Letošní 22. ročník soutěže Czech Press Photo má svého vítěze a ocenění získali i další fotografové. Nejen jejich snímky můžete od dnešního dne až do konce ledna vidět v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.

Fotografií roku se stal snímek Michala Šuly z vydavatelství Mafra a.s. Protesty proti návštěvě čínského prezidenta.

sulaprotesty

Proč mezinárodní porota zvolila právě tento snímek?

„Fotografie kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv snímek zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality. Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury. Snímek zobrazuje organizované narušení protestu, rudé vlajky, fyzické napadení a znepokojující radost z násilí, k zemi padající transparent s nápisem Human Rights, to vše umocněné zobecňující anonymitou hlavního aktéra fotografie. Tato plejáda symbolů v atraktivní dynamické kompozici s převládající červenou barevností a aktuálností tématu jsou hlavními důvody, proč se právě tento snímek stal fotografií roku 2016.“

Kteří další autoři uspěli? Tak například:

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu: Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování. Zvítězil v kategorii Každodenní život.

lazne

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu: Biker Jaroslav Kulhavý na trati světového poháru horských kol ve francouzském La Bresse. Zvítězil v kategorii Sport.

cerveny

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina. Zvítězil v kategorii Portrét.

pikous

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund. Zvítězil v kategorii Příroda a věda.

hanzlik

Petr Topič (Mafra a.s.), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky: Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur. Zvítězil v kategorii Lidé, o kterých se mluví.

topic

Peter Dobis  (volný fotograf), Petronela - Slovnaftská ulice. Slovnaftská ulice je nechvalně známá jako místo s největším výskytem prostituce. Nachází se v druhém bratislavském obvodě v blízkosti bytového komplexu Pentagon. Navzdory surovému způsobu života, zde všichni zůstávají citlivými lidskými bytostmi. Zvítězil v kategorii Problémy dnešní doby.

dobis

Celkově výstava představí 460 fotografií a videí od 100 autorů. Další informace a jednotlivé fotografie naleznete ZDE.

Reklama