Zdraví

Znáte superovoce?

Po dlouhé a většinou pochmurné zimě naše tělo často bojuje jak s fyzickými, tak duševními příznaky únavy. Pokud se začátkem jara také snažíte načerpat novou energii a životní elán, může vám, kromě osvědčeného pohybu a posilování imunity, pomoci také upravení jídelníčku a jeho doplnění o takzvaná superovoce.

S neustále se zvyšujícím tempem našeho života a tím, že se často zapomínáme udržovat v dobré fyzické i psychické kondici, jsme mnohem náchylnější k tzv. civilizačním chorobám. Jedná se o nemoci spojené především se stresem a hektickým životním stylem, nedostatkem pohybu, nevyváženým jídelníčkem a nekvalitním spánkem.  Mezi tyto patří mimo jiné i únavový syndrom označovaný pojmem „jarní únava“.  Pomoci tělu zvládnout tento sezónní jev mohou také superovoce. „Jedná se o druhy ovoce bohaté na minerály, vitamíny, barviva a navíc se silnými antioxidačními účinky. K těm nejznámějším patří například granátové jablko, mangostan, papája nebo pitahaya,“ uvádí Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit, která dováží na český trh exotické ovoce a lahůdkovou zeleninu.

Granátové jablko

superovoce

Granátové jablko - stejně jako i ostatní ze superovocí - je asi nejznámější tím, že má silné antioxidační účinky. To v praxi znamená, že obsahuje látky zvané antioxidanty, v tomto případě punicalagin. Ty bojují proti volným radikálům v těle, které poškozují zdravé buňky. Látky obsažené v granátovém jablku také prospívají cévám a čistí krev. Prospěšnost v případě anémie (chudokrevnosti) je díky bohatosti na minerály, zejména železo. Navíc se v plodech nachází vysoké množství sodíku a vitamínů A, B, E, K a C. Poslední zmíněný vitamín působí nejen jako antioxidant, ale zvyšuje také obranyschopnost organismu a umožňuje efektivní absorpci železa. A právě nedostatek železa může výrazně přispět k jarní únavě či celkové podrážděnosti. Granátové jablko je zároveň velmi prospěšné v boji proti srdečním chorobám. Dokáže snížit cholesterol a vysoký krevní tlak a tím pomáhá v prevenci proti infarktu.

Mangostan

superovoce

Vyznačuje se sladkokyselou chutí, která je podobná směsi hroznového vína, ananasu, grapefruitu a broskve. Mangostanu jsou přisuzovány mnohé léčivé účinky zejména díky velkému obsahu xantonů (žlutá krystalická látka, která působí proti bakteriím a zánětům). Proto se používá na hojení ran, exémů a jiných kožních onemocnění. Pozitivně také ovlivňuje nervový i cévní systém a posiluje dásně. Tlumí bolesti, odstraňuje únavu a snižuje horečku. Mangostanu se v jihovýchodní Asii přezdívá královna ovoce. Ta anglická, konkrétně Viktorie, údajně nabízela vysokou odměnu každému, kdo jí mangostan přivezl.

Pitahaya

superovoce

Zvláštně a velice specificky vypadající „ostnaté“ ovoce je ve skutečnosti plodem kaktusu. Pitahaya je důležitým zdrojem vápníku, karotenu, železa a riboflavinu. Zajímavostí je, že její semínka - která se běžně s dužinou konzumují - mají vysoký obsah omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Ty druhé aktivují fagocyty - bílé krvinky, které nejen bojují proti nemocem jako je například chřipka, ale zároveň mají podle četných průzkumů také příznivý vliv na celkové pozvednutí nálady a psychickou pohodu.

Papája

superovoce

Poslední ze superovocí, které vám může pomoct vyrovnat se s jarní únavou, je papája. Není to ale jen její dužina bohatá na vitamín A, B, C a E a vápník, která může tělu ulehčit. Výzkum prokázal, že semínka, která obsahují vysoké množství enzymu papainu s protizánětlivými účinky, podporují trávení a jejich konzumace čistí tělo od různých parazitů. Jejich chuť je poměrně nahořklá a ostrá podobná chuti černého pepře. Pokud jí ale zvládnete, dostaví se odměna v podobě zdravějšího zažívacího ústrojí.

Více informací nejen o exotickém ovoci, ale i čerstvých salátech nebo lahůdkové zelenině a čerstvých bylinkách, najdete na www.titbit.cz.

   
12.03.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] vladka321 [*]

  Mangostan, tak o tomto ovoci jsem ještě neslyšela Sml23

  superkarma: 0 12.03.2015, 14:18:21
 2. avatar
  [6] lenka.ms [*]

  Rakytník, klanopraška apod. - co dokážu vypěstovat doma. To je super.

  superkarma: 0 12.03.2015, 12:31:07
 3. avatar
  [5] hubajda [*]

  assaly — #2ja ano ale u nas jsem je zatim nevidela

  superkarma: 0 12.03.2015, 12:07:57
 4. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16na svých cestách se vždy snažím ochutnávat typické ovoce pro tu zemi.... asi nejvíce jsem si užila v Číně

  superkarma: 0 12.03.2015, 09:01:02
 5. [3] Klára Křížová [*]

  Ochutnala jsem Pitahayu, dračí ovoce a chťově velmi nevýrazné. Jak výrazně vypadá, tak chuťi je mdlé Sml16

  superkarma: 0 12.03.2015, 07:54:19
 6. [2] assaly [*]

  tak o mangostanu jsem ještě neslyšela Sml16

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 12.03.2015, 07:17:21
 7. [1] manislava [*]

  Sml22Sml59Sml67

  superkarma: 0 12.03.2015, 06:47:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme