsem se ve školní jídelně při základní škole stravovala ještě předloni, celý rok. A ta nebyla vůbec špatná, výběr ze dvou jídel a chuťově dobré, tak snad už se situace lepší. Když jsem já chodila na základku, tak se to někdy fakt nedalo, taky jsem moc dlouho na obědy nechodila, jak jsem to zvládla, tak jsem si doma ohřívala jídlo od večera

  superkarma: 0 15.02.2007, 14:54:13
 21. avatar
  [89] suzi.burger [*]

  ja mela skolni jidelnu tak rada!!! nam nam asi jsme meli stesti na kucharky.

  superkarma: 0 15.02.2007, 14:42:53
 22. [88] holly [*]

  Stravuji se ve školní jídelně, kde se docela dobře vaří a kde většina učitelek nenutí děti dojídat. Přála bych vám ale vidět pak ty zbytky. Některé děti vracejí prakticky celý oběd. Je úplně jedno, co to je - pečené kuře, libová vepřová kýta tučného prostá, řízek. Rodičům pak vykládají, že se to nedalo jíst, ale většinou to není pravda. Naše děti jsou totiž nesmírně vybíravé, neváží si ničeho a často jídlo vrací z důvodu, že na něj nemají čas, kamarádi čekají. Některým, hlavně větším, se nechce čekat v řadě. Když pak pátráte po tom, co jí vlastně na obědy nebo večeře doma, nestačíte se divit. Uzeniny, hlavně párky, jsou na 1. místě. Jasně, že se nám rodičům nelíbí představa, že někdo nutí naše děti sníst něco, co se jim příčí, ale podívejte se na to taky z druhé strany. Ráno pošlete dítě do školy a domů se často vrací až kolem 15. hodiny. Většina z nich nesnídá, takže jediným jídlem, pokud nepoobědvají, je svačina. Cestou domů pak pojídají hamburgery a párky v rohlíku a večer vymetou ledničku. Není tady ten počátek budoucí obezity díky špatnému rozložení denních porcí jídla? Svádět vše na to, že ve škole špatně vaří, je hloupost. Musíme své děti vychovat tak, aby nad jídlem neohrnovaly nos a vážily si ho. Mimochodem, pokud jsou po obědě jogurty, ovoce, moučníky, často jsou pak poházeny po zemi ve škole i kolem ní. Když to vidím, vždy si vzpomenu na svého dědečka, který, když jsme nechtěli jíst, hřímal - hlad na vás. On ho totiž narozdíl od nás zažil.

  superkarma: 0 15.02.2007, 14:34:32
 23. avatar
  [87] aiša [*]

  já dokonale podváděla na oběd jsem raději ani nechodila,a kluk ten dělal asi něco podobnýho

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:45:42
 24. [82] puca [*]

  Meander: kure a ryba nejsou maso?

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:37:56
 25. [81] Jenka2 [*]

  Dceru ve školce nutili jist špenát "dokud to nesníš, budeš tu sedět". Berunka chvíli poseděla, pak si v šatně do náruče vzala oblečení, odešla domů (bydleli jsme jen přes ulici)a tam na chodbě čekala, až někdo z nás přijde. Umíte si představit ten cajmrsk, když ve tři hodiny do školky dorazila babička a teprve se zjistilo, že jim chybí dítě?? Já si to pamatuju do dneška a dceři bude v létě šestadvacet.

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:35:58
 26. avatar
  [80] Meander [*]

  puca: Proč? Vždýť to píšeš. Proboha.

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:34:58
 27. [79] puca [*]

  Meander: proc by jim proboha melo vadit kus kurete nebo ryby? netlacim kazdej den rizek, klobasu a bucek

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:33:28
 28. avatar
  [78] femme [*]

  ve mně školní jídelna vypěstovala silně dávící reflex při pohledu na tlusté maso

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:33:03
 29. avatar
  [77] Z cluster [*]

  Vanily: sakra..soust..máš pravdu :D to je asi tím, že už ve mě ten oběd "pracuje" a motá se mi jazyk. Asi půjde brzo ven

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:32:35
 30. avatar
  [74] Z cluster [*]

  jeka: správně by se dnešní téma mělo jmenovat "Blití ve školní jídelně"

  superkarma: 0 15.02.2007, 13:27:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme