Z podstaty kontroverzní výstava Galerie hlavního města Prahy, která ukáže výběrový koncentrát graffiti a street artu tak, jak ho zatím zná jen málokdo. Jednotlivé oblasti a styly, které se prolínají a podobně jako writeři cestují po světě, odkryjí formální i obsahovou pestrost tohoto pouličního výtvarného projevu, který nezná hranice.

mestem posedli

Graffiti je v současné době již nedílnou součástí galerijních sbírek po celém světě a má svou téměř padesátiletou historii. Výstava Městem posedlí je mezinárodní projekt, který ukáže, že podstatou tohoto dnes již uznávaného, ale stále diskutovaného výtvarného vyjadřování může být kromě revolty i hluboký vztah k městu a všem jeho podobám. Výjimečnost výstavy tkví i v tom, že většina uměleckých děl v prostoru Městské knihovny vznikne a zanikne. Pomíjivost, jako základní charakteristika graffiti a streetartu, bude popřena pouze vystavením fotografií a videí dokumentujících dávno neexistující věci. Výstavu doprovovází bohatý program, jehož součástí jsou i venkovní instalace a umělecké intervence ve veřejném prostoru.

Jazyk ulice se znamením vandalismu u nás poprvé zarezonuje v mezinárodní konfrontaci a prestižním galerijním prostoru. Výstava na jednom místě představuje českou writerskou špičku, zástupce silných evropských scén, jako jsou Německo, Francie, Nizozemsko Španělsko nebo Polsko, i americké legendy. Objevují se tu silné individuality i skupinové projekty. Místo mají písmová klasika, velkoformátové obrazy, instalace, objekty, projekce, z akcí i odvrácená tvář graffiti - tagování a bombing.

MĚSTEM POSEDLÍ / STUCK ON THE CITY

Výstava trvá do 13. 1. 2013 | 10.00 - 18.00
Galerie hlavního města Prahy (2. patro Městské knihovny v Praze), Mariánské náměstí 98/1, Praha 1 - Staré Město

Vystavují: AKAY, BATES, BIOR, BRAD DOWNEY, DELTA, EPOS 257, ESCIF, HONET, HORFE, HOW'N'NOSM, M-CITY, MASKER, OBIC, PASTA ONER, POET 73, POINT, REBEL INK, SMASH 137, SPINO, SWOON, TRON, X-DOG, ZEDZ, ...
Kurátor: Radek Wohlmuth
Autoři koncepce: Jan Kaláb, Klára Voskovcová
Autorský team: Blanka Čermáková, Marcela Straková

Reklama