Zdraví

Zmije si nejčastěji počíhá na chlapce do patnácti let

zmij

Procházky přírodou, zvláště nyní, na jaře, jsou určitě velmi příjemné. Může je ale lehce zkalit číhající nebezpečí v podobě zmijího uštknutí. I na tento jed se u člověka může vyskytnout alergická reakce.

Vipera berus, tedy zmije evropská, je silná zmije s tlustým tělem a velkou trojúhelníkovitou hlavou. Zbarvena bývá bíle, žlutě, šedě či hnědě s černým klikatým pruhem na hřbetě. Existuje jednobarevně černá i červená forma. Žije na slunných okrajích cest, pasekách s pařezy, hromadami kamení, ve střední Evropě spíše v horách.

Je velice odolná, ze všech evropských hadů je rozšířena nejdále na sever. Jde o pomalého, klidného hada. Je jedovatá. Živí se hlodavci, občas ještěrkami. K pokousání dochází nejčastěji v létě, u chlapců, na horních končetinách. Většinou se jedná o chlapce do patnácti let.

Po uštknutí se mohou objevit tyto příznaky:

 • otok,
 • prokrvácení podkoží, které trvá několik dní,
 • zvracení,
 • bolesti břicha,
 • průjem,
 • teplota,
 • poruchy srdečního rytmu a pokles tlaku,
 • dušnost a sípání,
 • krvácení do plic a otok plic,
 • ztráta vědomí.

Všechno jsou to příznaky působení samotného jedu. Alergická reakce by se ale těmto příznakům mohla v mnohém podobat, a je proto těžké ji odlišit. Částečně zkřížená může být reaktivita hadího jedu s jedem včelím nebo vosím. Pokud by člověka alergického na vosu nebo včelu pokousala zmije, riziko celkové alergické reakce je u něj vyšší právě pro tuto možnou zkříženou reaktivitu.

Rizikové uštknutí

Alergickou reakci na hadí jed lze také očekávat po opakovaném pokousání. Při prvním kousnutí totiž u postiženého člověka může dojít k tzv. senzibilizaci, kvůli níž by se pak při případném dalším uštknutí mohla objevit reakce alergická. U většiny ostatních pacientů se ale jedná pouze o reakce vyvolané působením samotného jedu.

Záchranný kůň

Podpůrná léčba obou typů reakcí je stejná. Při vážnější reakci vyvolané jedem je nutné podat antisérum. Nejčastěji se jedná o koňské antisérum. Po podání zvířecího séra může rovněž dojít k alergické reakci nebo k rozvoji sérové nemoci, což je oddálená alergická reakce na cizorodé bílkoviny.

Hadí kousnutí přináší rizika alergických reakcí jak při samotném kousnutí, tak při léčbě. Při pobytu v přírodě, kde se zmije může vyskytovat, je proto důležité dávat pozor na střetnutí s tímto plazem.

Zdroj: www.ulekare.cz

Čtěte také: Vipera berus: „Chlapi se o mě perou a sex si umím užít!“

   
21.05.2010 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Žábina [*]

  j.a.n.a. — #3 já bych řekla že asi proto, že nejvíc běhají venku, po loukách a tak

  superkarma: 0 23.05.2010, 22:01:36
 2. avatar
  [3] j.a.n.a. [*]

  proč právě chlapci do 15 let Sml80 to teda nechápu

  1. na komentář reaguje Žábina — #4
  superkarma: 0 23.05.2010, 21:56:36
 3. [2] mindulinka [*]

  Asi před 14ti dny, když dva dny svítilo sluníčko se nám na dlažbě před barákem vyhřívalo zmijí mládě. Už bylo odrostlejší. Kolem baráku mi normálně pobíhají děti, tak jsem z toho dobrý pocit neměla. Doufám, že omylem zabloudila. Pes si jí vůbec nevšimnul.

  superkarma: 0 21.05.2010, 09:29:05
 4. avatar
  [1] Žábina [*]

  u nás žije jen zmije obecná - černá anebo klikatá, ty ostatní naštěstí ne

  ještě to tak Sml57

  superkarma: 0 21.05.2010, 09:14:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme