Hodně lidí přišlo na svůj původ za války povinně. Bylo příkazem, že váš předek nesměl být Žid. Pokud vás to zajímalo a chtěli jste vědět víc, mohli jste se podívat i dál. Někteří lidé tak přišli na poměrně pozoruhodné věci.

Můj dědeček mi kupříkladu vyprávěl, že právě touto cestou došel ke zjištění, že náš, po jeho linii, nejprvnější předek, o kterém existuje záznam, je jakýsi loupeživý rytíř, který měl useknuté ucho.

Zajímá vás váš původ? Chtěli byste vědět, jestli náhodou nemáte modrou krev? Kdo z nás ví něco o lidech, kteří jsou generačně dál než jeho praprarodiče? Koho by to zajímalo? Už vás to někdy napadlo? Tak s chutí do toho!

Je to složitější, než by se zdálo

Začala jsem na matrice narození na Obvodním úřadě pro Prahu 8. Tady mi paní vedoucí vysvětlila, že matrika má záznamy pouze do roku 1950. Víc netušila. Následuje velké temno.

Od té chvíle jsem jen dvě hodiny telefonovala a instituce si mě podávaly jako horký brambor. Alespoň jsem zjistila, že pro získání kýžených znalostí ohledně svého původu člověk potřebuje především svůj rodný list a rodné listy rodičů. Žádný centrální archiv narození, v který jsem doufala, neexistuje.

Cesta je trnitá a můžete cestovat, dokud nepadnete vysílením (Demonstrace postupu probíhá prostřednictvím imaginárního tatínka, imaginárního zájemce, o kterém víme, kdy se narodil.)

START –  Tatínek se jmenuje třeba Václav Kyblik a narodil se v Praze. Vezmete si jeho rodný list. (Pokud není, můžete si vyžádat jeho duplikát na základě vlastního rodného listu) a jdete si podat písemnou žádost do budovy Archivu hl. m. Prahy. Hned  vás stáhnou o nějakou korunu, neboť všechny služby jsou placené. Vyřízení trvá zhruba čtrnáct dnů.

Zde vám zjistí všechny Kybliky, kteří se narodili v Praze. Tedy i ty, kteří se narodili třeba v roce 1700. Pokud máte kliku, písemně vám sdělí jejich zaměstnání, vyznání, majetkové poměry a podobně. Pokud měli například potíže se zákonem, tak i to.

STOP 
– Dostanete všechny dostupné informace až do chvíle, než se dostane na Kyblika, který se narodil například v Brně.

START 
– Pak musíte vzít záznam tohoto Kyblika a odebrat se do Brna, kde na tamějším Archivu začnete v Brně narozeným Kyblikem, stejnou žádostí.

Může se bohužel stát, že se zde narodil jen jediný Kyblik. S jeho záznamem se zase uberete tam, kde se narodil Kyblik po něm. Je-li tento Kyblik například Mongol, tak šťastnou cestu… :)

Tento postup samozřejmě není možné uplatnit vždy, cesty určování rodokmenu jsou mnohdy strastiplné a ne vždy vedou ke kýženému výsledku.

Linie některých rodů lze vysledovat ale i do 12. století.  Za takové informace vám jistě budou vaši potomci vděční. V zájmu ušetření strastiplné cesty těm, kdo přijdou po vás, doporučuji vzít si poučení „z krizového vývoje“ a pořídit si vlastní archiv, kam zanesete získané informace, a pečlivě zahrnout do rodinné historie i dobrého archiváře, který stihne vychovat nástupce.

V životě by mě nenapadlo, jak složitá je tato cesta, a nebýt Evangelické katedry Teologické fakulty Univerzity Karlovy, kde mi poradili, asi bych byla „namalovaná“. Nedokázali mi totiž poradit ani na informacích, ani na dalších asi pěti místech, kam mě vždy odkázali. Vypadá to, že jsem snad první, koho to od války zajímalo.

Co víte o svých předcích? Kam až sahají vaše znalosti vašeho rodu? Máte modrou krev, nebo jste potomci loupeživého rytíře? Zkusíte to, nebo jsme vás odradili?

Reklama