Tento prapodivný název patří rostlince, která rozhodně černě nepůsobí. Má fialově modrý květ, který kvete až do konce října. Po odkvětu se na rozvětvených rostlinkách tvoří jakési  makovičky - semeníky ve tvaru srostlých měchýřků, které obsahující drobná, černá semínka, lidové zvané černý kmín.

Původ černuchy

Černucha pochází původně z jihozápadní Asie, její pěstování se však postupně rozšířilo i na ostatní kontinenty, včetně České republiky. I když je pěstována přesevším jako okrasná rostlina, v mnoha oblastech je už po generace uznávaným kořením a lékem.

černucha

Vysévání

Černuchu vyséváme na jaře, nebo na podzim. Po odkvětu se na rozvětvených rostlinkách tvoří jakési makovičky, semeníky ve tvaru srostlých měchýřků. Pokud tyto semeníky po jejich částečném uschnutí z rostliny sklidíme s částí lodyhy, můžeme je pak doma použít jako dekorativní prvek do vázy, nebo jen tak položit do mísy.  Dekorují se s nimi i dušičkové věnečky, naši předci je věšeli také na vánoční stromek.

Od dekorace k léčivé síle semen

V makovičkách černuchy se nachází semena, která mají široké spektrum blahodárných účinků. Aplikují se v různých formách, nejčastěji však podrcená, nebo pomletá na prášek. V tomto stavu se z nich připravuje vodní nálev nebo odvar pro vnitřní užití. Semena černuchy se úspěšně používají i v boji proti infekčním onemocněním, působí antivirově a antibakteriálně. Při léčbě kašle, rýmy, bronchitidy nebo zánětu dutin, je vynikající pít čaj ze semen černuchy.

černucha

Jednoduchý recept na čaj / nálev ze semen černuchy
Jednu polévkovou lžíci podrcených semen zalijeme 0,5 l horké vody, nádobu přiklopíme a necháme cca 15 minut luhovat.
Nálev přecedíme a užíváme po doušcích během dne.

Čaj z černuchy se používá také při infekci střev a žaludku, při kolikách, průjmech a otravách jídlem. Někdy se černucha doporučuje také pro vyvolání opožděné menstruace. Pro své působení na hladké svalstvo by se semena černuchy neměla užívat v těhotenství! Pro stimulaci laktace je černucha naopak vhodná v období kojení.
V domovské zemi, v Asii, se černucha často užívá v boji proti střevním parazitům.

Koření pro dobré trávení

černuchaLátky obsažené v semenech černuchy mají příznivý účinek na žlučník, podporují produkci trávicích šťáv a usnadňují trávení. Působí také proti nadýmání, hodí se tedy jako koření do těžších a tučných pokrmů, nebo do kynutého pečiva.  Černuchu najdeme i v některých kořenících směsích, např. pro přípravu kari a jiných tradičních asijských či balkánských receptech. Dále se přidává do chlebových placek i sladkého pečiva. Aroma semene černuchy připomíná něco mezi pepřem a kmínem, proto si vysloužila lidový název “černý kmín”.

Černucha v magii

Od čeho je odvozen název černucha, když jde před odkvětem o krásný, fialově modrý květ, není zcela jasné. Podle pověr v minulosti zlá žena tyto květy záměrně pošlapala a poté na místě zčernala. Děti na ni pak pokřikovaly černucha. Od této nenadálé barvy pleti ji pomohl až čaj ze semen černuchy.
Co je na tom pravdy nevíme, jisté je, že semena černuchy neboli černého kmínu, jsou pro zlé i hodné lidi velmi účinné.

Použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990 a www.fiftyfifty.cz

Přečtěte si také:

Reklama