Domácnost

Žloutenka se šíří. Mýt si ruce nestačí!


Žloutenka si nevybírá, nakazit se může opravdu každý kdekoliv a kdykoliv, neboť původce nemoci není vidět, a nikdy si nemůžete být jisti, kdy a kde se s ním setkáte.Počet nakažených je mnohem vyšší než vloni a předpokládá se, že se začátkem školního roku čísla ještě porostou. Nejvyšší výskyt onemocnění je u osob ve věku 20 – 24 let. Denně žloutenkou onemocní nejméně jeden člověk.

Jenom Praha letos eviduje 113 případů nemocných žloutenkou, tedy téměř třikrát více než za celý loňský rok. Nakažených bude i nadále přibývat. Onemocnění původně propuklo v komunitě narkomanů, postupně však díky vysoké nakažlivosti zasáhlo i osoby, které s drogami a narkomany nemají nic společného. Navíc lidé se vracejí z dovolené v exotických zemích, odkud si žloutenku také mohou přivézt. Začíná školní rok a lze očekávat, že se žloutenka začne šířit i mezi dětmi.

Lidé se bojí víc chřipky než žloutenky

Společnost Median uskutečnila během letních měsíců výzkum o vztahu veřejnosti ke svému zdraví a péči o ně. Na území České republiky oslovila téměř 850 respondentů. I přesto, že si necelých 80 % dotázaných uvědomuje závažnost onemocnění žloutenkou a téměř 70 % ví, že se mohou nakazit i oni sami, větší obavu mají stále z chřipky a klíšťové meningoencefalitidy.

„Dodržování hygienických návyků, vyhýbání se rizikovým osobám a situacím, přesvědčení o tom, že se žloutenka příliš nevyskytuje nebo že se dokáží ochránit vlastními silami, jsou hlavními důvody, proč se dospělí nenechali očkovat proti žloutence,“ komentuje výsledky výzkumu Mgr. Markéta Šafusová ze společnosti Median. Očkování proti žloutence jako formě možné prevence zmiňovalo okolo pětiny dotázaných.

Přestože je očkování nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence, z uvedeného výzkumu vyplynulo, že se plánuje nechat naočkovat kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B jen 16 % respondentů a pouhých 9 % je již očkovaných.

Žloutenka a jak se projevuje

„Nemoc je zpočátku poměrně nenápadná. Příznaky mohou nejprve připomínat chřipku. Zejména u dětí se příznaky vůbec objevit nemusí. I tak však malí pacienti mohou infekci šířit dál, aniž by o tom věděli. Léčba žloutenky A je dlouhodobá a náročná. Nemocný je izolován minimálně dva týdny v nemocnici a po propuštění domů následuje dlouhé období rekonvalescence, kdy například nemůže sportovat,“ sdělila MUDr. Zdeňka Jágrová z hygienické stanice hlavního města Prahy.

Žloutenky A a B jsou infekční onemocnění způsobená virem VHA, resp. VHB. Zdroje nákazy těchto typů jsou různé, stejně jako jejich následky. Zatímco žloutenka typu A nepříjemně zasáhne do vašeho života „pouze“ nutností hospitalizace, opakovanými odběry krve, dlouhodobou rekonvalescencí s omezením sportovních a někdy i profesních aktivit, žloutenka typu B může vést v řadě případů k vážnému poškození jater, například k jaterní cirhóze či rakovině jater.

Po nákaze následuje čtyři týdny až šest měsíců dlouhá inkubační doba, kdy se nemoc neprojevuje. Poté se objeví příznaky. Příznaky žloutenky typu A mohou zpočátku připomínat chřipku, možný je i úbytek váhy. Zejména u mladých lidí se ale v některých případech žádné příznaky neobjevují, a právě proto mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli. Nakažení žloutenkou typu B pociťují únavu, nechutenství, bolesti kloubů, mají vyrážku a teplotu. Obvyklé je zvracení, bolesti břicha a zad, později žluté zabarvení očního bělma a kůže. Také řada nosičů žloutenky B nemá žádné obtíže a o své nemoci vůbec neví.

Mýt si ruce nestačí

Žloutenka bývá označována jako nemoc špinavých rukou. Mnoho lidí se mylně domnívá, že dostatečnou prevencí proti žloutence je důkladná hygiena. Jenže ani ta nákaze zcela nezabrání. Velmi odolný virus žloutenky typu A se přenáší kontaminovaným jídlem a vodou. Nakazit se můžete opravdu bez vlastního přičinění při styku s kontaminovanými předměty, když se následně nevědomky dotknete úst.

Virus hepatitidy B je až stokrát nakažlivější než virus HIV. K nákaze totiž stačí, aby se do těla dostala malá kapka infikované krve. Častým zdrojem nákazy je sexuální kontakt s nakaženou osobou, infekci lze získat i prostřednictvím kontaminované krve. Nakazit se můžete i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku infikované osoby nebo jejího holicího strojku. Nelze zapomenout na riziko přenosu infikovanou jehlou a nástroji při akupunktuře, piercingu a tetování.

Onemocnění žloutenkou může vést k vážným a trvalým zdravotním následkům. Proto se vyplatí předcházet nemoci účinnou prevencí než řešit její následky.

Nechte se očkovat

Očkování nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence. První kombinovaná vakcína proti oběma zmiňovaným typům hepatitidy je Twinrix. Základní očkovací schéma u kombinované vakcíny se skládá ze tří dávek podaných ve schématu 0., 1. a 6. měsíc. Vakcína obsahuje účinné látky, které zajistí dlouhodobou ochranu, a proto se v současné době proti žloutence A a B nepřeočkovává.

Bližší informace můžete získat v ordinacích praktických lékařů, zdravotních ústavech nebo na specializovaných stránkách www.zloutenky.cz, kde je nově možné využít poradnu, v níž odborníci odpovídají na dotazy týkající se onemocnění žloutenkou.

Jak se chráníte před různými nákazami? Jste očkovaná proti žloutence? Máte jiná nepovinná očkování?

   
09.09.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [18] Champy [*]

  Mám z toho strach, hlavně u malýho. Ale dneska je těch nemocí a očkování tolik, že nevim, na který jít dřív. Ještě k tomu hrozí nežádoucí reakce a účinek nemusí být stoprocentní.

  superkarma: 0 09.09.2008, 22:09:35
 2. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Andula: Jasně, ale já jsem čekala, že budu zrovna kdovíjak promořená a ono nic

  superkarma: 0 09.09.2008, 19:40:27
 3. avatar
  [16] paníliška [*]

  Nechci Vám kazit iluze, ale já očkovaná jsem (povinně v práci), dokonce už i přeočkovaná, ale protilátky se mi nevytvořily. Stává se to. Z dotyčné práce jsem už odešla, tudíž další očkování proti žloutence už absolovat nebudu.

  superkarma: 0 09.09.2008, 19:34:39
 4. avatar
  [15] Dante Alighieri [*]

  Žiju v pohodě i bez toho, aby do mě někdo vrážel jehlu. Půjdu teď akorát na tetanus, ale na klíšťovku mě nikdo nenaláká, neboť místo ní stejně můžu dostat boreliózu. Žloutenka mi hrozí poměrně akutně, protože vědomě jím neumytá cherry rajčata. Umyju je jen v případě, že je na nich viditelné bahno. No ale láduju se rajčátky denně už několikero let a nic se neděje...

  superkarma: 0 09.09.2008, 19:32:55
 5. avatar
  [14] Andula [*]

  Ťapina: vidíš, asi jak kdo. Moje mladší dítě mělo tyhle testy ve věku cca půl roku a protilátky na EBV třeba měl, na CM snad taky, to je asi různé.

  superkarma: 0 09.09.2008, 18:26:53
 6. [13] mindulinka [*]

  Já snad od dětství nebyla na nic očkovaná. Mimo tetanovky. Tak to budu muset dohonit tou žloutenkou.

  superkarma: 0 09.09.2008, 14:35:09
 7. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Měly by na nás útočit nemoci ze všech stran, my, co pracujeme se zvířatama a dokonce s nemocnýma, bysme měli být prolezlý až by z nás bakterie měly stříkat, ale když mi teď doktorka udělala testy na protilátky proti běžným infekcím, které se vyskytujou často bez příznaků, jako EB-viróza, CM-viróza, borelka, toxoplasma, atd. atd., tak zjistila, že jsem se s ničím z toho nesetkala. A to celé se dělo po podezření na žloutenku, kterou jsem taky neměla, takže budu nadále chodit ze setrvačnosti na očkování proti tetanu.

  superkarma: 0 09.09.2008, 12:53:08
 8. avatar
  [11] Ch.Z. Kochanská [*]

  Na žádné očkování už nejdu. Objednala jsem se na očkování proti chřipce a zjistila jsem až u druhé dávky, že mě očkují proti klíšťové encefalitidě. Už asi 5 let jsem neviděla klíště!

  superkarma: 0 09.09.2008, 12:41:55
 9. avatar
  [10] Nowalie [*]

  Ano,v práci (škole) už se řeší patřičná opatření.Poučení dětí i rodičů a zaměstnanců.
  Očkování je nejúčinější prevence.Ostatní snad zachrání typický zápach chloraminu .

  superkarma: 0 09.09.2008, 11:24:48
 10. avatar
  [9] Žábina [*]

  starší syn /18/je očkovaný proti A, teĎ půjde i proti B
  mladšího chci nechat teď na A
  manžel je očkovaný na obojí
  to jen já jsem ta černá ovce rodiny, která na žádné očkování nechodí
  a taky žiju

  superkarma: 0 09.09.2008, 11:23:47
 11. avatar
  [8] Mánička [*]

  Landriel: Máte ty vši pěkně naplánovaný

  superkarma: 0 09.09.2008, 11:07:00
 12. [7] mindulinka [*]

  Syna mám očkovaného, nutím muže, aby se naočkoval a až porodím a odkojím tak se nechám taky. Ještě nějak nebyl čas.

  superkarma: 0 09.09.2008, 09:54:30
 13. avatar
  [6] RenataP [*]

  Z toho teda strach mám, žloutenka není prdel a tak uvažuju o očkování, nás i dětí. Asi jediný nadstandart očkování, ale když mě se už obrací kufr i nad madly u košíků v obchoďáku, o madlech v MHD ani nemluvím a radši jdu pěšky, když to jde...

  Lesi: jj, my zatím řešíme jen školku, ale první čekám vši a roupi a za nimi neštovice a spol....

  superkarma: 0 09.09.2008, 08:27:47
 14. avatar
  [5] Landriel [*]

  Lesana: už? Fíha, u nás jsou až 29.9.

  superkarma: 0 09.09.2008, 08:04:32
 15. avatar
  [4] Lesana [*]

  Nj, včera jsme ve škole měli první třídy schůzky a už se na nich řešilo, že kdosi ve škole má žloutenku a v jiné třídě že už se objevily pro změnu vši. To nám ten školní rok začíná fakt hezky

  superkarma: 0 09.09.2008, 07:36:23
 16. avatar
  [3] Kelly [*]

  2 dávky kombinované vakcíny já i dcera máme v sobě a dle slov sestry jsme už imunní. 3. - poslední dávku máme v lednu. Sice to stálo hrůzu peněz, ale aspoň máme na dlouhou dobu klid ... když člověk vidí některé existence ... a nejen to

  superkarma: 0 09.09.2008, 07:36:04
 17. [2] Rikina [*]

  Hm, to já jsem ten odstrašující příklad, co už asi 30 let není očkován vůbec proti ničemu. Buď jsem dost promořená z dětství, nebo mám výkonný imunitní systém...

  superkarma: 0 09.09.2008, 01:00:17
 18. avatar
  [1] Léthé [*]

  Jsem očkovaná za litr, tudíž chráněná .

  superkarma: 0 09.09.2008, 00:29:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme