Domácnost

Zmrzlina – dodavatel endorfinů!

 

Zmrzlina je už dlouhá desetiletí favoritem mezi sladkými pochoutkami. Milují ji lidé napříč kontinenty, i když rekordmany jsou už dlouhá léta Američané – každý občan USA spořádá za rok 24 litrů zmrzliny. Dopřávají si i Australané, byť se spokojí jen s dvaceti litry. Zajímavá je situace v Evropě – nejvíc zmrzliny totiž spadá na Skandinávii, zatímco obyvatelé jihu jsou na konci pomyslného žebříčku. Ani Češi se nemají za co stydět, vždyť každý z nás sní ročně přes pět litrů mražené pochoutky.

 

100 porcí zmrzliny ročně!

Někdo si potrpí na tvarohové krémy, jiný na ovocné nanuky, zmražené verze oblíbených tyčinek nebo na sofistikované ledové dorty. Každý z nás spořádá přes sto porcí zmrzliny ročně, přičemž nejoblíbenější příchutí je vanilková následovaná jahodovým aroma, tvarohovou chutí a kombinací kokosové zmrzliny s čokoládou. Ptáte se, čemu zmrzlina vděčí za takovou slávu? Je to prosté – tahle mražená pochoutka totiž kromě toho, že výborně chutná, také blahodárně působí na naši duši!

 

 

 

Dodavatel endorfinů
Stres z práce, podráždění, špatná nálada nebo deprese. Těžce zkoušený organismus se dožaduje odškodnění. Sáhnete po zmrzlině, vychutnáte její sladkou chuť a rázem se cítíte lépe. Není se čemu divit, zmrzlina totiž patří mezi ony drobné radosti, které dokáží zabojovat proti každodennímu pracovnímu stresu.

Radost = chemická reakce

Radost je totiž ve své podstatě chemická reakce, jejíž intenzitu ovlivňují látky zvané endorfiny. Jde o jeden z mnoha druhů tělesných opiátů, které tlumí bolest a udržují dobrou náladu. Endorfinům se přezdívá „droga štěstí“ a lidské tělo si je umí samo vyrobit. Nejčastěji se o nich mluví v souvislosti s tělesnou aktivitou, ať už jde o sport nebo třeba o sex.

 

Hladinu endorfinů a tím i momentální náladu lze zvýšit několika způsoby. Jedním z nich je takzvaná zralá láska, tedy city mezi dvěma partnery, kteří jsou spolu více než tři roky a u nichž zamilovanost přešla do dalšího stádia. Už nejde o pobláznění a euforii, ale o rozumově opodstatněné sympatie, návyk a vzájemné přizpůsobení se. Další možností, jak si zvýšit hladinu endorfinů v těle, je vytrvalostní sport. Nemusíte být zrovna maratónský běžec, bohatě postačí i rekreační cvičení, cyklistika nebo horská turistika. Předposlední možností jsou různé druhy relaxace, třeba meditace nebo procházka v přírodě.

Zmrzlina: snadná pomoc

Pokud se Vám ani jedné z těchto možností nedostává, zbývají právě takzvané fun foods, tedy různé laskominy včetně zmrzliny. „Konzumace těchto potravin je nejjednodušším způsobem, jak donutit tělo, aby si vyrábělo endorfiny,“ vysvětluje psycholožka Marta Boučková.

Zmrzlinu má většina z nás spojenou s příjemnými vzpomínkami na prázdniny nebo dětství. Tahle pochoutka tak má stejnou moc jako fotky z dovolené – dokáže…..více si přečtěte na stránkách Nadoma zde
 

 

   
21.07.2005 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Vivian [*]

  Ťapina: to je druhej extrém... stejně jako pokud někomu dělá v životě radost jen to jídlo. To mně přijde strašně smutný...

  superkarma: 0 25.07.2005, 11:41:30
 2. avatar
  [14] Kocicka [*]

  koukám, že celkem podstatně zvyšuji průměr....vycvaknu tak 20 litru zmrzliny ročně a nemluvim o nanucích...cpu se tim celoročně moc mnam

  superkarma: 0 22.07.2005, 11:55:39
 3. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Vivian: Hlavně že si umíme nějak tu radost ze života udělat, víš? Není nic horšího, než sice štíhlý člověk, ale takový, co umí jen nadávat, jak se má blbě a jak s tím nejde nic dělat, nikdy se na nic netěší a všechno předem vidí černě - a že takoví jsou.

  superkarma: 0 21.07.2005, 21:57:38
 4. avatar
  [10] Vivian [*]

  Nyotaimori: ... včera jsme byli kalit s kámošema z Finska my Češi jsme byli proti nim jako nitky
  Však já nepsala nejtlustší, ale jeden z nejtlustších

  superkarma: 0 21.07.2005, 18:59:24
 5. [8] bejby [*]

  Také by je žrala tunamy,to je moje láska!

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:20:53
 6. avatar
  [7] Vivian [*]

  "Zralá láska" že zvyšuje hladinu endorfinu v krvi???
  Je to úplně naopak... Endorfiny se tvoří v nejvyšší míře právě v období zamilovanosti (proto si je zamilovaný člověk nepotřebuje vyrábět pomocí jídla , když je člověk čerstvě zamilovaný, dobře se hubne, protože si kolikrát na jídlo ani nevzpomene )
  Zralou lásku už je potřeba dofutrovávat zmrzlinou
  S tím sportem souhlasím, je to tak
  Ale jinak si myslím, jestli ono není trošku blbý ponoukat jeden z nejtlustších národů světa, aby si vyráběl "hormony radosti" pomocí energeticky vydatných potravin V tom je právě ten kámen úrazu, že už si neumíme udělat radost jinak než tím, že si nacpeme pupek

  superkarma: 0 21.07.2005, 15:13:16
 7. avatar
  [4] Žábina [*]

  právě jsem dojedla Magnum s bílou čokoládou

  superkarma: 0 21.07.2005, 13:03:14
 8. avatar
  [1] Trinitty20 [*]

  Jéé teď jsem si vzpomněla že mám jednoho mandlovýho Paegase doma v mražáku

  superkarma: 0 21.07.2005, 12:04:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme