.

Zlý sen o Gruzii II.

Cestování

Zlý sen o Gruzii II.

Zdrastvuj, děvočka!

Snad jsem tě svým minulým e-mailem moc nevyděsil. Mám ale konečně pozitivní zprávu. Částečně jsem pronikl do gruzínské mentality a mají můj obdiv za vynalézavost, co se týče šmelení všeho druhu. 60 % obyvatelstva tu žije pod hranicí chudoby a podle neoficiálních údajů je to dokonce 80 %.
Většina lidí tedy obchoduje s čím se dá. Na ulicích jsem viděl ženy prodávající slunečnicová semínka, prodavače starých knih a použitých věcí, prodavače "smíšeného zboží" ve stáncích. Gruzie tak drží prvenství mezi ostatními post-sovětskými republikami v podílu stínové ekonomiky na hospodářství.

Všechny cesty vedou do Tbilisi
Všechny trolejbusy v Tbilisi jsou české výroby, stará známá Škoda. Silnice mají obrovskou šířku, takže dopravní zácpa prakticky neexistuje. Ovšem přejít silnici je opravdový zážitek.
Vyznačené přechody neexistují, podchodů je pomálu. Řidiči považují chodce za "otravný hmyz", kterému není třeba uhýbat, nebo ho (nedej bože!) pustit.
A na tyto prostorné silnice občas padají kameny a sesouvá se půda. Často jsme podél nich viděl krávy a jiná zvířata, jak se poklidně pasou, silniční ruch je očividně nedráždí.

Kultura stolování
Víno tady není nic moc, ale litr stojí jen dvacet korun. A protože bydlím v nevyhřívané chatce, je alkohol jediné možné dostupné topivo.
Stolování tu je velký obřad. Zahajuje ho slavnostním přípitkem takzvaný “tamada”. Pod pojmem přípitek se skrývá obsáhlá řeč trvající několik minut, často to bývá poučný příběh. Připijí se zásadně vínem (pivem nikdy, jedinou výjimkou je přípitek s "nepřítelem"). Tamada a jeho pobočníci pak kontrolují, zda všichni hosté náležitě popíjejí.
Pronášení přípitků má svůj řád a systém, za jeden večer jich může být pět až dvacet. Muži o právo pronést přípitek žádají a tamada schvaluje jejich pořadí. Náměty přípitků jsou oslava hostitele, krása Gruzie, vzpomínka na zemřelé, na rodiče, krása žen (muži musí pít do dna), krása přírody, družba, mír a podobně. Typické jsou "rohy", do kterých se vejde až 0,8 l vína. Pije se samozřejmě na ex.

Levá, pravá, seno, sláma Když už jsem požil větší než malé množství alkoholu, troufnul jsem si zažádat o přípitek.
Zvedl jsem sklenku a přítomní ztuhli. Už tak tmaví Gruzínci ještě více potemněli a ze mně začalo lít.
Víno není jediným alkoholickým nápojem, pije se i gruzínská pálenka Čača. Nevím, jak je koncentrovaná, ale tajně jsem doufal, že tam aspoň nějakou vodu dávají. Když už jsem ji v sobě měl, v mžiku mi došlo, kde jsem udělal chybu: Já hlupák připíjel levou rukou! Chápeš, levou! Levou se připíjí jen nepříteli a je to příšerná urážka! Co teď? Vtom přišel ten spásonosný nápad. “Na demokráciu!” vykřikl jsem pateticky do ticha.
Proč, ptáš se? Gruzínci totiž nesnášejí západní morálku a s láskou vzpomínají na Sovětský svaz, kdy se měli mnohem líp. A tak jsem zachránil jejich čest a svůj zadek.

Tvůj Kotek 

   
   
14.07.2004 - Zahraničí - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [26] skolacka [*]

  v úvodu článku je napsáno "...A taky proto, aby mi psali ironické dopisy z cest..." A tak ten článek taky beru....

  superkarma: 0 15.07.2004, 10:23:34
 2. avatar
  [25] Kimmy [*]

  Hmmm, to je zvlastne, a u nas na skole ked sa ucitel pytal, ze ktore krajiny maju jednu z najvyssich urovni vzdelania, tak jedna moja spoluziacka hrdo povedala "Russia" (teda Rusko), a pritom som sa o nej samotnej dozvedela, ze je vlastne v skutocnosti Ukrajinka... mozno je to tym, ze tu v Kanade je to pre nich zahranicie, takze vlastne ked je s nejakymi Rusmi tak moze byt celkom rada, je to pre nu skoro ako doma...

  xenie #16: mne sa to teda nezda...

  superkarma: 0 14.07.2004, 23:14:20
 3. avatar
  [23] Jeremi [*]

  Eva_Fl: Protože on neříká SVŮJ názor na věc, ale staví to jako obecně přijatelnou pravdu. Třeba neříká "Víno mi tady nechutná", ale "Víno je tady nic moc".
  Za sebe taky můžu říct, že mi gruzínské víno přijde strašné, ale přitom se jedná zpravidla o víno velmi kvalitní. Je jen chuťově zcela odlišné od toho, na co jsme zvyklí z Evropy. Jsou to jiné odrůdy (údajně by se chuťově měly podobat tomu, co se jako víno pilo ve starověku).
  Mě se ten článek prostě taky nelíbil a taky mi přišel povýšený a přezíravý. Postřehy odjinud to jsou, to ano. Ale vyznívá to jako pozorování nějakých jednodušších tvorů.

  superkarma: 0 14.07.2004, 21:04:06
 4. avatar
  [22] skolacka [*]

  Mě se to taky líbilo, žádný vědecký bádání, prostě jen postřehy z cest

  superkarma: 0 14.07.2004, 17:14:33
 5. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  No tak to jsem teda jelen... Proc vam tak vadi, ze ma nekdo SVUJ nazor, SVUJ pohled na vec, SVUJ styl psani....
  Tak to nectete!
  A jestli chcete historicke clanky, staci si je vyhledat na webu.

  Opilecke videni.....

  superkarma: 0 14.07.2004, 16:43:59
 6. avatar
  [20] mamina [*]

  Oxy: Několik poznatků z historie: nenávist mezi Ukrajinci a Rusy sahá daleko do minulosti. Ukrajina jako jedna z republik SSSR snad nejdéle váhala a vzdorovala se vstupem do svazu, lidi se s tím nikdy nesmířili a pořádně rusům ztěžovali jejich vládu. Rusové taky nebyli žádní dobromilové. Vrcholem osvobozujících tendencí bylo to že za 2. sv. války se armáda gen. Vlasova se přidala k Němcům a snažila se po jejich boku osvobodit Ukrajinu. Před koncem války zase naopak pomohli Stalinovi porazit Němce. Vlasovci bojovali i v Praze.... ovšem pro Rusy byli stále nepřátelé č. 1 a zacházeli s nimi jako se zrádci a jako s Němci. Po válce to pro ně taky asi muselo být dost kruté, když Rusové si dodnes myslí, že Ukrajinci jsou mezi slovany podrasa Ale k nějakému většímu zhodnocení jejich vzájemného vztahu je potřeba důkladného studia a na to nemám čas ani chuť, kromě toho jsou tu na to jiné expertky

  superkarma: 0 14.07.2004, 13:36:23
 7. avatar
  [19] houserop [*]

  Co mate? Na Gruzii je povestne prave to pripijeni a vzhledem k tomu, ze u clanku je dvojka, tak to bude asi serial a na sasliky take dojde...
  Nahodou, informace, ze se nepripiji levou rukou je docela podstatna, ale asi ne pro me, protoze naprosto jasne vim, ze se s Gruzincema nesmim dat do pripijeni

  superkarma: 0 14.07.2004, 10:58:12
 8. [16] xenie [*]

  Oxy: napadá mně paralela o vztazích mezi ČR (Rusko) a SR (Ukrajina)...alespoň z pohledu SR...že by podobnost čistě náhodná?

  superkarma: 0 14.07.2004, 10:08:53
 9. [15] xenie [*]

  a byl autor opravdu v Gruzii ? Proč tu teda není ani zmínka třeba o Sioni Tbilisi, Achali Šuamta a pod ? Pár nezaujatých info na : http://st.vse.cz/%7EXGECM01/

  superkarma: 0 14.07.2004, 10:06:53
 10. avatar
  [9] TreasureIsland [*]

  Autor sice píše své postřehy z Gruzie, ale měl by si předem zjistit nějaká fakta. Takhle to vyznívá jen jako opilecké tlachání.
  Já jsem byla nucena pracovně pobývat několikráte v Moldávii a myslím, že o těchto postsovětských zemích něco vím.
  Mimochodem Gruzie z nich není zdaleka nejchudší !

  superkarma: 0 14.07.2004, 09:41:56
 11. [5] xenie [*]

  tak jsem doufala že autor v pokračování najde něco pozitivního, ale ne... nabízí se dotaz, proč tam vůbec jel... očividně o Gruzii a gruzíncích nic neví ani vědět nechce, čiší z něj nadřazenost...

  superkarma: 0 14.07.2004, 09:21:59
 12. avatar
  [2] trdlo [*]

  Tam by si asi clovek slusne privydelal vracenim lahvi!

  superkarma: 0 14.07.2004, 04:31:38
 13. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 14.07.2004, 01:00:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme