Zlatobýl, lidově také svalník, celník nebo zlatobejl je léčivá bylina, která by se dala zlatem vyvážit. Kvete od srpna do října, takže mějte oči na stopkách a nechejte se její krásou oslnit a léčebnými účinky vyléčit.  

Výskyt

Zlatobýl obecný pochází původem ze Severní Ameriky. V současnosti je rozšířen po celé Evropě i Severní Asii. Vyskytuje se ve dvou formách podle nadmořské výšky a může dosahovat až výšky jednoho metru. U nás se vyskytuje na pasekách, loukách, skalnatých stráních a hodně také v křovinách. Rostlinka kvete od srpna do října, kdy se i sbírá a suší.

Zlatobýl

Zářivě žluté květy

Květy zlatobýlu jsou zářivě žluté, složené do hroznů, soukvětí se nachází na vrcholu rostliny. Sbírá se nať zlatobýlu, a to těsně před rozkvětem (srpen–říjen) seřezáváním asi 30 cm dlouhých horních částí rostlin. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C a uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě.

Anděl léčivých rostlin

V jednom starém bylinném herbáři je krásně napsáno: Anděl léčivých rostlin stojí v bezprostřední blízkosti zlatobýlu.
A opravdu tam stojí, neboť léčebné účinky zlatobýlu obecného jsou známy už od pradávna. Tato rostlinka obsahuje ve velkém množství flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, hořčiny, silici a další látky, které mají příznivý vliv na dobrou funkci ledvin.
Působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporují látkovou výměnu a vydatně pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest.
Kdo někdy zažil zánět močových cest či měl ledvinové kameny, ví, o jakou jde šílenou bolest. Proto se ne nadarmo říká a píše i další moudré úsloví: Zlatobýl by se dal zlatem vyvážit.

Nálev (čaj) ze zlatobýlu
Příprava nálevu je velmi jednoduchá. V poměru 1–2 polévkové lžíce sušeného zlatobýlu se přelijí šálkem vroucí vody, který se pak nechá čtvrt hodiny vyluhovat. Podává se 3 x až 6 x denně, stačí půl šálku.

Zlatobýl proti duševnímu trápení

Kromě vysokého účinku proti bolesti ledvin, se zlatobýl osvědčil také jako bylinka, uklidňující nervovou soustavu člověka. Máte – li nějaké trápení, třeba spojené s láskou, je velmi dobré se tohoto čaje občas napít.
A pokud problémy s láskou nemáte a naopak funguje bez problému, tak to zase pozor na studené meze a s tím spojené nachlazení.
I tady pak pomůže zlatobýl.
Bylinka, kterou je možno zlatem vyvážit :)

Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama