To je asi hloupá otázka, viďte? Tak jinak. Znáte dobře Vyšehrad? Znáte všechna jeho zákoutí? Pojďme si projít pár míst, kam turisté moc nechodí.

Vyšehrad patří k nejstarším a nejkrásnějším památkovým objektům hlavního města Prahy. Davy turistů povinně proudí na Hrad, na Malou stranu a na Vyšehrad. Chodí sem i Pražané, ale ti si atmosféru vychutnávají spíš až po sezoně, kdy jsou tato místa „opuštěná“. Byť bylo o uplynulém víkendu krásně slunečno, Vyšehrad byl hodně opuštěný, o to lépe jsem si ho vychutnala.  

Na Vyšehrad chodím zásadně zezadu, od Cihelné brány.

cihbrana

Cihelná brána

Když jí projdete, první co spatříte cestou nahoru, je tento dřevěný kříž u kterého je bohužel i na Dušičky prázdno.

kriz

Když nepůjdete rovně, ale zahnete doprava, dostanete se k jezdecké soše svatého Václava, kterou vytvořil  pražský sochař Jan Jiří Bendl z žehrovického pískovce na objednávku Nového Města v letech 1678 – 1680. Socha původně stála uprostřed Koňského trhu (dnešního Václavského náměstí) a konávaly se u ní mše pod širým nebem. Na Vyšehradě se jí ale tolik obdivu jako na Václavském náměstí nedostává. Škoda.

socha

sochadva

jezdecká socha svatého Václava

Od svatého Václava se vydáme podél stěny a dojdeme, hádejte ke komu? K soše, která je poněkud nevhodně umístěna u veřejných WC a lidé si tak všímají spíše vstupného na záchod, než sochy svatého Šebestiána, kterého si možná vybavíte i v souvislosti s Troškovým filmem Slunce, seno, jahody, kdy pan farář pouštěl svým farním ovečkám Utrpení svatého Šebestiána na videu. Takže tady jeho sochařská podoba.

sebestian

socha svatého Šebestiána

Podél stěny za svatým Šebestiánem se nachází tento malý „altán“, jehož vstupní brankou vejdete do tajemných zákoutí, kde se tajně schází milenci. Lavičky pokračují dál a dál a jsou čím dál ukrytější :)

altan

zakouti

tajná milenecká zákoutí

Ale pojďme z úkrytu na Vyhlídku. Toto místo už je známé i turistům, kteří jsou udiveni, jaký pohled se jim skýtá při vstupu do malého nenápadného vchodu. Říká se, že toto místo má zvláštní magickou moc a kdo sem vstoupí v den, kdy má být úplněk a vysloví přání, tak se mu do roka splní.

vstup

vstup na Vyhlídku

pohled

pohled, který ohromí

prani

místo, kde se plní přání

Magickou moc mají i vyšehradské stromy, které stojí za obejmutí.

strom

A co teprve taková studna? Nachází se v koutě, vlevo od Vyšehradského hřbitova. Je pěkně stará a pěkně hluboká. A pěkně se na ní sedí :)

studna

Na závěr naší procházky si dámě malý kvíz. Za „zapomenutý“ kout můžeme považovat i památku herce Jaroslava Marvana. Zatímco o kousek dál jeho věčný rival Vlasta Burian nestačí „odhánět“ návštěvníky, Jaroslav Marvan je schovaný za rohem a málokdo o něm ví.

marvan

A letos přibyla do jejich trojky i herečka Zita Kabátová. Jestlipak byste našly tyto dva pomníčky? Až se půjdete projít na Vyšehrad, zkuste to.

zita

A na úplný závěr přece jen jedna typická vyšehradská fotografie. Byla by škoda ji nezveřejnit.

vysehrad

Krásnou procházku na Vyšehradě, kde dýchá historie z každého zákoutí...

foto: autor

Čtěte také:

Reklama