Bulvár

Znáte tradici pití čaje?

Praha slavila deset let výročí spolupráce s bývalým císařským městem Kjóto. Toto město patří k nejstarším a nejkrásnějším kulturním centrům na japonských ostrovech, takže se může honosit obdobnou pozicí jako naše matička Praha v Evropě. Snad i proto města spolupracují.

Součástí oslav bylo i předvedení tradičního čajového obřadu, který právě v Kjótu vzniknul. Přibližně ve druhé polovině 16. století se město stalo domovem čajových mistrů rodu Senke, jehož základy položil muž jménem Sen no Rikjú

Sen no Rikjú se narodil v pol. 16.století do rodiny bohatého sakajského obchodníka a do japonských dějin vstoupil jako reformátor čajového obřadu, ale také jako významný politik, který se později stal osobním čajovým mistrem nejmocnějších mužů středověkého Japonska - Ody Nobunagy a Tojotomiho Hidejošiho.

Čajový obřad byl přitom v Japonsku provozován již dvě století před Sen no Rikjúem, ale sloužil spíše jako demonstrace síly a moci než jako estetické posezení s přáteli za účelem přátelského rozhovoru a meditování nad určitými tématy.

Rikjú také zaměnil – k pohoršení společnosti – ty nejdražší a nejhonosnější části čajových servisů dovážených z Číny a Koreje nejen za předměty japonské, ale dokonce za předměty ze života japonských prostých lidí. Rikjú tedy razil hodnoty nového estetického ideálu, který vidí krásu v prostotě, jednoduchosti a úctě hostitele k hostům. Podstatu celého čajového rituálu potom tvoří čtyři slova, která visí na svitku v místnosti, kde je obřad pořádán: wa - harmonie, kei - úcta, sei - čistota, džaku - zklidnění.

Čajový obřad se stal součástí japonské národní tradice, i když pochopitelně škola Urasenke není jediná, patří k těm významným. Čaj patří v Japonsku k tradicím, které již sice nejsou natolik populární jako v minulosti, ale čajovému obřadu se děti učí již od nejnižších vzdělávacích stupňů, takže stále patří mezi tradice živé.

Koncem 70. let minulého století byl potom v Kjótu při tříleté vyšší odborné škole čajového obřadu, patřící pod patronát nadace Urasenke, otevřen program studia Čajového obřadu pro zahraniční stipendisty. Tento program pak nese výstižný název - Midorikai - Zelené společenství.

Lidé z různých koutů světa přijíždějí do Kjóta, aby se po dobu jednoho roku vzdělávali v umění Cesty čaje. Ta se vyučuje i v Praze, kde se výuky můžete zúčastnit i vy. Pochopitelně s aktivitami školy se můžete setkat i jinde, na jejich ukázky narazíte poměrně často. O všech jejich aktivitách i způsobu přípravy čaje se více dočtete na jejich stránkách ZDE.

Podotkněme jen, že čaj, který je při obřadu podáván, je velmi chutný, a pro ty z vás, kteří s kvalitními japonskými čaji ještě nepřišli do styku, bude určitě zajímavým objevem, který zaujme jak chuťové pohárky, tak vaše oko. A kdo ví, možná okouzlí i vaši duši a vy se vydáte na Cestu čaje, která v sobě skrývá daleko více moudra, než bys mohlo zdát z těchto několika řádků.

Zdroj: Urasenke.cz

   
27.10.2006 - Kultura - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Vivian [*]

  *Kotě*: Ježiš, já napsala picquick, je to možný? Jsem přepracovaná.
  Já si na obřady moc nepotrpím, maximálně na ten svatební... Jirka zase dělá "vopičky" kolem vína, přivonět, prohlídnout barvu, poválet na jazyku a tak, a pravidelně se u toho rozpoutá vášnivá diskuse, protože já vždycky řeknu, že si myslím, že s tím zbytečně nadělá, protože žádná poživatina si takovou úctu nezaslouží Naleju, vypiju a hotovo, jakýpak s tím obřady...

  superkarma: 0 29.10.2006, 15:05:56
 2. avatar
  [9] Vivian [*]

  *Kotě*: no konečně... já čekala na tvou reakci

  superkarma: 0 29.10.2006, 14:54:14
 3. avatar
  [7] *Kotě* [*]

  Vivian: tak s pytlíkem pickwicka fakt žádné obřady dělat netřeba, protože to není čaj

  Můj muž umí japonský čajový obřad. Zatím mě jím potěšil jen dvakrát v životě, ale stálo to za to

  superkarma: 0 29.10.2006, 00:42:24
 4. avatar
  [6] Vivian [*]

  sanvean: ze zvyku...

  superkarma: 0 27.10.2006, 15:19:00
 5. avatar
  [5] sanvean [*]

  Vivian: a tomu jako říkáš čaj?

  superkarma: 0 27.10.2006, 10:41:56
 6. avatar
  [4] emma [*]

  Vivian: no fuj sacharín!

  superkarma: 0 27.10.2006, 10:10:05
 7. avatar
  [3] cmelda [*]

  mnam, prave piju vietnam zelenej takze ten clanek prisel vhod

  superkarma: 0 27.10.2006, 09:22:09
 8. avatar
  [2] elfos [*]

  Krásné s tím obřady, Viv :-)

  superkarma: 0 27.10.2006, 04:10:34
 9. avatar
  [1] Vivian [*]

  Dám vařit vodu do rychlovarné konvice, do hrnku hodím tabletku sacharínu a pytlík picquicka, zaleju vroucí vodou a hotovo, jakýpak s tím obřady

  superkarma: 0 27.10.2006, 01:37:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme