Bulvár

Zločinci si mění jména. Legálně

Zločinci mají podle MF DNES novou zábavu. Tedy spíše staronovou, ale reportéři deníku ji objevili a informují o ní – pachatelé trestné činnosti si totiž náramně rádi mění příjmení.

Tak například vrah Vinkelbauer se nejprve přejmenoval na Winkelbauera a pak na Nováka. Stejné „nenápadné“ příjmení si prý vybral i „spartakiádní vrah“ Straka. Novákům „od přírody“ asi začínají krušné časy. Některé změny jmen jsou skutečně zábavné – pachatel loupeže Robert Rakaš se přejmenoval na Rocky Balbou, zatímco podezřelý Ernest si zvolil příjmení Anděl. (Zdroj: MF DNES)

Důvodů ke změně jména mohou mít podle psycholožky Aleny Jeníkové zločinci několik: „Hlavním motivem je samozřejmě snaha nebýt spojován se spáchanou trestnou činností, především pokud se jméno pachatele nějakou dobu objevovalo v tisku. Ale může jít i o úsilí distancovat se od vlastní minulosti a začít nový život. Změna příjmení je také jakousi snahou o únik ze společnosti bývalých kumpánů. Taková amatérská „ochrana svědků“.“

Odmítnutí vlastní minulosti však není podle psychologů správnou cestou k lepší budoucnosti. Člověk by se naopak měl s minulostí vyrovnat, přijmout ji jako součást své osobnosti a vyvarovat se stejných chyb.

Příběhy některých vězňů neúčinnost změny příjmení potvrzují – existují i pachatelé, kteří si změnili jméno několikrát, a pokaždé si ho znovu „ušpinili“ dalším trestným činem.

Změna příjmení přitom není zadarmo, pokud nemáte příjmení vyloženě „hanlivé“, zaplatíte tisíc korun a musíte svůj požadavek odůvodnit. Pravdivost takového „odůvodnění“ však nikdo nezkoumá.

Chtěla jste si někdy změnit příjmení? A proč? Nebo byste naopak rozhodně neměnila? Co by Vás mohlo přinutit ke změně příjmení? Myslíte si, že by se zločincům měly změny příjmení zakázat? Proč ano nebo ne? A co myslíte, budou se časem přejmenovávat i politici?

   
09.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] idiska [*]

  Osobně se mi moje příjmení nelíbí, ale zvykla jsem si na něj...stejně mi všichni říkají jménem

  jinak mě ve spojitosti se změnou jména napadl vtip, ale je sprostý, tak se omlouvám, pokud se dotknu něčího jemnocitu: Příjde chlápek na matriku, že si chce změnit jméno a úřednice se ho ptá, jak se jmenuje ted. "Franta P**a" "No to je fakt blbé. A jak byste se teda chtěl jmenovat?" "Josef!"....radší jsem to vyhvězdičkovala...máte-li fantazii, domyslíte sil

  superkarma: 0 10.11.2007, 18:04:42
 2. [11] gentiana [*]

  (1) změnit ne, zrušit.
  (2) protože ho nepotřebuju
  (3) ditto
  (4) mě těžko nutit:D
  (5) ne
  (6) no.... jako že zločinec bude méně zločincovatý, když si jméno nezmění? Aby ho všichni poznali, to by se mu muselo vytetovat na čelo Já su zločinec. Nadto se tu jistě shodnem, že je jistý rozdíl mezi znásilňovačem dětí, defraudantem a zabijákem z nedbalosti....

  superkarma: 0 09.11.2007, 22:19:29
 3. avatar
  [10] liva99 [*]

  Cha, takže jsem zločinec... Mí rodiče mi měnili příjmení 3x... Já sama jsem si měnila příjmení také 3x... /vdaná jsem podruhé/... Dokážete si představit úředníky na finančáku, jak mi podávaj náhradní papír ke kolonce "vyplňte všechna svá dřívější příjmení"???

  superkarma: 0 09.11.2007, 21:49:17
 4. [9] Sasa [*]

  Lotka: jo děsně a už hoooodně dlouho!!!!!

  superkarma: 0 09.11.2007, 21:16:04
 5. avatar
  [8] Lotka [*]

  Sasa: taky tě štve, když čteš denní tisk a pak to najdeš všechno i tady? Mohli by si vymyslet něco svýho

  superkarma: 0 09.11.2007, 20:15:42
 6. avatar
  [7] evelyn [*]

  ja mela sve svobodne prijmeni moc hezke a vyvdala jsem jine, ale jelikoz mam vsechny doklady na nej a uz me pod nim znaj, tak uz ho menit nehodlam. Vystacim si s nim az...

  superkarma: 0 09.11.2007, 18:34:55
 7. [6] Sasa [*]

  No konečně uvádíte zdroj

  superkarma: 0 09.11.2007, 17:04:25
 8. avatar
  [5] ivana.kuglerova [*]

  Kassy: Ale u soudu to může být sranda . Zkuste si představit tu svědeckou výpověď: "A pan Vinklebauer pak vyhodil to auto do vzduchu, ale pan Novák mi včera vyhrožoval, že vám to nemám říkat!"

  superkarma: 0 09.11.2007, 16:16:44
 9. avatar
  [4] Kassy [*]

  * Ne, ale křestní jméno ano.
  * To křestní jméno proto, že se mi nelíbí a stejně mi tak skoro nikdo neříká. Pak jsem ale přišla na to, že je dobré mít jedno jméno oficiální a jedno pro kamarády.
  * Sňatek.
  * Ne.
  * A proč ano?
  * Proč by měli? a kdyby, je to jejich věc.
  Jinak si myslím, že vzhledem k existenci rodného čísla není jméno pro oficiální identifikaci osoby až tak podstatné. Ať si tedy každý říká, jak chce.

  superkarma: 0 09.11.2007, 16:11:23
 10. avatar
  [3] Meander [*]

  No, to je zajímavé. Já si chtěla změnit příjmení, když jsem pomohla usvědčit zločince a jemu přišel rozsudek s mým jménem a adresou.
  Pak jsem měla krátkou dobu příjmení vyvdané. Bylo krásné, ale bohužel jeho původce mi ho znechutil.
  No, a teď už si to svoje asi nechám. Uvidím.

  superkarma: 0 09.11.2007, 16:10:56
 11. avatar
  [2] Amálie [*]

  Proč tak složitě a draze? Stačí se oženit a přijmout příjmení nastávající .

  superkarma: 0 09.11.2007, 16:09:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme