Zdraví

Žloutenka? Můžete se zeptat odborníka..


Žloutenky (hepatitidy) jsou závažná infekční onemocnění, která poškozují játra, hlavní detoxikační orgán lidského těla. K nejrozšířenějším patří žloutenky typu A a B, proti kterým se lze spolehlivě chránit očkováním. Žloutenkou typu A se na světě ročně nakazí až 10 milionů lidí. Virus žloutenky typu B ve svém těle celosvětově nosí až 400 milionů lidí a každý rok se nově nakazí asi 50 milionů lidí.

Virus žloutenky typu A se přenáší především kontaminovaným jídlem a vodou. Stále častěji si ji přivážíme z cest, a to nejen z klasických rozvojových zemí, rizikové jsou i oblíbené přímořské lokality jako Egypt, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko atd. Žloutenka typu B se přenáší kontaktem s infikovanými tělními tekutinami nebo jehlou, např. při nechráněném pohlavním styku, nitrožilním užívání drog, piercingu, tetování, akupunktuře, ale i nevinným použitím zubního kartáčku nebo holicího strojku. Žloutenka typu B u části nemocných přechází do chronického stadia a někdy vyústí v cirhózu nebo rakovinu jater. U dospělých jedno procento případů končí úmrtím.

Pro lidi, kteří se rádi věnují různým sportovním aktivitám, představuje nákaza žloutenkou typu A i B skutečný problém - musejí se vyvarovat veškeré nadměrné fyzické zátěže, tedy i sportu, dodržovat přísnou dietu a na konzumaci alkoholu můžou zapomenout. Průběh onemocnění je u dospělých závažnější, rekonvalescence dlouhodobá. Riziko šíření viru navíc zvyšují nespecifické počáteční příznaky onemocnění, které nemocní často přičítají chřipce nebo jim nepřikládají žádný význam a do doby, než navštíví lékaře, mohou nakazit velké množství lidí.

 

Vše o žloutenkách najdete na www.zloutenky.cz

 

Napište nám své otázky!

 

Protože si myslíme, že žloutenka je opravdu velmi závažná nemoc, věnujeme se její prevenci v mnoha směrech. Můžete zde pod článkem položit dotaz odborníkovi, kterému vaše otázky doručíme. Jeho odpovědi si budete moci přečíst v dalším článku. Zajímá vás něco? Setkali jste se se žloutenkou ve svém okolí? Bojíte se jí?

Napište nám své dotazy a brzy si přečtěte odpověď.

   
19.10.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Vivian [*]

  rozina: belzebub: hepatitida typu B se přenáší krví (transfúze, kontaminované jehly nebo nástroje apod.) a pohlavním stykem.

  Člověk, který HB prodělá, mívá většinou doživotní imunitu.
  S imunitou po očkování to zatím není tak jednoznačné, ale u očkovaných lidí se dělá "přeočkování" tuším po 5 letech...

  superkarma: 0 19.10.2005, 21:20:36
 2. avatar
  [9] belzebub [*]

  moje maminka byla v roce 2004 při operaci nakažena hepatitidou tybu B z krevní transfuze, po operaci jsem se o ní starala, měla jsem jí u sebe doma, příznaka byly ze začátku opravdu jako chřipka, poznala jsem, že se jedná asi o žloutenku, když maminka opravdu sežloutla, nikdo z rodiny jsme se od ní nenakazili

  superkarma: 0 19.10.2005, 20:40:51
 3. [8] rozina [*]

  Chci se zeptat, jak je možné se nakazit žl. typu B. Byla jsem na návštěvě, a manžel kamarádky dostal žl. B, při hemodyalýze- omlouvám se jestli je to špatně napsané !!a díky za odpověď.

  superkarma: 0 19.10.2005, 17:22:26
 4. avatar
  [7] Vivian [*]

  Já bych se teda pana odborníka zeptala, proč se tak často libovolně zaměňuje hepatitida se žloutenkou (přičemž žloutenku vůbec nemusí zapříčinit hepatitida, což snad jako odborník ví)... Myslím, že laická veřejnost je tím zbytečně zmatená, a že je to příčinou mnoha nesmyslných pověr (například o tom, že žloutenka je nakažlivá)

  superkarma: 0 19.10.2005, 13:22:24
 5. avatar
  [5] Landriel [*]

  Monina: na Céčko vakcína není a jinak záleží na tom, kdy byly tvé děti očkovány. Moje čtyřletá beruška měla v povinném očkování jen Béčko a proti A jsem ji nechávala doočkovávat, než šla do školky, přeočkovávat letos....

  superkarma: 0 19.10.2005, 09:58:56
 6. avatar
  [4] lumpici [*]

  Jsme všichni očkovaní látkou Twinrix, je to proti žloutence A i B. Účinnost této vakciny by měla být 10 let. Zajímalo by mě, jak postupovat po těch 10 letech? Máme se nechat přeočkovat automaticky, nebo si nechat nabrat protilátky aby se zjistilo jestli ještě jsem chráněni? A když se v protilátkách najde, že ještě chráněni jsme, musíme si je nechat nabírat každý rok, nebo jak často? Očkováni jsme byli před 5 lety.
  Evka

  superkarma: 0 19.10.2005, 08:51:06
 7. avatar
  [1] svetluszka [*]

  Chtěla bych vědět, na jak dlouhou dobu pomáhá očkování proti žloutence B. Díky.

  superkarma: 0 19.10.2005, 06:42:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme