Bulvár

Zoufalá matka?

Říkalo se o ní, že je nejnešťastnější matkou v celých Spojených státech. Zemřelo jí všech deset dětí, které porodila. A i když si jí od pátého úmrtí začali lékaři více všímat, smrti ostatních dětí zabránit nedokázali. Její příběh je tak nejen vyprávěním o velké tragédii a krutosti, ale také o neschopnosti a lhostejnosti těch, kteří mají zachraňovat lidské životy.

Kruté dětství
Marie Noeová vyrůstala v rozvrácené rodině alkoholika a otec i matka ji bili. Nějakou dobu byla dokonce v sirotčinci, pak se však k rodičům vrátila. Onemocnění spálou v pěti letech a naprosto nevhodná léčba zanechaly těžké stopy na jejím intelektu. Ve dvanácti letech přestala proto docházet do školy a vydělávala si jako posluhovačka. Všechny peníze přitom musela odevzdávat matce.

První neštěstí
V osmnácti letech utekla Marie z domova se čtyřiadvacetiletým Arthurem Noem. Pomohl jí naučit se číst a psát a jejich život mohl být šťastný, nebýt následujících událostí. V květnu roku 1950 se mladým novomanželům narodil Richard Allen. Chlapec byl, až na běžnou novorozeneckou žloutenku, zcela zdravý a dobře prospíval. Po pár dnech od propuštění do domácí péče se s ním však matka vrátila do nemocnice s tím, že chlapec zvrací. Richard se ovšem brzy z nemoci, která byla diagnostikována jako lehká kolika, uzdravil a byl vrácen matce. Když byl chlapci měsíc, nalezl ho Arthur v postýlce mrtvého. Za příčinu úmrtí bylo určeno selhání srdce v důsledku zánětu a nešťastným rodičům všichni projevovali soustrast.

Další dvě děti
Už následujícího roku, v dubnu 1951, porodila Marie k velké Arthurově radosti malou Elizabeth Mary. Děvčátko bylo zcela zdravé, v říjnu téhož roku ho však matka nalezla v postýlce, jak zvrací mléko a krev. Ani okamžitý převoz do nemocnice už Elizabeth nezachránil a za příčinu smrti byla, bez jakýchkoliv vyšetření, stanovena bronchopneumonie. Jacqueline zemřela pouhé tři týdny po svém narození v dubnu roku 1952 a za příčinu její smrti bylo stanoveno SIDS - syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Rodí se podezření
Taktéž v dubnu roku 1955 se Marii narodil Arthur. Po dvanácti dnech byl převezen do nemocnice, protože matka tvrdila, že špatně dýchá. Lékaři však nic neobjevili, a tak chlapce poslali domů. Následujícího dne byl mrtev. A přestože šlo už o čtvrté dítě, lékaři se opět spokojili s prostým konstatováním smrti. V únoru roku 1958 narozená Constance měla lehký zánět spojivek, brzy se však uzdravila. Po několika týdnech si však Marie stěžovala, že dítě špatně dýchá. Lékaři opět neshledali žádné problémy a dcerku matce vrátili. Za dva dny byla mrtvá. Tentokrát už byla nařízena pitva, ale nic závažného se nezjistilo - za příčinu smrti byly stanoveny „pravděpodobně přirozené důvody“ a při výslechu Marie byl pouze konstatován její nízký intelekt. Nejnešťastnější matka si užívala lítosti veřejnosti.

Letitia - skutečné neštěstí
V srpnu 1959 Marie předčasně porodila mrtvé dítě - holčičku Letitii - a vysloužila si tak další vlnu soucitu. V červnu roku 1962 se císařským řezem narodila Mary Lee, a přestože byla naprosto zdravá, nechali ji i s matkou v nemocnici na pozorování, i proto, že Marie nebyla úplně zdráva. Po měsíci však byly obě propuštěny. Marie často telefonovala svému novému rodinnému lékaři Columbovi Gangemimu a žádala ho o rady - stěžovala si, že dítě neustále pláče. V lednu byla Mary Lee urychleně převezena do nemocnice s dýchacími potížemi - zachránit se ji však nepovedlo. Pitva opět nic nezjistila, ale v lékařích i policistech už hlodalo podezření.

Nejdéle žijící
Při narození dalšího dítěte, Theresy, byla Marie pod lékařským drobnohledem - holčička však zemřela pouhých šest a půl hodiny po narození na vrozenou poruchu. Vše opět vypadalo, že je Marie nevinná a neuvěřitelně krutým osudem stíhaná žena. Až do narození  Catherine Ellen v prosinci roku 1964. To zůstala Marie s dítětem pod dohledem v nemocnici dlouhé tři měsíce. Holčička prospívala, ale personál si všiml, že k ní Marie nechová žádné vřelé city. Pokusili se ji alespoň naučit troše trpělivosti. Řadu měsíců po propuštění z nemocnice pak bylo všechno v pořádku, až na časté telefonáty doktoru Gangemimu. Pak se ovšem Catherine málem udusila plastovým sáčkem. Po přijetí do nemocnice prospívala, a tak byla propuštěna. Záhy však byla znovu hospitalizována, protože prý omdlela matce v náručí. Po propuštění z nemocnice pro ni rodiče pořídili kyslíkový přístroj a podle tvrzení Marie ho několikrát použili. Doktor Gangemi však stále na děvčátku nenacházel žádné život ohrožující příznaky. Přesto byla Catherine v únoru roku 1966 nalezena mrtvá. Příčina smrti opět nebyla zjištěna.

Poslední mrtvý
Po této tragédii se Noeovi začali zajímat o adopci dítěte - naštěstí nebyli doporučeni jako vhodný pár. Podezření sílilo, ale nikdo stále nemohl nic dokázat. A tak když se v červenci roku 1967 narodil Arthur Joseph, byl opět, po dvou měsících pozorování, ponechán matce. Podle doktora Gangemiho byl chlapeček zcela zdravý, přesto se však lékař o jeho život obával. Přes žádost lékařského týmu nebyl Arthur Joseph matce odebrán, a to ani po dvou hospitalizacích s „dýchacími obtížemi“. V necelých pěti měsících byl chlapec mrtev. Vyšetřování, tentokrát i s detektorem lži, však opět nic neprokázalo.

Přiznání
Zlom způsobila až událost s Noeovými zdánlivě nesouvisející - Waneta Hoytová, která byla zproštěna podezření z vražd pěti ze šesti svých dětí s tím, že se jednalo o SIDS, se více než dvacet let po posledním úmrtí, roku 1994, přiznala, že děti zavraždila. Případ Marie Noeové byl znovu otevřen a ona se v roce 1998 přiznala k vraždě čtyř svých dětí. Nakonec u ní byl diagnostikován takzvaný Münchhausenův syndrom v zastoupení (Münchhausen Syndrome by Proxy, MSBP), při němž matka získává pozornost a soucit okolí tím, že u svého dítěte vyvolává nemoci či ho dokonce zabije. Marie Noelová byla odsouzena za osm vražd, ke čtyřem z nich se však nikdy nepřiznala - říkala, že neví, co se s dětmi stalo.

Myslíte, že lékaři a policisté zanedbali své povinnosti? Nebo že nemohli nic udělat? Myslíte, že by se něco podobného mohlo stát i dnes? Nebo je to vyloučeno?

   
18.04.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Evikus [*]

  M.Konopova: pokud si dobře četla můj příspěvek, tak tam píšu, že pokud si její muž vydělává tolik, že je všechny uživí tak jim to přeju, ať se maj dobře. Ale pokud má malej plat a ženská je s dětma doma a bere 7500 mateřskou a tisíce různých sociálních dávek tak je to pěkně hnusný. Každý si má udělat tolik děti nakolik stačí. Howgh.

  superkarma: 0 19.04.2007, 13:16:57
 2. [25] mindulinka [*]

  M.Konopova: když stát nezařídí, aby jsme si dokázali uživit děti, tak ať jsou sociální dávky. Ale myslím si, že jsou tu skupiny lidí, kteří mají pět a více dětí, nepracují a rozhodně jim děti nestudují na VŠ - až na výjimky. A ty podle mě stát ždímou a sociální dávky jsou pro ně jako stvořené.

  superkarma: 0 19.04.2007, 09:36:34
 3. avatar
  [23] *Kotě* [*]

  gentiana: Pod články delšími než na pět odstavců, v nichž se vyskytovala delší než tříslabičná slova, případně pod články, jejichž věrohodnost si někdo dovolil kritizovat, už se mnohokrát řada čtenářek vyjádřila, že ony se sem "chodí především bavit", a tudíž je pravdivost, smysluplnost a myšlenkový obsah vlastně nezajímá. S tím těžko něco naděláš. Není poptávka, není nabídka...

  superkarma: 0 18.04.2007, 23:05:05
 4. avatar
  [22] Vivian [*]

  gentiana: když ty delší články moc lidí nečte... Jak je to moc dlouhý, jsou tam složitější souvětí a moc cizích slov najednou, tak není zájem...

  superkarma: 0 18.04.2007, 22:04:27
 5. [21] gentiana [*]

  ivana.kuglerova: Tohle není bulvár. Tohle se tváří jako morálně poučný článek z historie, ale stylem je to červená knihovna.
  Já sice chápu, že čtenář si to přečte a dosáhne morálního orgasmu nad tím, že on není takovej, on je jiný, lepší.
  Já si myslím, že jste vcelku chytrá ženská, ale právě proto snad máte trochu toho morálna, abyste tu a tam čtenářstvu podsunula nějaké to delší slovo nebo něco chytrého, ne? Nebo je nutno přizpůsobovat se nejnižším pudům největšího blbce z davu? Nebo jsem já ten poslední naivní kretén na světě, který si myslí, že novináři jsou si vědomi své moci manipulovat lidi a proto ji používají dobře?
  Asi se půjdu zahrabat.

  superkarma: 0 18.04.2007, 19:33:31
 6. [20] mindulinka [*]

  A proč jí ty další děti dávali zpátky, měli jí je vzít a bylo by po podezření.

  superkarma: 0 18.04.2007, 17:58:47
 7. avatar
  [18] Evikus [*]

  pajda: copak já tvrdím,že ten kdo má rád děti je hloupý? Jenom nevěřím tomu, že se jim může dostatečně věnovat pokud chodí do práce. A pokud je s nimi doma, tak asi žijou na hranici chudoby - jestli teda ten manžel nevydělává nějaký šílený prachy. Pokud ano - budiž jim přáno. Pokud ne - tak je to nezodpovědné a pokud ždímaj sociálku tak je to sobecké. Toť můj názor.

  superkarma: 0 18.04.2007, 14:10:44
 8. avatar
  [17] rek11 [*]

  pajda: aale !! copak ty nevíš , že v dnešní době sobectvía egocentrismu, je chtít víc dětí ,hloupost, neodpovědnost či blbost? Určitě najdeš víc slovíček jak tomu někteří dnešní lidé říkají..jo luxus....mi bylo taky řečeno a to mám "jen"dvě. Zato honba za karierou je štěstí !!

  superkarma: 0 18.04.2007, 13:37:01
 9. avatar
  [16] pajda [*]

  Evikus: mají rodinný domek a ano, všechny děti chtěla. Ne každá ženská, která má ráda děti, musí být nutně hloupá, víš?

  superkarma: 0 18.04.2007, 13:11:16
 10. [15] hermiona [*]

  Kdysi jsem četla knihu o podobné paní, taky usmrtila svých 8 -10 dětí. Tuším, že se ta knížka jmenoval Z kolébky do hrobu.

  superkarma: 0 18.04.2007, 12:20:42
 11. avatar
  [14] ivana.kuglerova [*]

  Zuzaa: Pardon, neumím počítat

  superkarma: 0 18.04.2007, 11:02:56
 12. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  Evikus: Na dvacet let.

  gentiana: Trpělivost . Bulvár lidi baví .

  superkarma: 0 18.04.2007, 11:01:42
 13. [11] gentiana [*]

  V padesátejch letech se dělalo podstatně míň pitev, než teď, například. Navíc diagnostické metody taky byly někde jinde - sice se už všecka dětská úmrtí nepřipisovala psotníku a křečím, jako před dalšími padesáti lety, ale stejně, mrtvola se prohlédla zevně abylo.
  A možná by bylo vnodhnější najít si poučnější knihu než tu o sadistickejch ženskejch - kdysi jsem si tím listovala v knihkupectví a přemýšlela, proč je to proboha v regálu Historie a jak bulvární krvežíznivost s historií souvisí.... no ale to je jedno. Když už je potřeba psát o významných ženách, proč ne o nějakýchopravdu zajímavých? Co takhle třeba Herrada z Landsbergu?

  superkarma: 0 18.04.2007, 10:42:24
 14. avatar
  [10] vininka [*]

  Bellana: matně se mi něco vybavuje.....ale nevím. Každopádně by mě taky docela zajímalo, jak to dopadlo....

  superkarma: 0 18.04.2007, 09:42:09
 15. avatar
  [9] vininka [*]

  Je strašné,že nikdo nepoznal,že ta ženská je magor....Tomu se ani nechce věřit.

  superkarma: 0 18.04.2007, 09:41:14
 16. [8] Bellana [*]

  Neproběhl tak asi před čtyřmi lety naším tiskem případ čtyřleté holčičky, které matka píchala roztok z fekálií a pak o ni obětavě pečovala málem do sebezničení, a když se dítě začalo uzdravovat, dostalo další dávku a to trvalo asi dva roky, od dvou let té holčičky? Nevzpomínáte si na to někdo? A nevíte, jak to s nimi dopadlo?

  superkarma: 0 18.04.2007, 09:25:16
 17. avatar
  [6] Evikus [*]

  pajda: a kde ta tvoje kamarádka bydlí? myslím v jak velkém bytě/domě že se tam všichni vejdou? A to je všechny chtěla nebo jí jenom nikdo neřekl co je antikoncepce?

  superkarma: 0 18.04.2007, 08:38:35
 18. avatar
  [5] pajda [*]

  Evikus: kamarádka mé matky má dětí 11 - a je to dobře situovaná vysokoškolačka, takže bych si tím nebyla tak jistá. Pozoruhodné je spíš to, že se nezjišťovala příčina úmrtí a pokud se zjišťovala, tak že se na nic nepřišlo.

  superkarma: 0 18.04.2007, 08:21:16
 19. avatar
  [4] Florencie [*]

  čistej blázen. Ale dost dobře nechápu, jak ji mohlo bavit se dřít s těma porodama .

  superkarma: 0 18.04.2007, 08:13:00
 20. avatar
  [3] Evikus [*]

  Zanedbali, o tom není pochyb.
  Mohli, nebo spíš MĚLI něco udělat - to jim opravdu přišlo normální, že jí zemřelo tolik dětí?
  Dnes by snad tolik dětí nikdo neměl
  Zajímalo by mě na jak dlouho byla odsouzena.

  superkarma: 0 18.04.2007, 08:09:38
 21. avatar
  [2] Canadian [*]

  Arthur Joseph a v temze odstavci Arthur Josef
  (tipovala bych, ze spatne je to druhe)

  superkarma: 0 18.04.2007, 05:11:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme