Rodina

Zoufalá matka: „Manžel už půl roku nepromluvil na našeho syna!“

Ne vždy se děti vyvedou podle představ rodičů. A ne vždy se s tím rodiče dokážou smířit. Barbora je už půl roku mezi dvěma mlýnskými kameny. Snaží se usmířit svého manžela se synem, který jim oznámil, že je homosexuál.  

„Jakub je naše jediné dítě, a tak když jednoho dne přišel s tím, že je na kluky, byl to pořádný šok. Dokola jsem se ujišťovala, jestli to myslí vážně a není to jen špatný vtip. Vlastně dodnes doufám, že je jeho orientace jen nějaký experiment a časem mu dojde, že je vlastně na holky. I když je to asi hloupost. Která máma by se ale jen tak smířila s faktem, že se nedočká vnoučat a bude muset trpět významné pohledy sousedek? Jenže je to můj syn! A tak se s tím snažím nějak vyrovnat. Horší je to ale s jeho otcem,“ vypráví čtyřicetiletá Barbora o svém trápení, které ji postavilo mezi syna a manžela.

boy

„Pro mého muže je to naprostá katastrofa, životní tragédie. Od chvíle, co se dozvěděl, že je syn homosexuál, s ním nepromluvil. Neodpovídá mu ani na pozdrav a naprosto ho ignoruje. Odmítá se o něm dokonce i bavit! Jakmile o Kubovi začnu mluvit, ztichne a tváří se, jako by tam najednou nebyl. Zkoušela jsem to po dobrém, vyhrožovala, prosila, ale nic nepomáhá. Na téma náš syn vydržel zarputile mlčet už půl roku. Tedy až do minulého týdne, kdy se syn zeptal, zda s ním na víkend může přijet jeho přítel. Doslova vybuchl, že ve svém domě buzeranty trpět nebude,“ svěřuje se Barbora, která už začíná být bezradná. Rozpad rodiny, která spolu dříve trávila volný čas a bez problému fungovala, jí nedává spát.

Nejhorší je vidět, jak se náš syn trápí a obviňuje, že není pro tátu dost dobrý. Chvílemi se až bojím, aby si něco neudělal. Zvláště když vím, že homosexuálové jsou mnohem citlivější. A děsí mě i představa, že by přestal jezdit domů, což už mi párkrát naznačil. Hlavně po poslední hádce. Nechci o něj přijít, ale vůbec nevím, co víc už mám dělat. S manželem nic nehne! Proč to nedokáže přijmout jako já? Vždyť i on je jeho rodič!“ kroutí hlavou zoufalá matka, která by si ze všeho nejvíc přála, aby bylo všechno zase jako dřív.

Názor psychologa a psychoterapeuta Tomáše Morávka

Tomáš MorávekMuži vidí ve svých synech pokračovatele, do kterých mnohdy promítají své nenaplněné představy. A ty jsou v rozporu s obecným vnímáním gayů. Také se obtížněji vyrovnávají s tím, co si o nich bude myslet okolí. A v neposlední řadě bývají muži rovněž více konzervativní - chlap má být prostě chlap. Oproti tomu matky jsou mnohem citlivější a vnímavé vůči odlišnostem. 

Ve výše popsaném případě je těžké na otce nějak tlačit. Dochází k určitému šoku či deziluzi a je otázkou času, kdy se s tím vyrovná. Takto vyhrocené zamítnutí bývá typické pro dominantní a hodnotově vyhraněné typy otců, kdy je nepřijetí ještě navíc spojeno s málo pevným až vlažným vztahem otec - syn.

Obecně lze doporučit, aby ke sdělování takových informací docházelo v co nejvhodnější okamžik. Když je rodič dobře naladěný a soustředěný. Je vhodné zopakovat známé pravdy o tom, že je to orientace vrozená a že si ji syn nevybral. Zbytek už je na otci. Ale na pozvání synova partnera bych rozhodně nespěchal. 

 

Čtěte také:

   
16.03.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [14] JanP [*]

  Dobrý deň, ak tu pani Barbora ešte náhodou chodí, posielam svoj e-mail. Mohol by som sa pokúsiť s pánom manželom prediskutovať túto situáciu. Takisto ponúkam rozhovor pani Barbore aj Jakubovi, ak budú chcieť. Môj e-mail je jmp@citlivetemy.sk

  superkarma: 0 26.03.2015, 18:45:48
 2. avatar
  [13] lalica [*]

  kobližka — #5 Přesně tak, syn si svou "jinakost" nevybral sám. Musel projít očistcem, než si to vše srovna v sobě.

  Maminky to spíše a dříve pochopí a pokud je otec "chlap", časem se to srovná. Možná přes emoce, slzy, nářek a křik... pak by si měl uvědomit, že je to jeho krev a že vlastně krom manželky nikoho bližšího nemá. Možná o syna zcela přijde a na sklonku života si uvědomí, že si vlastně nedal šanci pochopit a nepřestat milovat....

  superkarma: 0 17.03.2015, 16:57:40
 3. [12] mismidka [*]

  Sml23, to nechápu, vlastní syn a otec s ním nemluví. Ale souhlasím s názory, že nic se nemá lámat přes koleno.

  superkarma: 0 16.03.2015, 22:29:20
 4. avatar
  [11] gerda [*]

  Tatínek mu do vínku předal svoje geny, ze syna je gay, a tatínek nechce přiznat svůj podíl "viny". Co si udělal, to má. Sml58 Na místě pisatelky bych přestala přesvědčovat manžela a za synem bych dojížděla jinam. Nic se nemá lámat přes koleno.

  superkarma: 2 16.03.2015, 18:16:53
 5. avatar
  [10] kobližka [*]

  Léthé — #9 Neříkám,že my bychom jásali, jsme asi na tom generaně podobně,ale jelikož vím,jak pro dítě musí být těžké přijít s takovým přiznáním,stála bych vždycky při něm.

  superkarma: 0 16.03.2015, 15:41:52
 6. avatar
  [9] Léthé [*]

  kobližka — #5 Sml67

  Pokud by se tohle stalo kdysi nám, vím že já bych to přijala bez problémů. Ale co vím určitě, pro mého manžela by to byl taky šok a nějakou dobu by to musel rozdýchávat. Ale určitě by to neřešil s nemluvením. To vím. Trápil by se tím někde za rohem, ale časem by se s tím musel srovnat. Holt my jsme ještě generace, kdy mít syna homosexuála byla "hrozná ostuda". Naštěstí ta doba je pryč.

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 1 16.03.2015, 14:38:37
 7. [8] Rikina [*]

  Řekla bych, že čím víc se paní snaží, tím to celé zhoršuje. Sml80 A pozvat přítele, to už vůbec nebyl dobrý nápad. Nechala bych to bejt. K synovi se chovat normálně jako předtím, otce nechat na pokoji a přestat do něj hučet. Syn se taky může bavit jen s matkou a otce si tedy nevšímat. Zřejmě doma už nebydlí a jezdí jen na návštěvy. Přání, aby bylo všechno jako dřív, je marné volání. Nebude to jako dřív. Ale to neznamená, že to nutně musí být špatné. Ovšem když bude paní i nadále dokolečka prosit a vyhrožovat, a snažit se "usmiřovat", tak je docela dobře možné, že se situace vyhrotí natolik, že otec skutečně definitivně syna odmítne. Sml80

  superkarma: 0 16.03.2015, 12:18:23
 8. avatar
  [7] Midsummer [*]

  Normálně bych se s takovým manželem rozloučila.

  superkarma: 0 16.03.2015, 11:59:37
 9. avatar
  [6] vladka321 [*]

  kobližka — #5 Sml67, lépe bych to nenapsala.

  superkarma: 1 16.03.2015, 11:56:48
 10. avatar
  [5] kobližka [*]

  Koukám,že pan otec bude asi nějaký opožděnec...syn je homosexuál a pro něj je to životní tragédie??? Sml80 Tu bych viděla,kdyby se kluk vyboural na morotce a přišle o obě nohy,například.Tak jasně,že to člověka v začátku asi zaskočí,ale dělat s tím nemůže vůbec nic,jen to přijmout.Je to moje dítě,ať už je jeho sexuální orientace taková nebo maková,přece ho kvůli tomu nepřestanu mít ráda.Moji oporu a pomoc bude asi potřebovat,tak se k němu neotočím zády.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #6
  2. na komentář reaguje Léthé — #9
  3. na komentář reaguje lalica — #13
  superkarma: 7 16.03.2015, 11:05:09
 11. [4] janavys [*]

  Dříve by to chlapec schytal mnohem hůře. Dnes se přeci jemon bere trošku jinak. Nejlepší na to je asi čas.

  superkarma: 0 16.03.2015, 09:05:27
 12. [3] manislava [*]

  Sml80

  superkarma: 0 16.03.2015, 05:31:17
 13. avatar
  [2] rendvo [*]

  Já myslím že čas je nejlepší lék a že se s tím snad Barbory manžel již brzo smíří. Přeji hodně štěstí a držím palce.

  superkarma: 1 16.03.2015, 01:01:20
 14. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Chudák kluk. Taťka by se měl pochlapit, a pokud mu to nejde, tak si zajít za psychologem, psychoanalytikem, nebo na jógu Sml16

  superkarma: 2 16.03.2015, 00:26:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme