Rodina

Změny na těle v šestinedělí

Největší změny nastávají na děloze. Po porodu sahá děloha svým horním okrajem až k pupku. Den po dni se její velikost zmenšuje; během deseti dnů po porodu sestoupí horní okraj dělohy do kostěné pánve natolik, že již není skrze břišní stěnu hmatný. Lékaři kdysi toto zmenšování nazvali “zavinování”.

K zavinování dělohy jsou nezbytné stahy děložního svalu, po porodu se jim říká “poporodní stahy”. Jsou většinou jenom nepravidelné; prvorodičky je obyčejně ani nevnímají, u vícerodiček se někdy objevují jako obyčejný tupý tlak v břiše. Pokud by vám byly nepříjemné, oznamte to při vizitě lékaři. Předepsal by vám lék k potlačení vnímání bolesti.

Při zavinování dělohy odchází z děložní dutiny tekutina zvaná “očistky”. Mají zpočátku krvavou barvu, později jsou hnědé a nakonec bývají bezbarvé. Po 1–2 týdnech se úplně ztratí. Očistky je třeba zachycovat do čistých porodnických vložek. Vzhledem k tomu, že očistky obsahují bakterie pocházející z pochvy, je třeba dodržovat přísné hygienické zásady. Jinak by se mohly bakterie přenést na prsní bradavky, odkud by mohla infekce přejít do mléčné žlázy a vyvolat zánět.

Stěny pochvy, které se musely během porodu značně roztáhnout, aby pochvou mohl projít plod, se v šestinedělí opět stahují a nabývají své bývalé pružnosti. V šestinedělí je třeba věnovat velkou pozornost čistotě zevních rodidel. Na porodnických odděleních porodní asistentka zpočátku oplachuje rodidla vodou s dezinfekčním roztokem, později se šestinedělka oplachuje pod sprchou sama. Zevní rodidla je nutno oplachovat zvláště po stolici a po močení.

Koupat se ve vaně není v šestinedělí vůbec vhodné. Také svalstvo pánevního dna se v šestinedělí vrací do původního stavu. Jde o svaly uložené v dolní části pánve, jejichž úkolem je udržovat dělohu ve správné poloze. To svalstvo, které se ve druhé době porodní muselo značně roztáhnout a uvolnit, aby umožnilo průchod plodu, se musí v šestinedělí stáhnout a nabýt své původní pružnosti.

Více informací naleznete na www.porodnice.com  

      
   
21.11.2003 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [2] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:38:11
 2. avatar
  [1] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 04.11.2012, 20:22:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme