Zdraví

Žloutenka opět začala řádit. Víte, jak na ni?


Asi nejhorší barvu pleti, kterou si můžete z dovolené přivézt, je žlutá. Ať již plánujete odpočinek u moře, rybníka, či ve stínu horských velikánů, nezapomeňte, že „nemoc špinavých rukou“, hepatitida typu A, nepřesně zvaná žloutenka, číhá jen na to, kdy člověk trochu povolí ve své obvyklé hygienické ostražitosti.

Ne nadarmo výskyt žloutenky roste vždy po hlavní vlně dovolených. Svými příznaky zpočátku připomíná chřipku. Zato následky onemocnění nejsou zanedbatelné. Nemocný musí strávit několik týdnů v izolaci na infekčním oddělení. Po návratu z nemocnice jej čeká poměrně přísná dieta, dlouhá rekonvalescence a pracovní neschopnost. Zvláště nebezpečná je pak hepatitida typu A pro starší pacienty.

Procento lidí, kteří si žloutenku přivezou z cest, stoupá. Jestliže to bylo v roce 2000 „pouhých“ 5 % z celkového počtu nakažených osob, tak vloni již bezmála polovina. Rizikové jsou i „tuzemské“ důvody vzniku nemoci. Nedbale umyté nebo neoloupané ovoce, saláty ze syrové zeleniny, nebezpečí se skrývá i v kostce ledu chladící oblíbený letní koktejl. K onemocnění může dojít i při koupání v kontaminované vodě.

 

Nejúčinnější prevencí je dodržování základních pravidel obecné hygieny, jako například pravidelné mytí rukou před jídlem a po použití WC, nepití vody, jejíž kvalitou si nejste jisti, a to samé platí i u potravin.

Nejlepší a nejúčinnější ochranou proti zákeřné hepatitidě však zůstává preventivní očkování. V České republice bylo zavedeno plošné očkování pouze proti hepatitidě typu B od roku 2001 pro všechny děti ve věku 12 let. Od 1. ledna 2007 je pak vakcína proti hepatitidě B zahrnuta v tzv. hexavakcíně, kterou jsou povinně očkovány malé děti.

Dětem, které mají ochranu jen proti hepatitidě B, je proto očkování proti typu A rozhodně doporučováno. Dospělým, kteří očkování proti žloutence dosud vůbec nepodstoupili, je doporučeno očkování proti oběma typům. Moderní vakcíny přitom obsahují očkovací látky proti hepatitidě A i B. Mnohé zdravotní pojišťovny poskytují na tato očkování příspěvek.

 

Výjimkou není ani největší zdravotní pojišťovna na trhu – Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Ta poskytuje příspěvek na očkování ve výši 500 Kč, který je určen všem pojištěncům bez věkového omezení. Podrobnosti o podmínkách příspěvků naleznete ZDE.

 

Jistě, pryč jsou doby velkých epidemií konce sedmdesátých let, nicméně letošní rok je zatím ve znamení návratu žloutenky do rodiny nemocí, které není radno podceňovat. V minulých dnech vyhlásila Praha pro žloutenku stav epidemie a bohužel zahanbovat se příliš nechtějí ani ostatní kraje republiky. A to se z dovolených ještě zdaleka nevrátili všichni…

   
19.08.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] saruz [*]

  nechali jsme děti naočkovat na oba typy Sml22

  superkarma: 0 19.11.2012, 20:42:51
 2. [9] Vláďa [*]

  Já vám nevím, zda to do velké míry není jen obchodní trik. Je to přec komerční záležitost. Vycházím z jednoduché zkušenosti. V cca 1997 roce jsem jela s dítkem na tábor. Na skautský tábor, kde byl potok místo koupelny a voda tekla z velkého kopce. Moje dítko nebylo z nejčistotnějších a tak jsem si řekla, že ho dám očkovat. Zkoušela jsem dětkou lékařku, pak polikliniku, pak hygienický ústav a nakonec jsem skončila u hlavního hygienika pro město Praha a ten ze mě udělal hysterickou matku, která - ač nemá žádný reálný důvodn např. ten, že se dítko denně pohybuje v podezřelé komunitě - chce vystavit dítě extrémně nebezpečnému očkování, jen aby měla pocit, že je z obliga. Myslím, že nebezpečnost různých vakcín se podceňuje a že ještě není zcela zřejmé zda vznik různých chorob ve vyšším věku jako např. parkinson či alzhaimer nesouvisí s očkováním v dětství, zda ení jedním z faktorů pro vznik. Již se o této možnosti uvažuje, ale samozřejmě, že žádná studie není a pochybuji, že by být mohla za současných podmínek.

  superkarma: 0 22.08.2008, 16:04:45
 3. avatar
  [8] Sonjaqwe [*]

  Po trifazovem ockovani by ochrana proti A by mela vydrzet 10 let proti B 5 let. Doktor mi doporucil po peti/deseti letech nechat udelat kontrolu krve na protilatky a pak pokud jiz nejsou preockovat pokud jsou za rok zase opakovat rozbor.

  superkarma: 0 19.08.2008, 17:18:00
 4. avatar
  [7] paníliška [*]

  Vivian: Jestli se něco nezměnilo, přeočkovává se po 3 letech, tvorba protilátek je fakt individuální. Já sama jsem očkovaná i přeočkovaná, ale protilátky se mi nevytvořily.

  superkarma: 0 19.08.2008, 15:04:39
 5. avatar
  [6] Radka27 [*]

  Chystám se v lednu naočkovat sebe i dítě.

  superkarma: 0 19.08.2008, 14:51:05
 6. avatar
  [5] Vivian [*]

  alko: no jo, když já jsem zase teď četla, že ani odborníci se nemůžou shodnout, jestli se má přeočkovávat, nebo ne... Zřejmě je to individuální a musela by se u každého jednotlivce posuzovat hladina specifických protilátek.

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:01:25
 7. avatar
  [4] mysak [*]

  Já prodělala žloutenku asi jako malá - prostě mi nedávno brali krev a zjistili protilátky. Asi nějaká chřipka nebyla jen chřipka. Nicméně přežila jsem ve zdraví, jaterní testy mám ukázkové, takže pohoda.

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:09:51
 8. avatar
  [3] alko [*]

  Myslela jsem si, že se tu dozvím podrobnější informace a ono nic
  Vivian: Jestli forever znamená "na furt", tak to mě také zajímalo. Před časem jsem hledala a našla jen tuhle informaci: "Očkování je investice, která se vyplatí - ochrana přetrvává několik let."

  superkarma: 0 19.08.2008, 08:05:50
 9. avatar
  [2] Aka [*]

  Jsem očkovaná na A + B. Účinnost je - pokud se dobře pamatuji - 15 - 20 let. Jak se zjišťuje zda je už nutné přeočkování nebo až později - to nevím...

  superkarma: 0 19.08.2008, 07:58:29
 10. avatar
  [1] Vivian [*]

  Proti B jsem očkovaná, akorát nevím, jestli je to forever, nebo jestli se to přeočkovává...

  superkarma: 0 19.08.2008, 00:48:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme