Jak poznala malá čtenářka El Greco návštěvu Ježíška - jednoduše, na koberci po něm zbyl zlatý prach, pomocí kterého se Ježíšek dostává ke stromečku. V příspěvku zjistíte, v čem Ježíšek vozí dárky a kdo mu s nimi pomáhá. Téma dne zní: Dětské představy Ježíška.

Už jste někdy našla o Štědrém dni na koberci zlatý poprašek? Pokud ano, určitě vás navštívil Ježíšek. „Jak se věci mají," vám vysvětlí čtenářka El Greco ve svém příspěvku k dnešnímu tématu: Dětské představy Ježíška. Zasněte se také...


Milá redakce,

nedávno jsem při brouzdání internetovými vodami narazila na Váš příjemný magazín a rozhodla se v něm na nějakou chvíli zakotvit a také se s Vámi podělit o moji dětskou vánoční fantazii.
Jako malá jsem měla velmi bujnou imaginaci - starší sestra mi vždy před spaním vyprávěla nádherné pohádky a já tak neustále žila ve světě plném statečných rytířů, vodníků, prohnaných skřítků, krásných víl i dobrotivých stařečků. Ve školce jsem pak vždy dětem vysvětlovala „jak se věci mají". Například, jak ve skutečnosti funguje počítač (Pochopitelně díky úpěnlivé dřině stovek malých trpaslíčků, kteří jsou strašně pracovití, ale také moc plaší. Takže se vždycky schovají, když se do počítače nakoukne. Svým způsobem si to myslím dodnes - i když jsem trpaslíčkům přidala ještě jednu vlastnost: škodolibost). Učitelky ze mě tehdy musely mít neskutečné haló.
Stejně zasvěceně jsem pak dětem vyprávěla i o tom, jak vypadá Ježíšek. Vyrůstala jsem, naštěstí, v čerstvě postkomunistické době, takže Dědu Mrázovi už odzvonilo, ale Santa Claus ještě nezaútočil - jediné vyobrazení, které si jako dítě pamatuji, bylo z betlémku, který nám vždy stával pod stromečkem (tedy, stával jen na začátku Vánoc, pak spíš padal, protože byl podepřený čokoládovou kolekcí). A tam byl Ježíšek vyobrazený jako odrostlejší batole v bílé plátěné košilce. Musela jsem mu, tedy vybájit neuvěřitelné čarovné schopnosti, aby své vánoční úkoly dokázal všechny zvládnout. Na dárky jsem mu vymyslela bezedný pytel, který nic neváží, ale schovají se do něj balíčky pro všechny děti i dospělé. Jezdil na sáňkách (ty měly i přídavná kolečka, kdyby nenapadl sníh), které táhl velký bílý pes se zvonečky na krku (proto vánoční cinkání). Do obýváků se dostával prostřednictvím čarovného zlatého prachu, jehož zbytky nám občas zůstávaly na koberci (mívaly jsme na stromečku pozlacené baňky, které se drolily).

Byla to moc krásná doba, na kterou se sestrou moc rády vzpomínáme a vždy si nabereme zlatý prach z koberce a foukneme - co kdyby se přeci jenom objevil Ježíšek?

Krásné Vánoce všem přeje,
El Greco

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Dětské představy Ježíška

Jak jste si představovaly Ježíška, když jste byly malé?

Děti mají občas bujnou fantazii. Jakmile dětský svět narazí na střet s realitou, snaží se ji nějak pojmout a vznikají tak všelijaké nesmysly. Zítra mě zajímá vaše dětská představa Ježíška! Jak vypadal Ježíšek, když vám bylo osm let? V čem nosil dárky? Jak se dostal nepozorovaně do obýváku a zase ven? Pište mi dětské fantazie o Ježíškovi na redakční e-mail (viz níže). Chcete-li získat dárek - překrásný květinový kalendář Melvita 2011 a 500 bodů do Velké vánoční soutěže - nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

melvita 2011

Reklama