Domácnost

Zorganizujte bezchybnou zahradní party

OBČERSTVENÍ
Jedním ze základních kamenů, na kterých spočívá mejdan, je bezpochyby jídlo. Sama zajisté máte v zásobě spoustu receptů na jednoduché pomazánky na chlebíčky, neotřelých kombinací na jednohubky a hlavu plnou nápadů na to, co by se dalo jíst. Nezapomeňte na to, aby vybrané pokrmy byly lehce stravitelné (omáčka s knedlíkem zachutná po parném dni jen málokomu) a především trvanlivé. Šlehačkový dort, který zpočátku lákal nejedno oko, po hodině na sluníčku až tak vábně vypadat nebude. Na takovéto dobroty tedy mějte po ruce přenosnou chladničku, anebo se je zcela pokuste nahradit pochutinami, co vydrží déle.
 
JAKÉ JÍDLO, TAKOVÝ STŮL
Vždy mějte na paměti, že to, zda jídlo označíme za lahodné nebo nepoživatelné, neurčují jen chuťové buňky. Jíme i očima! Hezká výzdoba navíc dokáže navodit i příjemnou atmosféru. Nejprve se zamyslete – bude party laděná v jednom duchu? Pokud se například rozhodnete pro japonskou tématiku, kromě tamních specialit se pokuste sehnat i typické nádobí a dekoraci. Neměly by v tomto případě chybět větvičky sakury do vázy a například hůlky místo příboru (alespoň se také pobavíte – vidličku a nůž ale raději mějte v záloze, až vám doopravdy vyhládne). Pokud vás nenapadá žádný vhodný styl, nevadí. Naopak vám tato možnost dává více svobody, větší možnost uplatnit svou kreativitu. Je to jako s oblékáním - můžeme si vzít na sebe nesourodé kousky, a přesto vznikne dokonalý model. Čínské misky na čaj se mohou skvěle vyjímat i vedle orientálního svícnu.
 
ZASEDACÍ POŘÁDEK
Připravte si stylové cedulky se jmény (co třeba ve tvaru skládaček origami?). Tím, že hosté budou mít předem určené místo, kam se mají posadit, je zbavíte počátečního ostychu. Věnujte tedy chvilku přemýšlení, kdo má s kým podobné zájmy a názory, a usaďte je vedle sebe.
 
TRIKY A TIPY:
1. S uzavřenou skupinkou přátel se sice dobře pobavíte, ale hrozí, že se mezi vás přikrade úhlavní nepřítel – nuda. Tomu zamezíte, pokud se vždy pokusíte pozvat pár nových lidí.
2. Neopomeňte hudební kulisu. Snažte se trefit do vkusu hostů. Ale takový jazz nebo třeba „oldies“ neurazí téměř nikoho. Také si připravte rychlejší hudbu, pokud mezi přítomnými začne panovat nálada na tanec.
3. Až se začne stmívat, dejte na stůl přenosnou lampu (zakryjte ji stínítkem pro romantičtější náladu). Svíčky sice vypadají téměř magicky, ale zase byste je musela hlídat, aby je někdo omylem nepřevrhl, a tím vám nepodpálil zahradu.
4. Hodně práce si ušetříte, bude-li občerstvení fungovat na principu švédského stolu, kdy si každý nabere na talíř v libovolném množství to, na co má chuť.
5. Starosti hoďte za hlavu a užívejte si!
 
 
   
12.08.2004 - Dům a byt - autor: Monika Černíková

Komentáře:

 1. [7] maty81 [*]

  Nemám moc zkušeností se zahradní párty, ale ráda chystám třeba grilování pro rodinu. Tak letos zkusím pozvat přátele a rozjedeme to Sml30 vymyslím výzdobu, třeba světla a svíčky http://www.vanocni-osvetleni.net/ a něco dobrého k jídlu Sml67

  superkarma: 0 15.03.2016, 13:42:06
 2. avatar
  [4] Léthé [*]

  U nás jsou většinou švédské stoly v podobě chlebíčků z blízké výrobny studené kuchyně(kdo by se s nimi dělal),dopředu vyuzené maso a ryby,dále kdo chce,tak si muže něco nabodnout a opéct něco doneseného na ohni,kde se většinou ještě grilují kuřata a zeleninu může spásat rovnou ze záhonů . A víno a pivo je vždy někde po ruce .Nuda? Tak to my nevíme co to je,spíš se tam většinou překřikujeme .Hudební kulisa je náš řev tj. zkouška napodobit zpěv,který je slyšet široko daleko .Jako světlo se nám osvědčili louče na olej a zasedací pořádek? …kdo si jaké místo vybere,tam sedí .
  Oslavy různých narozenin se opravdu nejlépe slaví na zahrádce.Nemáte po tom zakouřený byt,vypálené místečka v koberci a zaneřáděný byt.

  superkarma: 0 12.08.2004, 17:31:20
 3. avatar
  [3] Žábina [*]

  tak že bych někdy organizovala zahradní párty, fakt nehrozí ...
  ale sobotní grilování ,to organizuju často ....

  superkarma: 0 12.08.2004, 14:56:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme