Patrně nejsem jediná, kdo se vážně zamýšlí nad tím, jestli je všechno, co se teď děje v přírodě kolem nás a ve světě, ještě normální.

Snad i největší pragmatik při pohledu na zprávy v poslední době musí uznat, že v takové míře a koncentraci si aktivitu Země novodobá historie nepamatuje…

r

Rakousko, Polsko, Maďarsko, Francie, Česko, Slovensko,Panistán, Afganistan, Čína, Indie

Ale kdepak, nebudu hovořit o proroctvích a naplněných vizích, ba ani o apokalypse či nové potopě světa.

Od toho jsou jiní a je toho plný internet a pronajaté přednáškové sály. Kdo se chce v noci klepat hrůzou, nechť tam zajde. Vyslechne si ortel jako od Tarantina, ale k ničemu mu to nebude. Strach člověka jen oslabí a učiní závislým.

Mnohem účinnější je zaměřit se na otázku: Čím to je? Co se děje? A hlavně také na: Co přijde dál a kam to směřuje?

Protože, jednak štěstí přeje připraveným, a hlavně pokud člověk ví, s čím pracuje, není ze všeho tak vyděšený.

Myslím, že dnes se najde už jen málo těch, kteří mě za tyhle myšlenky počastují shovívavým úsměvem tak jako například před třemi lety, když jsem na tohle téma psala první článek s tím, že Země a klima bude podstatně aktivnější a že je třeba s tím počítat.

Myslím, že teď skoro jistě víme, že se NĚCO DĚJE.

Jenže co?

Není nad to mít alespoň jednu teorii. Mám hnedle dvě. A jednu „výživnější“ než druhou.

Země je živý organismus – Gaia je matka a je to vědomí

Logicky musím mít takovou teorii, když uvážíte, co žiji, čím se zabývám a čemu věřím. Bez toho, abych přistupovala k Zemi jako k něčemu živému a myslícímu, bych o magii, bylinách, přátelství ke stromům a úctě k životu jako celku asi jen mluvila a psala. Byla bych pokrytec, kdybych to nežila.

A já to žiju ráda.

g

Pakliže na chvilku připustíte, že Země (řečí našich předků Gaia) není jen povrch, pod nímž je spousta ropy, a na němž lze najít zlato, a to celé pak zobchodovat, jestli jen na okamžik přijmete myšlenku, že ta spousta živočichů, z nichž každý má přirozeného nepřítele, kde všechno souvisí se vším a kde každý brouček, každý organismus ví, co má kdy dělat, musíte dospět k tomu, k čemu já.

Že totiž narušovat trvale dílo někoho jiného, kazit někomu jeho práci, zasahovat do něčeho, čeho jsem jen a jen součástí, nikoli stvořitelem, musí dříve nebo později i u sebetolerantnější inteligence vyvolat reakci.

gA Gaia – Země není jen matkou naší, nemá odpovědnost jen k nám, ona má na starosti i jiné tvory. Všechny!

Dává život nejen nám, ale každému broučkovi, mravenci, savci, květině… a žádný z jejích chráněnců se ke svému domovu nechová tak devastačně jako neposlušný, domýšlivý člověk.

Každá matka bývá velkorysá. Ale také každá se bude snažit chránit všechny své děti. A pokud jedno ohrožuje zbylých X, pokud se není schopné naučit žít se všemi a druhé na něj začnou doplácet, vychová ho, nebo se ho zbaví.

Neobětuje všechny pro jedno. Alespoň ne ta naše.

Tedy tohle, a ono to není ještě všechno, už není výchovný pohlavek. Je to podle mne již cílená lekce, mající za cíl ochranu těch ostatních „dětí“. A kdo ví, kam se rozhodla zajít.

Je rozdíl mezi výpraskem a trestem.

Zdá se vám to moc pohádkové? Dobře, tak to odosobním.

Zkuste narušit rovnováhu čehokoli, a ono se to rozhoupe, nebo převrhne. Učiňte cokoli nestabilním a narušíte tím stabilitu všeho, co s tím souvisí. A tady souvisí všechno se vším.

Celý život na Zemi funguje díky propracovanému řádu.

Porušte ho a způsobíte chaos.

Je to lepší?

A teď něco techničtějšího.

Sluneční aktivita

sSlunce a jeho aktivita je o cyklech. Teď byla naše životadárná hvězda v klidu.

Nyní vstupuje do fáze aktivity a je v ní na začátku. To znamená, že tohle všechno je jen přípravou, pak bude nějaké vyvrcholení a pak patrně zase klid.

Doložit vám to mohou nejen výpočty vědců, ale i stovky nalezených záznamů i naše povědomost o zániku a rozkvětu mnoha civilizací na Zemi.

O vymírání a nástupu mnoha druhů.

Slunce ovlivňuje ve vesmíru nejen Zemi, ale i okolní planety, a ty zase jedna druhou. Gravitace Luny má přímý vliv na dění na Zemi.

Pakliže bude „zlobit“ Slunce – naruší-li se vesmírná rovnováha – pocítíme to logicky i tady.

Netřeba se klepat strachy ani z jedné teorie. Žádné zavrtávání pod zem nebo hromadné sebevraždy. Žádné propadání čemukoli!

Máme přece rozum.

Stačí si uvědomit, že jsou věci, se kterými je holt třeba počítat. Ne pasivně čekat, ale připravit se. Nemyslím, že je to likvidační model. Člověk je poměrně dokonalý a přizpůsobivý. Přežije mnohé, ale není pánem planety ani dění na ní.

Nakonec, to přece teď musí vidět i sám.

lupa

Reklama