Co žádný kuřák nepochopí, to se dozvíte v příspěvku od čtenářky Žofie. A musím podotknout, že v tomto se naprosto shoduje s více čtenářkami (samozřejmě nekuřačkami).

Přeji krásné pondělí.

Jestliže hodně hrubým odhadem předpokládám, že je to 50 na 50, tedy kuřák versus nekuřák, tak mě tady dnes půlka čtenářek nebude mít ráda.

Jsem docela zapřísáhlý nekuřák. Samozřejmě, zkusila jsem, jako asi skoro každý nebo každá z nás v 15, v 16, na zábavě, mezi vrstevníky. Ale nějak mě to nechytlo, nenaučila jsem se to. Takže teď kritizuju.

Paradoxně jsem si vybrala manžela, který kouřil. Moc se mi to nelíbilo, ale budiž, aspoň nekouřil doma a po dvou letech manželství toho ze zdravotních důvodů musel nechat. Tenkrát se totiž málem udusil při svařování v garáži, ten důvod jsem nebyla já. Ale hlavně, že se stalo. Dnes už manžel zase kouří, začal asi před rokem a prý je to jediná neřest, kterou má.

Jak jsem tady před tím psala, že manžel aspoň nekouřil doma, tak to mělo svůj důvod. První necelé tři roky manželství jsme bydleli u manželových rodičů a tchán byl velký kuřák. Kouřil doma a to bez jakéhokoliv omezování. Hrozně mi vadilo, když jsme obědvali, on dojedl jako první a okamžitě si zapálil. Vůbec mu nevadilo, že tam sedíme my ostatní a hlavně náš malý syn. Měla jsem na něj vždycky hrozný vztek, kvůli jeho bezohlednosti. Ale pak najednou zjistil, že začíná umírat docela dost jeho vrstevníků. S kouřením přestal ze dne na den a najednou to šlo. Ale to už jsme s nimi nebydleli.

A co se kouření na veřejnosti týká? Když jdu ráno do práce a mám tu čest, že jdu za někým, kdy zrovna hulí, chytám to z první ruky. Velká paráda, takhle po ránu, jen se rozkoukáte, jen vylezete z domu, a nemáte šanci se tomu vyhnout. Není prostě na výběr.

A když jdeme do restaurace?  Podotýkám, že ne běžně na jídlo, ale výjimečně, většinou za slavnostního důvodu. A my jíme a vedle nás někdo kouří a smrdí. Co k tomu mám říct? Je to nechutné a nepříjemné a zkazí to celý ten hezký okamžik. Ještě dodám, že manžel nekouří v mé přítomnosti a nekouří ani doma. Žádný kuřák tohle nepochopí, že nekuřákovi to smrdí, že mu tím znepříjemňuje život. Kuřákovi to chutná a asi voní. Takže stejná situace, nemáte na výběr…..

Všechny žínky zdraví Žofie

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_______________________

I my vás zdravíme a děkuji, že jste napsala. To máte pravdu, těžko vysvětlovat kuřákovi, že Vám to smrdí, když jemu to voní.
A jinak, jsem celkem mile překvapena, není to 50 na 50, ale v tuto chvíli tak 20 : 80 ve prospěch nekuřaček :)
Pěkný, voňavý den
Saša

Téma dnešního dne: Vadí vám kouření na veřejnosti?

 • Vadí vám, když stojíte např. na autobusové zastávce a někdo vám kouří přímo pod nosem?
  (prý je zase kouření na zastávkách nově povoleno / prostě Kocourkov)
 • Jsou u nás kuřáci utlačovaní nebo naopak bezohlední?
 • Umíte si představit, že by se přestalo úplně kouřit ve všech restauracích? Nezely by prázdnotou?
 • Jak se vám líbí třeba pohled na mladou slečnu jdoucí po ulici s cigaretou?
 • Byla jste taky taková?
 • Kde byste kouření zakázali a kde naopak myslíte, že je to moc přísné?
 • Jaké máte zkušenosti s kouřením na pracovišti?
 • A můžete se vyjádřit i úplně všeobecně:
  Kouříte?
  Nekouříte?
  Jste odnaučená kuřačka, jak jste to udělala?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

 Jednu z pisatelek (a je jedno, zda jde o kuřačku nebo nekuřačku) odměním za pěkný příspěvek ještě „teplou“ knihou, horkou novinkou od Haliny Pawlovské / Strašná nádhera

kniha

Reklama