Rodina

Zora: Učím jezdit na koni malé děti

Švagrová Zorka začala podnikat. Semlelo se to docela náhodou: Stáj, ve které měli ustájené koně, končila, a tak se Zorka a bratr David rozhodli, že namísto hledání nového ustájení převezmou břímě provozování stáje. A to Zorku pošťouchlo i v dalším projektu...

na koni

Svět je malý a o náhody v něm není nouze – nevím, jestli je to myšlenka Karla Čapka nebo Zdeňka Svěráka, mě utkvěla z pohádky Lotrando a Zubejda. Nedávno jsem navázal mediální spolupráci s akcí Rozjezdy, která se snaží pomáhat začínajícím podnikatelům. Asi dva týdny nato mi volá maminka, že švagrová Zorka vyhrála na koních nějaké závody.

Tak hned telefonuju bráchovi Davidovi, abych jim pogratuloval. A co se nedozvím! Ty závody byly jen jeden z úspěchů, druhým bylo vítězství s projektem Jezdecké školky v regionálním kole Rozjezdů. „Panečku, s nimi teď spolupracuju, zrovna jsem dělal rozhovor s vítězkou jednoho z minulých ročníků, to bych mohl udělat rozhovor i se Zorkou, co myslíš?“

Myslím, že nebude proti.“

Zorka a KarolínkaSlovo dalo slovo a už jsme se se Zorkou rozhovořili... Korunu tomu však nasadila paní, co má na starosti PR rozjezdů, když mi napsala radostnou zprávu se seznamem regionálních vítězů: „Dobrý den, Jakube! Tak už mám po kupě regionální vítěze, kdyby pro vás byl někdo zajímavý, neváhejte je kontaktovat.“

„Markéto, už jsem s jedním v kontaktu, Zora Kočí je moje švagrová.“

„Ježiš, já bych ale byla špatný detektiv.“

Tolik tedy k vysvětlení, proč jsem se rozhodl tentokrát udělat rozhovor se švagrovou. Alternativní název by mohl být:

Jak jsem omylem vyhrála krajské Rozjezdy

Jak tě to napadlo, přihlásit se do Rozjezdů? Ty zrovna nejsi tímhle směrem soutěživý typ, nebo ano?
Nejsem, mě by ani nenapadlo se do něčeho takového hlásit, přihlásil mě David. Já jsem o té soutěži nevěděla, dokud o ní nezačal loni mluvit. Vlastně přemýšlel, že by mě přihlásil už loni, jen s nápadem, ale rozmluvila jsem mu to. A sám víš, jak se to vyvinulo a že letos už nejde jen o nápad – začalo jeho zavádění do praxe. Tak už jsem se nebránila. Asi i proto, že jsem nějak nevěřila, že by se účast v soutěži vyvinula tak, jak je.

Jak soutěž probíhala – připravovala ses na ni nějak?
No, někdy na jaře jsme vyplnili dotazník, popsali projekt Jezdecké školky a přihlásili mě. Nebo to spíš celé dělal David a mě se jen na něco ptal. Potom se dlouho nic nedělo, jen občas přišel nějaký mail, v jednom prý dokonce zmiňovali nějaké regionální semináře, kterých se soutěžící může zúčastnit, ale o tom jsem kvůli nedostatku času vůbec neuvažovala. Pak mi jednou ve středu dopoledne zavolala paní z pořádající agentury, že ve čtvrtek mám přijít prezentovat projekt před porotu. Neměla jsem čas, tak jsme se dohodli, že se domluvíme odpoledne. Jenže do večera nikdo nezavolal, jen v mailu jsme našli zprávu z úterý s pár informacemi. Ve čtvrtek, den konání, jsem ráno ve stáji kydala, čekala na seno a pokoušela se někomu dovolat. Ta paní, co mi volala den předtím, byla nedostupná, naštěstí v tom mailu byl jiný kontakt, na který jsem se dovolala. Prý že si mám přinést nějaké propagační předměty a přijít něco říci. Nemám propagační předměty, mohla bych promítnout třeba webovky (jezdecka-skolka.webnode.cz nebo www.facebook.com/Staj.Slatina - pozn. red.) ...Nemohla, nebude na čem... Takže David mi nakonec něco z webovek vytisknul a já, poté co jsem dokydala, složili jsme seno a pár tun písku na renovaci jízdárny, co zrovna v ten den přivezli, jsem sebrala odvahu a vyrazila ze stáje s ještě mokrými vlasy směr porota.

na koni

Měla jsi trému před porotou?
Trochu, ale hlavně jsem z celé té rychloakce byla docela v šoku. :)

Co vlastně po tobě chtěli?
První otázka byla, jestli už mám složené seno :), z čehož se odvinula docela neformální atmosféra. Popsala jsem projekt, docela dost se vyptávali, ale byli na mě hodní, žádní vážní bubáci. Víc jsem se tam nezdržovala, musela jsem domů pro Fífu a vyrazili jsme k vodě, bylo zrovna strašné vedro. Prostě zaneprázdněná matka na mateřské.

Tak to se zeptám jako oni: Jak bys popsala svůj projekt Koňské školky?
Jezdecké školky, nikoliv Koňské, učím malé jezdce, koníci už jsou naučení :), s remontami by to ani nešlo. Školka je to proto, že chci učit jezdit hlavně děti mladšího školního a školkového věku, proto také je školka postavena na ponících. Ráda se věnuji začínajícím jezdcům, vlastně jsme s kamarádkami trénovaly mladší děti už jako teenagerky, takže je to takové logické vyústění. To je jeden záměr projektu, dále bych chtěla pořádat exkurze pro školy a školky, první už proběhla a děcka i paní učitelka byly moc spokojené, a také máme v hlavě vizi spolupráce se školami v rámci tělesné výchovy, ale to bude asi na dlouho, dát to nějak dohromady. Teď o prázdninách jsem spustila příměstské tábory, zatím máme za sebou první turnus, letos budou ještě určitě dva, ale ta skvadra z prvního mě už ukecává, že by chtěli ještě jeden na konci prázdnin.

na koni

Tak mě napadá, od jakého věku mohou jezdit děti na koni?
Hodně záleží na fyzické stavbě dítěte, já budu do školky brát děti od tří let, mám to už vyzkoušené na svých dětech, kdy se na koni už cítily relativně jistě, ale rozhodně v tomto věku nejde o žádný systematický výcvik, spíš o hrátky s koněm a získávání správných návyků při pohybu u koní. A tak malé dítě na koni je určitě nutné pořádně jistit ze země.

Že jsi vyhrála krajské kolo, tě asi docela překvapilo, viď? Jak ses to vůbec dozvěděla?
Jejda že překvapilo! Dorazila jsem s Fifítem a kamáradkou s dalším špuntem k rybníku a přišla mi SMS od té paní z agentury: „Neco jste si u nas na Rozjezdech zapomnela a bylo by fajn, kdybyste mela cas si to dnes pri vyhlasovani vyzvednout. :)“ Naštěstí byla nedostupná, nedovedu si představit, jak bych Filipa táhla od vody, to by byl řev... Takže jsme se dohnaly, až když už měli všechno vyřízeno, tak mi jenom řekla, že jsem vyhrála. Já jsem v té době ani nevěděla, jaké jsou ceny :), pak mi pořádně klesla brada, když mi to David na internetu našel. :D

Posunulo tě vítězství někam ve tvém podnikání? Třeba jen v uvažování o něm...
Začala jsem uvažovat o dalším poníkovi, ale k tomu bych asi došla i bez soutěže. :) Vítězství v Rozjezdech to ale dost urychlilo, už mám vybraného shetlandského valáška pro ty nejmenší, takže se Jezdecká školka rozšíří o Jezdecké jesle. :)

horsepainting

Jak vidíš své šance v celostátním kole?
Nemám nějak čas o tom uvažovat, takže vážně netuším, je tam spousta zajímavých, převážně mnohem originálnějších projektů, na druhé straně jsem tam skoro jediná, co má co dělat se zvířátky a letos jeden z mála projektů, co se věnuje dětem, ale to je spíše oblast, která byla důležitá pro porotu v regionálním kole. Tak vážně nevím, nechám se překvapit.

Do 18. 8. 2013 můžete v celorepublikovém kole Rozjezdů Zorku podpořit na následujícím odkaze:

Na stejném odkazu můžete hlasovat i pro další projekty, které postoupily v regionálních kolech.

Přečtěte si také...

   
17.07.2013 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [16] ozón [*]

  hippoterapie  k  nezaplacení  Sml59

  superkarma: 0 30.07.2013, 10:31:40
 2. avatar
  [15] emkop [*]

  Děti koně milují,já se jich bojím Sml22

  superkarma: 0 28.07.2013, 12:11:04
 3. avatar
  [14] Olluška [*]

  Super zábava Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 27.07.2013, 11:59:50
 4. [13] Martina59 [*]

  Tak je zkus zabavit webem pro děti

  superkarma: 0 22.07.2013, 10:21:08
 5. avatar
  [12] ondrasek74 [*]

  Jo :-)

  superkarma: 0 17.07.2013, 20:18:04
 6. avatar
  [11] arminka [*]

  ... to by se mi také líbilo Sml67

  superkarma: 0 17.07.2013, 18:34:21
 7. avatar
  [10] marde [*]

  To se dětem určitě líbíSml16

  superkarma: 0 17.07.2013, 13:44:57
 8. avatar
  [9] Hanula [*]

  Sml15škoda, že jsem v dětství neměla tu možnost, teď se koní bojím - jen z povzdálí pozoruji ta krásná zvířataSml22

  superkarma: 0 17.07.2013, 13:20:47
 9. avatar
  [8] Jakub D. Kočí [*]

  Brixik — #2 Zorka je v tomhle hrozně zodpovědná (vždyť je taky máma). Dítě by na koně bez ochranných pomůcek nepustila. A koníky má neuvěřitelně laskavé a hodné - už je s tímhle záměrem vybírá. Ale jesně opatrnost musí být!

  superkarma: 0 17.07.2013, 11:01:55
 10. [7] MaVy [*]

  syna mého kamaráda kůn vyléčil z obrny,hned od narození ho tatínek bral na terapii na koně a po pár letech je klouček prakticky v pořádkuSml16

  superkarma: 1 17.07.2013, 10:25:14
 11. avatar
  [6] lenig [*]

  tak to je hezká činnost, tleskám  Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 17.07.2013, 09:45:56
 12. avatar
  [5] RosaGloriaDei [*]

  Sml67

  superkarma: 0 17.07.2013, 08:48:37
 13. avatar
  [4] Kahomar [*]

  Držím pěsti, ať vše klape dle plánu a ať se daří! Věřím, že o školku bude velký zájem.Sml59

  superkarma: 0 17.07.2013, 08:27:00
 14. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Sml67

   moc fandím, i když níže v příspěvku je kus pravdy Sml22

  superkarma: 0 17.07.2013, 07:57:02
 15. avatar
  [2] Brixik [*]

  Držím moc palce, myšlenka výborná. Ale mám i určité skeptické obavy, protože opravdu se koňmi uživit není zrovna jednoduché. Je to spousta práce a lidi jsou často velmi nevděční.

  Tak ať to dobře dopadne.

  Jenom ať si paní pohlídá, aby měla všechny potřebné doklady. Především cvičitelský průkaz a aby měli děti pokaždé, i když půjde o sebehodnějšího koně na hlavě helmu. Z vlastní zkušenosti - nikdy nevíte, co se stane a jak se pak zachovají rodiče zraněného děcka.

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #8
  superkarma: 0 17.07.2013, 07:34:11
 16. [1] lidicka [*]

  Myslím, že je to dobrý podnikatelský záměr.Sml22

  superkarma: 0 17.07.2013, 06:32:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme