Zdraví

Zlaté časy… pro klíšťata rozhodně ano

Léto je tady, teploty dosahují místy až k 20 °C a lidé tráví co nejvíce času venku v přírodě. Nezáleží na tom, jestli právě sportují k vysněné postavě do plavek, zahradničí a sázejí, nebo jen chodí na procházky se psem do městského parku. Všechny tyto aktivity jsou pro zdraví člověka z hlediska aktivity klíšťat rizikové – aktuálně dle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHÚ) velmi rizikové. Nebezpečné nákaze lze ale předejít, proti klíšťové encefalitidě existuje očkování a i nyní je vhodné zeptat se na něj svého lékaře.

Klíšťatům, která přenášejí mimo jiné také onemocnění klíšťovou encefalitidou, nejvíce vyhovují podmínky, při kterých je ve venkovním prostředí teplo a vlhko. Nejčastěji se s nimi člověk setká v listnatých a smíšených lesích, v parcích, na zahradě nebo při rybaření, v porostech s bylinným patrem (při sbírání hub a lesních plodů) a podél vodních toků v celé ČR. Co ale mezi obyvateli ČR už tolik v povědomí není, je fakt, že klíšťovou encefalitidu nepřenášejí jen dospělá klíšťata, ale také jejich larvy a nymfy. Každoročně jsou zaznamenány případy onemocnění klíšťovou encefalitidou, kdy nemocný ani netušil, že bylo klíště na jeho těle přisáté (občas se schová i na neobvyklých místech – za uchem, ve vlasech, v podpaží apod.). Vysvětlením mohou být právě larvy a nymfy, které jsou sice pozorovatelné okem, ale pouze velmi bystrým – larvy vypadají jako zrnka prachu, nymfy jsou velikosti makového zrnka a téměř průhledné.

klíště

Příznaky onemocnění klíšťovou encefalitidou jsou mnohdy plíživé, podobné mírné viróze. Poté však přichází druhá fáze onemocnění a prudké zhoršení zdravotního stavu, většinou je nezbytná hospitalizace v nemocnici, z níž se nezřídka pacient vrátí v horším stavu, než do ní odešel. Mnozí nemocní si nesou doživotní zdravotní následky, které jim neumožňují žít stejně kvalitní život jako dříve. Pokud navíc infikovaný člověk o přítomnosti klíštěte neví, může to mít na celý průběh nemoci při pozdní diagnostice onemocnění negativní dopad.

Když už si člověk domů klíště přinese, existuje mnoho rad a tipů, jak minimalizovat riziko nákazy z přisátého klíštěte, například zvolení správné techniky vyjmutí klíštěte (vikláním pomocí pinzety nebo speciálních kleštiček) a jeho rychlé odstranění. Prevence je ale mnohem vhodnější.

klíště

Doporučenou ochranou proti klíšťové encefalitidě je včasné očkování, které lze provést během celého roku. V nadcházejících týdnech bude kulminovat aktivita klíšťat, která se již nyní pohybuje na 10., tedy nejvyšším možném stupni, proto by lidé neměli s návštěvou praktického lékaře či očkovacího centra příliš otálet.

Základní očkování probíhá ve třech dávkách. Nezávazná doporučená spotřebitelská cena jedné dávky vakcíny FSME-IMMUN je přibližně 800 Kč. Na očkování proti klíšťové encefalitidě lze navíc využít i příspěvky zdravotních pojišťoven v rozmezí 300–1800 Kč. O výši příspěvku a způsobu čerpání se informujte u své zdravotní pojišťovny.

Další informace o možnostech očkování naleznete na www.pozorkliste.cz.

klíště

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml

Léčivá látka: Virus encephalitidis inactivatum purificatum. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci. Vakcíny nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

klíště

   
25.06.2015 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] myska1 [*]

  nelehám si do trávy, nechodím do lesa, snad se mě vyhnou..........Sml30

  superkarma: 0 04.07.2015, 21:13:34
 2. [3] KlusMar [*]

  Já naštěstí potkala milou paní v lékárně, která mi poradila skvělý repelent, na který se dneska spolehám když jdu kamkoliv do přírody a to i s dětmi, jeden z mála, který je vhodný i pro děti a bez DEETu. Je hezké nebát se při procházce v lese. A na nemoci nemusím ani myslet.

  superkarma: 0 29.06.2015, 09:18:53
 3. avatar
  [2] RenataMor [*]

  mrchy hnusnýSml68

  superkarma: 0 25.06.2015, 20:54:19
 4. [1] bobani [*]

  odporná klíšťata Sml31

  superkarma: 0 25.06.2015, 08:46:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme