Vztahy

Znovu v pohodě, i když...

Naše domácnost k tomuto dni prozatím nezaznamenala cokoliv, co by mělo naznačovat, že se „udějí“ Vánoce.

 

Jsem totiž melancholik, tedy typ lidské povahy, kterému většinou dochází pointa později, čímž chci naznačit, že 22. listopadu je do Vánoc přeci ještě daleko... Čekám totiž podvědomě na jisté signály – jmelí u stánků, stanoviště se stromečky, stánky s kapry, teploty pod nulou a sníh, Vánoce jsou v zimě a na konci roku, a basta!

 

Navíc se podvědomě bráním čemukoliv, co naznačuje byť jen malinko jakoukoliv davovou psychózu. Tedy i tu domácí v podobě domácího převratného úklidu. Mám stále v čerstvé paměti, jak maminka i babička v třeskutých mrazech máčely ruce v  kbelíku s horkou vodou a leštily okna, zatímco tatínek rozšroubovával rámy za hlasitého domlouvání zatuhlému spojovacímu materiálu. Ani dnes nedokáži dát logicky dohromady, proč se někdo v takové zimě trápí (ano, pro mne to trápení je). Již tehdy jako puberťák jsem zaujala postoj, že okna se tedy rozhodně dají mýt jindy, přesněji za teplejších klimatických podmínek, a že snad pohoda Vánoc nespočívá v ráchání rukou v rychlestydnoucí vodě a ve vyvětrání tak cenného a příjemného tepla. V mém přesvědčení mne ještě více utvrdila jedna paní, jež balancovala na parapetu, aby směrem do ulice pořádně vydrhla rámy, jen jsem kroutila hlavou. Takový hazard s vlastním životem! (bez ironie).

 

Neřadím se bohužel ani mezi pekařky vánočního cukroví, které na vánoční stůl vysází nepočítaně druhů. Péct umím, baví mne to, ale jak jsem napsala, jaksi mi dochází dost pozdě, že by se nějaké upéct mělo, aby se mohlo skvět na našem vánočním stole :-). Situaci zachraňuje moje maminka, která již tradičně po několik let peče cukroví vytlačované strojkem, dále podvodnice a nepečené, a která po své mamince převzala štafetu slepovaných lineckých (mazání marmeládou mne baví), pracen (které babička dělala rozhodně jinak, než se má, a troufám si říct, že proto mi asi tolik chutnají, neboť v nich není ani stopa skořice) a vanilkových rohlíčků. Poklonu musím vyseknout manželově mamince, která každý rok s láskou tvoří 15 druhů vánočních cukroví, na něž se těší můj muž, to víte, tradiční chutě jsou tradiční zažité chutě, takže „naše cukroví“ je jen takové něco jiného navíc, zatímco to maminčino je to nejlepší (bez ironie).

 

Uvědomuji si jen jedno, a to, že cosi v tom svém tichém protestu časem přehodnotím. Začínám si pomalu a nenápadně uvědomovat, že dítě leccos změní a že nechci naši holčičku ochudit o tu nádhernou vůni pečeného cukroví rozprostírající se po celém bytě a že se vlastně moc těším, až budeme spolu připravovat to naše cukroví. Navíc jí přeci také musím předat něco z tradic Vánoc, aby vůbec věděla, proč se slaví a co se dělá.

 

Letos tedy stále pod heslem „Znovu v pohodě“,  i když...

   
22.11.2005 - Láska a vztahy - autor: Tereza

Komentáře:

 1. [14] Tobbi [*]

  Ťapina: Jó. A nemohl by to někdo říct mojí matce? Myslím, to s tím vánočním úklidem.
  Já mám totiž pocit, že řešit, jak je strašlivě náročný ten vánoční úklid, který MUSÍ udělat, je něco jako fitko žen ve středním věku:)

  superkarma: 0 22.11.2005, 15:58:31
 2. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Letos si udělám pořádný vánoční úklid i s oknama. Za prvé proto, že jsem rok nebydlela doma a dělalo se tam jenom to nejnutnější, když už špína byla nepřekousnutelná, za druhé proto, že je dneska děsně "in" před Vánoci neuklízet (a patřičně to dávat najevo) a já nemusím vždycky jít se stádem :o))))

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:53:26
 3. avatar
  [11] Clerenc [*]

  Ja jsem na tom podobne jako pani Alena. Letos jsem si okna nechala umit moc sikovny chlapikem, ktery se tim zivy. Stalo me to 3 stovky a za hodinu a pul byl uz pryc:-)

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:21:28
 4. avatar
  [10] gavi [*]

  Okna jsem stihla umýt ještě když bylo teplo a ostatní uklízím průběžně celý rok a jediné co ještě musím je uklid ve špajzi ale to až po napečení cukroví.
  Bridgetj: téééda u nás se stromek zdobí až v noci před štědrým dnem a je teda pravda že máme živý.

  superkarma: 0 22.11.2005, 10:01:48
 5. avatar
  [8] Boruv.ka [*]

  marylin: pracny jsou náramně voňavé cukroví. I když můj manžel je škatulkuje do části " suchého cukroví ", upřednostňuje promazané marmeládou, krémem....
  Mám prima recept na pracny. Nikdy jsem nejedla chutnější, je to má chlouba. Jestli chceš, písni mi do vzkazníku, ráda ti ho napíšu, můžeš vyzkoušet a uvidíš. Záleží na tom, jaký typ cukroví máš ráda.

  superkarma: 0 22.11.2005, 08:23:24
 6. avatar
  [7] soptice [*]

  Bridgetj: už zdobíte stromeček??? není to brzo

  superkarma: 0 22.11.2005, 08:08:29
 7. avatar
  [2] marylin [*]

  A co jsou to porad ty pracny ?

  superkarma: 0 22.11.2005, 03:47:13
 8. avatar
  [1] olafka [*]

  Okna nemeju, vánoční atmosféru vytvářím aplikací leštěnky na jediný kus nábytku, maminka umřela na jaře, pracny dle rodinného receptu jsou bez skořice a nejlepší na světě!!!když jsem se ptala dcer na vůni domova, řekly upřímně, že bez cukroví by Vánoc nebylo a tak pečem dva oblíbené druhy a moc se těším na pečení se svou první adoufám nikoliv poslední vnučkou. Já Vánoce fakt miluju.

  superkarma: 0 22.11.2005, 01:05:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme