Štěstí jsou dva druhy. Jedno, o kterém se dozvíme až po čase, protože když ho máme, o něm vlastně nevíme a druhé, za které se radujeme okamžitě – to je právě ta klika.

Který druh štěstí máte raději? Táhlé nevýrazné a trochu rozplizlé štěstí, kterým jsou vlastně synchronizované čtyři hlavní lidské životní pilíře (práce, vztahy, rodina, zdraví), nebo krátké chvíle euforické radosti a opojení, které vám vlastně tak trochu náhodou spadly do klína?  

Štěstí je trochu nuda

Na ten první druh štěstí se trochu nadřeme. Já si představuji, že se naše životy houpou nad hlubokou propastí na čtyřech lanech, která sílí, slábnou nebo rovnou praskají. Z toho vyplývá, že nikdy nesmí prasknout všechna lana najednou. Slabší jedinci se ale neudrží ani na jednom či dvou lanech – to je právě ta schopnost lehkosti bytí.

Tohle štěstí máme, ale často o něm ani nevíme. Prostě se tak ospale pohupujeme, občas se do nás opře trochu vichřice a my si své štěstí uvědomíme až v momentě, kdy některé to lano praskne.  Někdo si zoufá, jiný hned začíná šmodrchat náhradní, které ve spěchu zauzluje a je z něj kazové zboží – něco jako tričko z vietnamské tržnice. A aby takové lano vydrželo, potřebuje k němu štěstí číslo dvě, a tím je takzvaná klika, šťastná náhoda, osud, blesk z čistého nebe, anděl strážný…no však víte.

Kliku mám jen tu u dveří

Jsou lidé, kteří mají z pekla štěstí často, jiní mají z pekla smůlu. Proč jeden ano a druhý ne? Už jsem četla různé úvahy na toto téma, dokonce se někdo pokoušel rozebrat charakterové vlastnosti jedince, kterému nahrává život samé sladké odměny, ale vlastně nikdo ještě žádné jasné vysvětlení nepodal.

Myslím ale, že je velice pravdivé přísloví, že štěstí přeje připraveným. Já bych to definovala asi takto. Štěstí přeje těm, kteří vědí, co chtějí, jsou sebevědomí a jdou za svým REALNÝM cílem. Proč ale soused vyhrál milion hned napoprvé a já sázím deset let a nic, to fakt netuším.

Simona Škodáková

Měla jste i vy z pekla štěstí? Zachránila jste si čistě náhodou práci, čest, život, peníze, nebo jste se díky šťastným náhodám vymotala ze životní krize? Potkalo vás štěstí ve chvíli, kdy jste ho vůbec nečekala? Vyhrála jste v loterii, když jste zrovna neměla na zaplacení účtu? Potkala jste starého známého, když jste zrovna nejvíc potřebovala jeho pomoc? Zlomila jste si ruku a u lékaře potkala svou životní lásku? Utekla jste hrobníkovi z lopaty? Vyhrála jste v soutěži novou televizi den poté, co stará vypověděla službu? Máte na štěstí kliku, nebo se vám spíš vyhýbá?

A co děláte pro to, aby vás nějaké štěstí potkalo? Jdete mu vstříc, nebo čekáte, až přijde samo? Pomáháte si například sbíráním čtyřlístků? Napište nám svůj příběh o štěstí i vy!

Své příběhy nám posílejte na e-mail

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a na ty nejzajímavější samozřejmě čeká odměna.

Reklama