Domácnost

Zmlsané děti

Ahoj všichni,

 

Dnešní téma mi připomnělo dobu o něco dřívější, než co jsem začala navštěvovat školní jídelny.

 

Mateřská školka a jídlo… to byl pro mě strašák, a kvůli scénám s učitelkami jsem vystřídala několik (nebo skoro všechny) školky v našem městě. Dodnes nezapomenu, jak mě nutili dojídat každé jídlo i přes můj odpor. Nejhlubší stopy ve mně zanechal čaj s mlékem. Tak ten opravdu nemusím a omlouvám se všem, kteří tento nápoj milují.

 

Nucení do dojídání jídel ve školní jídelně mě provázelo naštěstí jen v průběhu mladších školních let, kdy jsme se báli jakéhokoliv odporu kdykoliv a kdekoliv. Doba tomu hodně pomáhala a já byla zajatcem této výchovy ještě dost dlouho. Mezi má neoblíbená jídla patřila játrová omáčka, houby v jakémkoliv stavu a studené ovocné polévky. Je zajímavé, že od té doby jsem na takovou polévku nenarazila.

Na druhou stranu musím říci, že jsme nebyly děti rozmazlené hranolkami, hamburgery a dalšími pochutinami, a tak jsme byli rádi, že něco konzumovat můžeme. Nebylo ani s čím srovnávat.

 

Dnes se pohybuji ve školní jídelně dost často a musím říci, že ač jsou jídla výborná (což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti), děti spoustu jídla vrací nebo některé typy potravin nechtějí konzumovat vůbec. Nutit k jídlu už moderní není, a ani to neděláme.

Myslím si, že zakopaný pes je v rodině, kde si často dítě svým chováním vynucuje jen to, na co má chuť. A dospělák raději dítěti ustoupí, protože nedůslednost je pro něj pohodlnější. Že se tím budují špatné stravovací návyky další generace, nad tím už se zase tak nepřemýšlí.

 

Obdivuju všechny rodiče, kteří dokáží vést dítě tím správným směrem a ustojí to. 
masmi


Díky za příspěvek. To se divím, že jste měli houby, to je ve školní jídelně dost neobvyklé. Myslela jsem, že se to ani nesmí (nesmělo). Když jsem kdysi dělala vedoucí dětského tábora, měli jsme použití vlastnoručně nasbíraných hub v táborové kuchyni hygienikem výslovně zakázané - z bezpečnostních důvodů. Naštěstí nikdy nepřišla kontrola, když jsme měli bramboračku s hříbkama :-)

   
15.02.2007 - Dům a byt - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Kuře [*]

    No, moje děti taky některé potraviny nejí (nebo jejich konkrétní úpravu). Ovšem za tu cenu, že snědí např. jenom suché brambory, nebo jsou hladem. Rozhodně se kvůli nim nevyvařuju se speciálním jídlem. Jedině když vařím něco echt dospěláckýho, to pak dostanou i oni svoje oblíbené palačinky, nebo něco podobného. Hranolky teda milují, ale považují to za "výletní" jídlo.

    superkarma: 0 15.02.2007, 16:28:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme