Tuto neděli 28. října končí letní čas a ručičky hodin posuneme ve tři hodiny ráno zpět na druhou hodinu ranní. Nastává zimní čas a my budeme o hodinu déle spát. Z práce se však budeme vracet většinou už za tmy.

hodinky

Hurááá, konečně si přispím

Tak tuto větu zvolají všechny sovy, pro které je ranní vstávání doslova utrpením.
I já už počítám dny, kdy konečně posunu ručičku o hodinu zpátky. A nebudu ani čekat na třetí hodinu ranní, udělám to snad už u sobotní večeře, kdy se zase budeme s manželem dohadovat, který čas je vlastně ten „pravý“.  

Původní čas je ten, který bude teď. Letní čas byl zaveden nově, a to zejména z důvodu prodloužení světelné části dne a z toho plynoucích důsledků: ušetření nákladů na svícení, snížení počtu nehod, jako podpora venkovních sociálních a sportovních aktivit a podobně.

Skřivani už tolik jásat nebudou

Lidé, kterým ranní vstávání nevadí, upřednostňují spíše letní čas. Hlavně, že večer je co nejdéle světlo.
A to já půjdu domů klidně v té největší tmě tmoucí, poháněna myšlenkou na to, že si ráno přispím. A ráno se budu ještě v polospánku usmívat nad skřivanem, vedle mě vstávajícím, který bude prvních pár dní chodit do práce o hodinu dřív, protože se mu už nebude chtít spát a zapomněl si přetočit hodinky. Zato večer usne už po cestě do koupelny.

Trocha historie

V českých zemích (které byly tehdy součástí Rakouska-Uherska) byl letní čas poprvé zaveden už během první světové války, v roce 1916. O rok později se změna času ustálila na druhé a třetí hodině ranní, tedy na době, kdy bývá nejmenší provoz.
Po válce se většina zemí vrátila k původnímu času - včetně tehdejšího Československa. Změna přišla znovu až s válkou. Ke zrušení letního času potom došlo opět v roce 1950. Nepřetržitě začal letní čas znovu platit až od roku 1979.

Změny času v letech 2012–2015
Obecně platí, že se na letní čas přechází poslední březnovou neděli a zpět na zimní čas zase poslední neděli v říjnu.

2012 - 25. března --> 28. října

2013 - 31. března --> 27. října

2014 - 30. března --> 26. října

2015 - 29. března --> 25. října

Před dvěma lety zesnulý známý pekař Stanislav Pecka se snažil o zrušení letního času, který podle něj vážně poškozuje zdraví lidí.
A jaký na to máte názor vy – milé Ženy-in?

Téma dnešního dne: Změna letního času na zimní

  • Máte radost, že si ráno přispíte?
  • Nebo vám naopak vadí, že večer bude brzy tma?
  • Který čas máte raději, tento původní anebo ten letní?
  • Zapomněly jste si někdy přetočit hodinky (ať už v zimě nebo v létě) a zaspaly jste třeba do práce? (nebo naopak přišly dřív?)
  • Myslíte, že je správné takto hýbat s časem?
  • Nemělo by se to nechat, jak to bylo od nepaměti?
  • Mají podle vás tyto změny vliv na lidské zdraví?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek, ať už sova nebo skřivan, dostane za svůj příspěvek pěkný dárek.

ziletka

Reklama