.

Žloutenka je na vzestupu, nakažených každým rokem přibývá

Novinky

Žloutenka je na vzestupu, nakažených každým rokem přibývá

Dnes je Světový den hepatitidy. Má varovat před chorobou, kterou se u nás nakazí každým rokem více lidí. Největší nárůst případů je u žloutenky typu A – za tři roky stoupl jejich počet o 81 % a výdaje největší české zdravotní pojišťovny na léčbu narostly dokonce o 147 %.

Základní zásadou, jak se vyhnout žloutence typu A, je dodržování hygienických návyků. To je však např. u malých dětí často velice obtížné zajistit. Nejúčinnější ochranou je proto očkování. To ovšem není povinné a je na každém, zda se pro ně rozhodne. Všeobecná zdravotní pojišťovna proto klientům nabídla příspěvky na očkování.

„Rozhodli jsme se podpořit zájem klientů o ochranu proti žloutence tím, že jsme jim nabídli příspěvek na vakcínu. Dospělí mohou získat až 500 korun v rámci příspěvku na vybraná očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. Ještě lépe jsou na tom děti od dvou do pěti let – pro ty pojišťovna spustila speciální očkovací program, v němž mohou čerpat na vakcínu až 850 korun,“ říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

hepatitida

Zdroj foto: Shutterstock

Nejvíce klientů VZP nakažených žloutenkou bylo loni v Praze (3 266), Ústeckém kraji (2 375) a Středočeském kraji (1 733). Chronickou virovou hepatitidou trpí v celé České republice bezmála 10 tisíc pacientů.

   
28.07.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Hanula [*]

    Sml16jsme očkovaná A i B. Jen by mě zajímalo, zda je očkování nastálo nebo se musí přeočkovávat....musím se někde zeptat.

    superkarma: 0 28.07.2016, 10:54:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme