.

Zlý sen o Gruzii - 1.

Cestování

Zlý sen o Gruzii - 1.

Zdrastvuj, děvočka!

Do Gruzie jsem zvolil levnou dopravní alternativu, to jest vlak Istanbul-Kars na východě Turecka. Jelo to 36 hodin a já si frajersky koupil nejlevnější lístek do nejhorší třídy. V přepočtu za neuvěřitelných 300 korun.
(Na tomto místě bych rád oprášil pozapomenuté slovo "vodsírka", kteréžto velice hutně popisuje danou cestu.)
V kupíčku se střídaly různé existence, takže nouze o zážitky nebyla. Především jsem uplatnil svou turečtinu. Bohužel všechny hovory s Turky končily u sexu. Vrchol byl, když jeden kamioňák na závěr našeho dialogu asi deset minut vyluzoval zvuky simulující sexuální akt. Nevěřila bys, kolik má takový nevybitý Turek sexuální fantazie. Tolik mlaskání, lízání a jiných zvuků, doprovázených výmluvnou gestikulací, jsem pohromadě ještě neviděl.

“Dej bakšiš!”
Turecko-gruzínskou hranici (Posov) jsem prošel jako ve snech. Turci byli v pohodě, ale zato Gruzínci! Gruzínský přechod vyzařoval atmosféru hraničního přechodu v pohádce Tři veteráni. V nejrůznějších budkách mě zapisovali (propiskou do sešitu), jakože “registrácija”. Za tuto drobnou úsluhu po mně přítomní rádobyúředníci vyžadovali dolary. Nic jsem jim nedal.
Když už se konečně blížil vchod do Gruzie, vyloupla se zpoza rohu další bouda a další sešit a další výzva k zaplacení. To už jsem se naštval a povídám, že chci vidět oficiální dokumenty, které opravňují vymáhat po cizinci takovou částku. Chlápek se na mně usmál a praštil rukou do nefunkčního zažloutlého počítače, že prý tam má jako ty dokumenty, a dál si hrál s vystřelovací kudlou. Neobměkčil mě, stále jsem tvrdil, že “passport O.K., visa O.K., takže vše je O.K., ne?” Nakonec mě pustil.

Cestování za všechny prachy
Těsně za bránou na mě čekalo další handrkování s taxikářem, neboť nikde nebylo ani živáčka. Taxikář se na mně už zdálky usmíval, jistě tušil snadnou oběť. Cha cha, to se přepočítal, chlapec!
Jeho provokativní ceně 20 USD za 20 kilometrů cesty jsem se vysmál. Chvilku jsme se handrkovali a když to nikam nevedlo, vyrazil jsem na riskantní cestu pěšky. Po sto metrech to taxikář nevydržel za 7,5 USD mě hodil do nejbližší díry na autobus.
Autobus stál tak málo, že to snad ani nemá smysl psát. Jeho vnitřní interiér byl ovšem zajímavý. Jestli si vybavuješ takovou tu sytě oranžovou barvu některých pražských tramvají, tak to je ono. Z rádia vyřvávala Sandra z 80. let a z přední strany se na nás z obrazu usmíval J. V. Stalin s dýmčičkou.

Něco nelichotivých postřehů o Gruzíncích
Řeknu to natvrdo: Gruzínci jsou normálně vychlastaný, rusifikovaný paka! Všichni tu chodí v černém (nejlepší je kožená bunda) a hlavně musí působit tvrdě. (Jediní rozumní lidé jsou starci v horách.)
Gruzínec vypadá jako něco mezi Turkem, Kurdem a Rusem. Následky nadměrného popíjení alkoholu hrají v jeho vzezření výraznou roli. Brzo jsem usoudil, že vzhledem k mé lysé tváři a dívčímu až dětskému výrazu, nemám ve zdejších podmínkách šanci.
Ono na druhou stranu není o co stát. Ženy tu jsou v zásadě tmavé a s vousy. Někdy se až stydím za to, že mají víc vousů než já. Taky mají hodně velké nosy, spravily by to snad jen čtyři hruštičky frňákovníku.
Vždycky, když jsem se někoho chtěl na něco zeptat, tak se zatvářil, co ho jako votravuju, a pak mi jednou větou stroze odpověděl. Ani se nedivím, že mají takovou náladu. Když se podtrhnou a sečtou základní výdaje, nechápu, jak to Gruzínci přežijí.
Zjistím to dnes, jsem pozvaný k nějakým (mírně podivným) domorodcům. Ale neboj, my Češi se přece neztratíme!

Tvůj Kotek

     
   
01.07.2004 - Zahraničí - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Tohle nesmí číst můj chlap, nebo tam příští rok jedeme

  superkarma: 0 03.07.2004, 09:44:40
 2. avatar
  [20] Pandice [*]

  Kazalinski: taky jsem tam byla

  superkarma: 0 03.07.2004, 09:06:43
 3. avatar
  [18] Vera1 [*]

  Podle mého je to ve spoustě takovýchto zemí stejné...pokud se totiž rozhodnete o turistiku jako takovou s batohem na zádech, potkáte takové "zajímavé" lidičky na vesnicích i ve městech v každé zemi...pokud pojedete s cestovkou uvidíte jen ti a to "nej" z daného místa ...otázka je pak ta: za jakým účelem jste se tam vlastně vydali,že?..myslím si,že lidé jak krásní tak ošklivý, jak poctiví tak lumpové jsou v každé zemi

  superkarma: 0 02.07.2004, 09:37:21
 4. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  trdlo: kafco by nevadilo, ale snidam 2 pilule na tlak, 6 prednisonu, vitamin pro stareny a jine a jine, takobej kotejl - je to horky jak prase...

  Kote : Bohužel hned druhý den na semináři se ukázalo, že milá Nino by raději měla jen mlčet a dekorativně se vyjímat.

  superkarma: 0 01.07.2004, 16:54:20
 5. avatar
  [13] trdlo [*]

  Eva_Fl: kafco ti po ranu litalo nosikem ven? Jojo, Kote opravdu pise bajecne, srandovne...

  superkarma: 0 01.07.2004, 13:52:23
 6. avatar
  [12] mirrea [*]

  Autor dopisu Kotek měl asi smůlu. Podle mé zkušenosti jsou Gruzíni velmi pohostinní milí a krásní. Přeju mu příště lepší zážitky

  superkarma: 0 01.07.2004, 13:48:40
 7. [11] xenie [*]

  přesně takový popis náš xenofobní národ potřebuje... no uvidíme, jaký bude II.díl...

  superkarma: 0 01.07.2004, 13:22:50
 8. avatar
  [10] *Kotě* [*]

  Eva_Fl: No to je výborný, ale který z mých úžasných slovních obratů jsi měla na mysli?

  superkarma: 0 01.07.2004, 13:21:25
 9. avatar
  [9] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: tvuj uzasny slovni obrat zpusobil vyprazdneni meho zaludku, takze si nejsem moc jista, ze ve me vubec zustal nejakej ten prednison.
  K ,,akci " doslo ze SMICHU, ne z ODPORU!

  superkarma: 0 01.07.2004, 11:30:08
 10. avatar
  [7] medved [*]

  pekny clanek...nazor autora na gruzii me moc neudivuje...moje kamarady tam oblicili v horach ozbrojenci se samopalama, prinutili je lezet na zemi, tvari dolu, obrali je totalne o vsechno vcetne obleceni a zmizeli...kamaradi sesli polonazi do vesnice a zjistilo se, ze banditi jsou mistni lide...kombinaci vyhruzek a podbizeni ziskali nakonec vetsinu veci zpatky, ale stalo je to tyden casu a more nervu...po navratu toho fakt meli plny kecky

  superkarma: 0 01.07.2004, 09:59:15
 11. avatar
  [6] Sama [*]

  Úžasně napsaný článek. Díky

  superkarma: 0 01.07.2004, 09:56:07
 12. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Já jsem byla před lety na stáži v Budapešti, kde byla i jedna Gruzínka. Nebyla to vůbec nosatá obluda s chobotem, nýbrž pravděpodobně nejkrásnější žena, jakou jsem kdy v životě viděla. Byla fakt dokonalá do posledního vlásku. Jmenovala se Nino. Kluci tam z ní šíleli a předháněli se, kdo ji pozve večer do města. Nino zásadně mluvila tichounkým, hebounkým hlasem, téměř špitala, takže se k ní člověk musel naklánět a získal dojem, že vypráví něco opravdu zajímavého a tajemného. Bohužel hned druhý den na semináři se ukázalo, že milá Nino by raději měla jen mlčet a dekorativně se vyjímat. Byla totiž úplně, ale úplně blbá. Bylo zajímavé, že od té chvíle ztratila pro pány značně na atraktivitě, všichni se jí spíš posmívali a citovali její výroky, zdaleka už ji tak nezbožňovali jako na začátku. Že by to s těmi chlapy nebylo tak špatné a oni opravdu nešli u ženských jen po fyzičnu?

  superkarma: 0 01.07.2004, 04:06:25
 13. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Chtěla bych vidět, co se z Gruzie vyklube v dalším díle, tohle vypadá dost drsně - jako že buď jsou tam ti lidi opravdu příšerní, nebo je autor poněkud xenofobní. Tak uvidíme.

  superkarma: 0 01.07.2004, 04:02:17
 14. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  To jsem rada, ze je tady zase cestovatelskej!
  DIKYYYYY!

  superkarma: 0 01.07.2004, 01:18:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme