Styl

Zoubky jako perličky


Často se s tím setkávám u jižních národů. Urostlý, opálený muž, s pronikavým pohledem tmavých očí. Říkáte si: „Ten by stál za hřích!“ Ovšem do té chvíle, než se usměje. Žluté, křivé, mnohdy ulámané zuby. V tu chvíli si necháte zajít chuť na nějaký ten letní románek. Rusové, a nejen oni, zas nedostatek zubů nahrazují zlatem, takže máte dojem, že z jejich úsměvu oslepnete. Chápu, bývala to nebo možná stále je prestižní záležitost. Čím více zlata, tím váženější a movitější občan. Ale že by to byla zrovna krása?!
To byste se mohli zeptat mé sestry.
Jako malá si při sáňkování zlomila přední zub a protože jí tenkrát za "socáče" ještě nebylo osmnáct, dali jí zlatou korunku. Měla zaděláno na mindrák, kterého se nezbavila snad dodnes. I když má teď pochopitelně korunku bílou, směje se tak napůl, nesměle, jako by se stále hlídala.

Říká se, že pro krásu zubů stačí málo – pečovat o svůj chrup.

Někdy ale ani sebelepší hygiena a péče není nic platná: mé dceři například museli vytrhat 4 zuby, protože je měla široké a do malých úst se nevešly. Začínaly se křivit, některé se dokonce nechtěly ani "vyklubat". A tak dostala rovnátka. Nejprve vyndavací a teď napevno. Naštěstí jsou v dnešní době  pomalu módním trendem a můžete si vybrat různé typy i barvy, které uspokojí i mladou slečnu, která se chce líbit. A zoubky se krásně rovnají.

U celebrit je oslňující úsměv přímo povinností. Vezměte si takového Toma Cruise. Měl křivé, trochu předkusové zuby – začal nosit rovnátka, pyšnil se jimi a teď má ten správný hollywoodský úsměv. V našich vodách je to třeba Helena Vondráčková, která se netají tím, že má na zubech dokonale bílé a souměrné korunky. Stejně jako Lucka Bílá.
Je přece jen lepší dívat se na herce nebo zpěváka s perličkovým chrupem než na hnědnoucí pokřivené zuby.

Krásný úsměv měla i má kamarádka. Často slýchala: „Vy máte hollywoodský úsměv!“ A opravdu měla – zuby bílé jak perličky, pravidelné, takže se ráda a krásně smála. Do té doby, než měla úraz. Přišla o 6 předních zubů. První umělé byly „na pojišťovnu“. Nažloutlé, dlouhé, říkala, že vypadá jak koza sánská bezrohá. Výsledek? Přestala se usmívat a mluvila na půl pusy, protože se styděla. Zázrak přišel v podobě mladého lékaře, který nevěděl, jak poděkovat příjemné dámě, která mu v cestovní kanceláři, kde pracovala, dlouho a pečlivě vybírala a počítala zájezd na míru. Prý neví, jak se jí odvděčit. Je jenom pouhý zubař. „Tak mi udělejte nové zuby!“, zněla odpověď. A on se opravdu snažil. Sice musela sáhnout hlouběji do peněženky, ale výsledek stál za to. Od té doby se kamarádka zase směje na celý svět.

Mít krásné zuby ale není jen záležitostí dneška. Mnohokrát můžeme v historických knihách číst, že ta která šlechtična nebo královna měla krásné nebo naopak ošklivé zuby. Slavná císařovna Sissi se nikdy neusmívala – měla nevzhledný chrup. Totéž dělala Josefína – životní láska Napoleona, její úsměv byl proslulý a získával všechny muže. Ale nikdy neodhalila své malé tajemství – zkažené zažloutlé zuby. Nebo vzpomeňme prvorepublikových reklam – „thymolinový“ úsměv zářil ze všech stran a byl téměř povinností.

Jak takového úsměvu dosáhnout? Starejte se o své zuby. Navíc jsou dnes lékařské metody, které pomohou i tam, kde vrtačka a zubní pasta nestačí. Stačí se jen porozhlédnout...

Staráte se o své zuby?
Podstoupila byste lékařský zákrok, aby byly hezčí?
Bělení, vyrovnávání?
Je třeba mít krásné zuby?


Na hlavní straně můžete hlasovat v naší anketě.

 

Nebo se můžete o svých zubech poradit s odbornicí. VSTUP DO PORADNY.

   
23.08.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [46] lojzik [*]

  mám se zubama docela problém, ale pořád to ještě jde. vždycky si to vybere jeden zub a ten prudí klidně dva měsíce. teď mám hodně zažloutlé zuby, tak používám signal whitening, a je to opravdu docela znát, ale chce to nepřestávat.

  superkarma: 0 24.08.2007, 12:45:09
 2. avatar
  [44] Meander [*]

  Vivian: Můstek je v luftě a drží za krajní zuby, na nichž jsou korunky. Tedy, takhle to měla máti. Jestli je to jinak, omlouvám se.
  Mně injekce prakticky nezabírají, což je velmi zábavné. Ale ona je prostě tak milá a hodná a šikovná, že i to se dá přežít. Stejně mi tu injekci dá, jsem pak klidnější.

  superkarma: 0 23.08.2007, 16:00:37
 3. avatar
  [43] Vivian [*]

  Meander: taky gratuluju
  Ale já už se ani nebojím a ani to nebolí, dokonce ani injekce... A poprvé v životě jsem dokonce poznala, jaký to je, když se chce člověku smát, ale nemůže, protože musí držet otevřenou hubu a nesmí se hejbat

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:50:34
 4. avatar
  [42] Vivian [*]

  Clerenc: když je zub tak zničenej, že už by se nedal spravit standardní výplní, tak se zbrousí a nasadí (přilepí) se na něj zub umělý - korunka. Můstek osobně neznám, ale myslím, že to je, když se takhle upraví víc zubů vedle sebe.

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:49:17
 5. avatar
  [41] Meander [*]

  Vivian: Gratuluju k fajn zubařce. Já na stará kolena taky k takové spadla a nestačím žasnou. Jasně, že se bojím a bolí to, ale neomdlívám a tak podobně.

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:49:03
 6. avatar
  [40] Vivian [*]

  Zrovna si nechávám rekonstruovat chrup, zhuntovaný částečně mou vlastní nedbalostí a částečně fušerskou prací některých zubařů.
  Stojí to dost peněz, ale nelituju. Myslím, že je k nezaplacení, když se člověk může usmát, aniž by se musel stydět
  A mám fajn zubařku, takže se k ní do křesla vždycky těším (narozdíl od těch předchozích doktorů, ze kterých jsem už předem omdlívala hrůzou.)

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:47:07
 7. avatar
  [39] gwen [*]

  Ťapina: Máš kvalitní sklovinu. Na stoličkách mám nerovné zubní plošky. Tam se bakteriím daří.
  Někdy si čistím zuby u kompu nebo u Tv

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:38:40
 8. avatar
  [38] Ťapina [*]

  gwen: V životě jsem si asi nečistila zuby tři minuty. Ale když po nich přejedu jazykem, jsou hladké, a mám v hubě jednu plombu někdy z dětství

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:07:40
 9. avatar
  [37] gwen [*]

  floo: Ťapina: femme: Ne, ale počítám do toho i čištění mezizubních prostor, což je někdy nadlidský výkon. Potřebovala bych odklápěcí hlavu
  Když po těch zubech přejedu jazykem, tak musí být hladké jako sklo.
  Tři minuty je imho žalostně málo

  superkarma: 0 23.08.2007, 15:03:02
 10. avatar
  [36] jajynka [*]

  Petunie, Draco: holky moc a moc děkuju za rady i za duševní podporu. Myslím, že jí budu potřebovat. Jsem magor i v tom smyslu, že mi vadí , když mi někdo sahá na hlavu (i jako pohlazení)... U zubaře trpím na koutky a opary, takže i po běžném vrtání mám hubu jak africkej domovník. Moc a moc díky ještě jednou.

  superkarma: 0 23.08.2007, 14:51:40
 11. avatar
  [35] Clerenc [*]

  Predem se omlouvam, neberte muj dotaz jako provokaci, ale k zubari chodim pouze na preventivky Muzete mi rict co to je mustek a co ta korunka? Vubec nevim co si pod tim predstavit
  Jinak zuby cistim 2x denne a 3minutky, pak vycistim jazyk a vyplachnu ustni vodou. Jednou za dva dny pouzivam belici pudr.

  superkarma: 0 23.08.2007, 14:44:34
 12. avatar
  [34] Petunie [*]

  jajynka: Jo a pořiď si co nejplošší lžičku, nejde pak moc otvírat pusa. A fakt se neboj

  superkarma: 0 23.08.2007, 14:19:01
 13. avatar
  [33] femme [*]

  gwen: nepřidalas tam 0 navíc?

  superkarma: 0 23.08.2007, 14:16:30
 14. avatar
  [32] Petunie [*]

  jajynka: přesně na takovém zákroku jsem byla před pár lety v liberecké nemocnici. Všechny 4 osmičky mi tahali najednou, z dásně, nevyrostlé. Není to tak hrozné!!! Celková anestezie mi přijde zbytečná, měla jsem jen lokální umrtvení a stačilo to. Ještě je možnost požádat o analgosedaci, která člověka sice nechá při vědomí, ale tak trošku "oblbne". Operace nebolela, jen byl občas cítit trochu "tlak", když tahali zuby ven. Připrav se na to, že první dny to sice bude nepříjemný, ale s ledem a prášky proti bolesti to fakt není žádný drama. S ledem mírně, pozor na omrzliny!!! Co ROZHODNĚ NEZANEDBEJ, je opravdu důkladné mazání koutků, a to HNED po zákroku. I když se ti koutky zdají OK a nebolí, pamatujou si, že byly roztažené skoro hodinu a pak začnou postupně praskat (já to zanedbala a lituju, že jsem nemazala). Mastičku mi na to dali v nemocnici namíchanou v kelímku, zkus se před zákrokem na tohle zeptat a když ti žádnou neslíbí, vezmi si něco s sebou (poptej se v lékárně)! Jo a do nemocnice doporučuju vzít do zásoby jogurt nebo něco tekutého, mně daly ty trubky hodinu po operaci k svačině loupák (!!!), k večeři rýži (která se nesmí, protože se chytá do ran) a druhý den k snídani housku. Bezmozky... Na hojení ran je dobré vyplachovat heřmánkem (pokud nejsi alergik). Opravdu se toho neboj a buď ráda, že to budeš mít za sebou naráz!!! Ambulantně bych do toho nešla ani zanic.

  superkarma: 0 23.08.2007, 14:15:35
 15. avatar
  [31] Ťapina [*]

  gwen: No tak to ty zuby dlouho mít nebudeš

  superkarma: 0 23.08.2007, 13:15:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Draco [*]

  jajynka: No než jsem s tím začla, vyslechla jsem si různé hrůzné zvěsti tak ty radši ne Bývalý spolužák byl v nemocnici se třema, takže klasika no otok, modrá barva, kašičky... ale zlepšováky mi ještě nikdo neprozradil Naučila jsem se vzít silný prášek a co nejvíc to zaspat, pak ten led a jak přijde čas na prášek tak zas znova. Asi se to musí prostě přetrpět. Co se týče toho sekání, jsem na tom s dolníma trošku podobně. Při tom prvním mi prostě rozřízl dáseň a pak vzal nějakou silnou vrtačku a obvrtával ten zub co nejvíc aby prý mě zbytečně netrápil a pak tahal a páčil. Ještě mě čeká druhý, ale celkově poslední to říkám proto, že mě taky strašili vysekáváním a dopadlo to úplně jinak. Takže myslím, že u Tebe to bude podobně, že zubaři se snaží o šetrnější zásahy, technika je na tom taky čím dál líp Zkus se smířit s tím, že Tě čeká hodně nepříjemná věc, které se nedá vyhnout a jak Ti pak už bude fajn a budeš mít od těch zubů klid

  superkarma: 0 23.08.2007, 13:09:01
 2. avatar
  [29] OlgaMarie [*]

  Víte,co vidí zubař/-ka ve vašem nose,když tam máte šroub?Nebo co udělá cvoček vražený pod spodním rtem s dolními zuby?Je někdo mezi vámi,kdo s tím má zkušenost?

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:57:06
 3. avatar
  [28] jajynka [*]

  Draco: díky za info. Jsem zrovna ve stadiu, kdy si sháním dostupné informace o tomto zákroku - mně totiž mají ty osmiky přímo vysekávat z čelisti, takže ambulantní výkon nepřicházel do úvahy. Prosím, kdyby některá z ž-in měla nějakou zkušenost s tímto výkonem, dejte mi vědět - nejsem masochista, ale ráda bych věděla, co mě čeká. (já si totiž představuju řezníka v gumový zástěře s obrovkou palicí v ruce...

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:55:20
 4. avatar
  [27] floo [*]

  gwen: Není to nějak moc?

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:51:48
 5. avatar
  [26] gwen [*]

  Já jsem byla u zubařky v pondělí a nenašla mi žádný kaz. Nicméně vyhráno nemám, ještě musím na rentgen, aby zjistila, zda nemám nějaké vnitřní kazy.
  Jinak mám rovné bílé zuby po tatovi (a ty vniřní kazy taky ).
  Zuby si drhnu každý den 20 - 30 min.

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:50:11
 6. [25] Draco [*]

  jajynka: nechci Tě strašit, ale já chodím ambulantně trhat po jedné, taky nevyklubané, veliké a úplně vzadu a je to záhul ale zas to budeš mít z krku najednou a nebudeš trpět třeba půl hoďky v křesle tak držím palce je a nejlepší je mít po ruce led

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:49:26
 7. avatar
  [24] jajynka [*]

  jojo, zuby .... o zuby se starám jak nejlíp dovedu, ale v dohledné době mě čeká zákrok na spodních neproklubaných osmičkách v CA. Jsem z toho úplně vynervovaná, prý to po probuzení z narkózy bolí jako deset čertů - otoky a modřiny velkoryse pomíjím, špatně totiž snáším jakýkoliv zubařský zákrok... Takže i když se člověk stará, příroda si stejně udělá co chce(ty moje mrchy osmičky mi rostou hubou napříč a jsou ještě v dásni...)

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:42:01
 8. avatar
  [23] floo [*]

  Meander: Jj, dnes si musí člověk brát úvěr i na zuby...Pamatuji, že máti měla v cca 30ti letech paradontózu, chudinka chodlila doma s těma obroušenýma jehličkama jako upírek, ani mluvit nemohla , no a dej dneska za 1 můstek 10 tisíc...

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:41:44
 9. avatar
  [22] Meander [*]

  floo: Pro mě taky, ale na to, abych to mohla takhle radikálně řešit, bych musela prodat ledvinu.
  Ťapina: Jojo, dokonce i zespoda.

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:29:56
 10. avatar
  [21] floo [*]

  Meander: Není lepší si dát rovnou můstky nebo korunky? Aspoň bys měla pokoj, než takhle trpět . Pro mě je utrpení už jen vytočit číslo a objednat se .

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:14:36
 11. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Meander: Třeba si je čistíš moc

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:13:55
 12. avatar
  [19] Janecka [*]

  Díky za rady

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:11:18
 13. avatar
  [18] Meander [*]

  Mám bídné zuby, u zubaře trávím nejlepší léta svého života a jestli mi někdo řekne, že to je proto, že si je špatně čistím, tak je vyndám a kousnu ho s nimi do prdele.

  superkarma: 0 23.08.2007, 12:05:02
 14. [17] Draco [*]

  Zuby mám díkybohu zdravé Jen jsem si teď nedávno musela nechat lehce srovnat dva přední horní, protože jsem začala v noci skřípat zubama a tak nějak divně se mi zbrousily A taky se tento rok postupně zbavuju osmiček, protože se mi prostě do pusy nevejdou naštěstí už zbývá poslední

  superkarma: 0 23.08.2007, 11:48:30
 15. [16] qvak [*]

  Je hrozné, když někdo při komunikaci otevře pusu a tam se černají kazy. Může být oblíknutý sebelíp, tohle úplně pokazí celkový dojem.

  superkarma: 0 23.08.2007, 11:25:56
 16. avatar
  [15] veet [*]

  Kayty: taky tak, malá huba a moc zubů.když jsem byla před čtvrt rokem na ortodencii,tak mi řekli že je to vrozená vada růstu čelisti.že mi vymlátí půl huby a stejně to nikdy nebude dobré,akurát ,že bych nosila rovnátka dokud budu mít zuby a že to bude finančně nákladné.Tak jsem se na to vy la.

  superkarma: 0 23.08.2007, 11:04:59
 17. avatar
  [14] ivcule [*]

  Janecka: Já začala používat pastu Promis s řebříčkovým olejem (myslím, že doporučení jsem četla v diskuzi právě na Ženě-in) a nemůžu si ji vynachválit. Stojí kolem 30 Kč a je fakt dobrá a příjemná v ústech. Opravdu ty zuby bělí a každý komu jsem ji doporučila ji chválí také. Také jsem někde četla, že kromě soli bělí i cigaretový popel. To ale nemám vyzkoušené. Jsem sice kuřačka, ale tento způsob mi připadá dost nechutný.

  superkarma: 0 23.08.2007, 10:43:02
 18. avatar
  [13] SStream [*]

  Janecka: Sůl zuby krásně vybělí, ale čištění solí se doporučuje max. jednou týdně, hodně to narušuje sklovinu. Na mokrý kartáček větší špetku soli a vyčistit. Opravdu funguje. Pak tady holky ještě zmiňovaly jedlou sodu ale nevím, jak často se to může..

  superkarma: 0 23.08.2007, 10:34:28
 19. [12] Sizie [*]

  Abych mela jednou hezky usmev, poridila jsem si rovnatka . Fixni. Beru to s humorem a mam na nich barevne gumicky. Beruskove cervene, aby mi ladili s brylemi.. Nejhorsi bylo trhani hornich ctyrek.. , jinak jsem si zvykla. Uz je budu nosit jen dva a pul roku..

  superkarma: 0 23.08.2007, 10:27:29
 20. avatar
  [11] Janecka [*]

  Potřebovala bych poradit něco na žluté zuby. Zubařka mi je spravila jen napůl, protože mám paradontózu a musela bych nejdříve podstoupi resekci.To já nechci,bojím se. Slyšela jsem o bělení zubů solí

  superkarma: 0 23.08.2007, 10:21:41
 21. [10] Lucajsek [*]

  Taky jsem se hrozně bála zubaře, byla tam takovoa baba nevrlá, tak začala jsem chodit na Kliniku estetické stomatologie, kde to bylo sice dost drahý, ale byla tam prima mladá doktorka, se kterou byla legrace a tak jsem se bát přestala. A už můžu chodit i jinam , ale k babě pro jistotu stejně nepůjdu

  superkarma: 0 23.08.2007, 10:01:25
 22. [9] Bébina [*]

  Rovne, zdrave a snad i krasne zuby mam zaplatbuh od prirody. Krom jedne plomby a vytrhlych vsech osmicek (holt mala huba a kompletni chrup)zadny problem.

  superkarma: 0 23.08.2007, 09:39:35
 23. avatar
  [8] floo [*]

  Helena Bečicová: Když natrefíš na dobrého zubaře, tak je to paráda...Momentálně mám takovou děsnou babiznu, takže když mě znovu pozvala do ordinace, tak jsem akorát zavolala, že si vyzvednu kartu...teď mi byla doporučena soukr. klinika - a i přes ty prachy do toho asi půjdu - www.cistezuby.cz

  superkarma: 0 23.08.2007, 09:35:56
 24. [7] Helena Bečicová [*]


  Nejde o to sáhnutí do poněženky, ale já mám ze zubaře děsný strach,potřebovala bych hned ve dveřích uspat, a pak bych brala pravidelnou 1/4 kontrolu s úsměvem.

  superkarma: 0 23.08.2007, 08:54:38
 25. avatar
  [6] Kayty [*]

  Hlásím se k malé hubě a velkým zubům. Už mi chybí horní 4, rovnátka jsem jako prcek taky nosila. Moc to sice nepomohlo, ale budiž.
  Dolní 8 musely taky ven, protože rostly šejdrem a do zákrytu s ostatními se prostě nevlezly.
  A jak říká babička - lepší je nechat vymlátit a začít z gruntu znovu. Ale při dnešních cenách si tak vzít hooodně vysokou půjčku.

  superkarma: 0 23.08.2007, 08:53:19
 26. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  Sáhnout hlouběji do peněženky pro hezký chrup zní sice dobře, ale na každý má na to, sáhnout do peněženky. Ono se totiž nejedná o pár korun. Naštěstí mě matka příroda obdařila krásnými rovnými drobnými bílými zoubky.

  superkarma: 0 23.08.2007, 08:39:23
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  K čemu krásná ústa a chrup,když odtamtud vychází pro SLUCH žumpa?

  superkarma: 0 23.08.2007, 08:28:35
 28. avatar
  [3] MEK [*]

  o své perličky se starám moc dobře

  superkarma: 0 23.08.2007, 07:25:59
 29. avatar
  [2] Luciš [*]

  Po úrazu v hokeji mám horní jedničku neživou a ze spodní mi zbyla polovina Na spodní mám ucházející korunku, nikdo to nepozná, ale horní mi začala žloutnout musím se dokopat a jít se ke drákulově vdově zeptat, co s tím.

  superkarma: 0 23.08.2007, 07:16:14
 30. [1] Andulína [*]

  Moje kamarádka jde zrovna zítra na trhání stoliček - má úzký obličej a zoubky se jí do úst nevejdou. Vůbec jí to nezávidím, ale na druhou stranu bude mít rovné zuby. Ale ta představa!

  superkarma: 0 23.08.2007, 00:15:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme