Domácnost

Zlatá neděle ve znamení zvířat aneb Návštěva útulku zahřeje i vaše srdce!

Vánoce jsou nejen časem klidu a rozjímání, který bychom měli trávit se svými nejbližšími, ale dávají nám i prostor pro dobré skutky. Jeden takový jsme včera učinili i my. Měla jsem radost, že jsem se za celou naši redakci mohla vydat do útulku pro zvířata v nouzi a strávit s nimi tak nezapomenutelnou adventní neděli.

ccc

Když jsme přemýšlela, kde a s kým bych nejraději v předvánočním čase strávila svůj volný čas, v jehož rámci bych navíc mohla učinit dobrý skutek, okamžitě jsem si vzpomněla na útulek. Ke zvířatům, a obzvláště pejskům, mám opravdu velmi silný vztah, a tak jsem byla moc potěšena, když jsem se s paní Jaroslavou Tichou, jež je odpovědnou vedoucí Mělnického sdružení ochránců zvířat dohodla, že se za ní a celým zvířecím osazenstvem stavím právě ve zlatou adventní neděli. Na místo jsme dorazili chvíli před pravým polednem, paní Tichá nás se širokým úsměvem na tváři přivítala a já si to společně s doprovodem šinula do útrob přechodného domova řady pejsků a kočiček, kteří zde z různých důvodů pobývají. Psí štěkot se rozléhal celou prostornou zahradou a já jsem byla ve svém živlu. Neznám upřímnějšího citu a pohledu, než jakého se vám může dostat právě od němé tváře.

ccc

Lačné pohledy, které se na mě od všech čtyřnohých tvorů upíraly, mi vháněly slzy do očí. „Tohle je nerozlučná dvojka, nedají bez sebe ani ránu,“ komentovala můj zvídavý pohled paní Tichá, když jsem viděla v kleci dvojici pejsků, která se o sebe vzájemně opírala. Ačkoliv bych si nejraději všechny pejsky odnesla domů, musím uznat, že si nedovedu představit člověka s větším srdcem pro všechna zvířata než právě paní Tichou. Láska a péče, kterou všem svým svěřencům dopřává, je skutečně k neuvěření a hodna obdivu. Paní Tichá nás po prohlídce zavedla k sobě do své sporé, ovšem velmi útulné kanceláře, a odpověděla mi, jak jinak než s pejskem v náručí, na pár otázek.

ccc

Paní Tichá, Vánoce a Silvestr jsou všeobecně pro útulky krizovým obdobím, je tomu tak i u vás?
Co se nálezu odložených štěňat týká, tak tomu tak u nás na Mělníku není. Výjezdů je přirozeně více, jelikož si spousta lidí neuvědomí, že pejsci a všechna zvířata prostě nesnáší petardy, jejichž bouchání slyšíme v tomto období denně ze všech stran. Pejsci se pak splaší a utečou, tyto případy ale obvykle končí tak, že se majitelé pro své zaběhlé miláčky vrátí a my jim je předáme zpět.

Působíte tedy i jako odchytová služba, že? Kolik výjezdů máte v průměru za den?
Přesně tak. Nemohu to říci přesně, je to individuální, ale tak v průměru pět až šest výjezdů denně.

Paní Tichá, kolik pejsků a kočiček se ve vašem útulku nyní nalézá?
Momentálně máme 45 pejsků a 60 kočiček.

Je na vás vidět, že vy osobně jste velkou milovnicí všech zvířat. Prozradíte nám, kolik psů vlastníte?
(smích) Doma mám nalezenou fenku Růženku se štěnětem – ti mi pravděpodobně zůstanou již natrvalo. U bývalého přítele mám dvě feny a u rodičů také dvě. Takže celkem šest pejsků.

Stává se vám, že si u vás lidé chtějí zvíře například jen odložit?
Ano, občas mají lidé takové tendence, ale tuto službu nemůžeme poskytnout, neboť máme opravdu velmi plno.

ccc

Jak by vám mohly naše čtenářky nejlépe pomoci? Je nějaká možnost, jak vašim zvířatům přispět?
Přirozeně jsme vděční za každou pomoc. Uvítáme cokoliv od jídla počínaje po přikrývky konče. Též jsme spustili charitativní E-shop, kam dáváme po svolení dárců věci, jež našemu útulku věnovali, ale v danou chvíli je nevyužijeme. Výtěžek z tohoto prodeje jde čistě pro naše zvířecí obyvatele. Letos jsme například vydali krásný kalendář na rok 2015, který si mohou vaše čtenářky zakoupit a udělat nám i sobě radost. Více informací naleznete ZDE.

Jak budete v útulku prožívat Štědrý den?
Pro nás je Štědrý den dnem jako každým jiným. Samozřejmě každý rok v tento den chodí mnoho lidí, kteří nosí našim zvířatům dárky, což je skvělé a my jsme všem velmi vděční. Ale jinak den probíhá zcela všedně, nechceme pejskům ani kočičkám nabourat jejich běžný denní režim. Obvykle tedy dostanou o pamlsek více, to je pravda, ale nepřeháníme to, neradi bychom jim jakoukoliv změnou jídelníčku ublížili.

Paní Tichá, co byste na závěr doporučila všem lidem, kteří uvažují, že si pořídí nový přírůstek v psí podobě?
Rozhodně to, aby si rozmysleli, kolik času mohou pejskovi věnovat a také jak velké mají prostory. Také bych chtěla apelovat na to, aby si lidé nepořizovali jen pejsky, kteří jsou právě módní. V tomto směru je třeba se držet jiných zásad. Jednu dobu byl například velmi módní bígl, a poté se útulky začaly těmito plemeny hemžit, neboť toto plemeno opravdu není pro každého. Zkrátka je třeba uvažovat a probrat veškerá pro a proti, aby pejsek pak neskončil u nás či v jiném podobném zařízení.

ccc

Paní Tichá, velmi vám děkujeme za rozhovor a přejeme vám všem krásné Vánoce!

Čtěte také:

   
22.12.2014 - Zvířátka - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] pajda [*]

  Už běží další Strom kočičích přání: http://www.kociciprani.cz

  superkarma: 0 22.12.2014, 15:58:36
 2. avatar
  [6] Alka1 [*]

  DCOlga — #2 Naše organizace teď hledá domov pěti krásným koťátkům, která se narodila kočičce bez domova...

  superkarma: 0 22.12.2014, 12:56:01
 3. [5] Rikina [*]

  Jestli ono by nebylo lepší třeba dát trvalý příkaz do banky a každý měsíc poslat drobný peníz, než se jednou za rok před vánoci dojet rozněžnit nad opuštěnými psíky... Citovala bych slova jedné útulkářky, kterou osobně znám cca 20 let a stejnou dobu ten útulek podporuju. Též jsme od nich měli dva psy, v průběhu času. Ale to by mě tady zase osazenstvo napomínalo, že jsem negativistická. Sml57 Nicméně faktem zůstává, že ne vždy lidi dobře odhadnou, co by se mohlo zvířecímu útulku hodit, a natahají jim tam staré krámy, které se jim doma už nehodí a se kterými má pak útulek potíže se jich zbavit. Sml80

  superkarma: 1 22.12.2014, 11:56:56
 4. avatar
  [4] Pentlička [*]

  To je tak smutný pohled, ti pejsci za mřížemi!Sml13 Až budu v důchodu, tak si plánuju vzít nějakého pejska z útulku.

  superkarma: 0 22.12.2014, 10:22:37
 5. avatar
  [3] řeřicha [*]

  Pejska už z útulku máme a kočičky jsou taky nalezenci Sml79

  superkarma: 0 22.12.2014, 08:00:37
 6. [2] DCOlga [*]

  Chtěli jsem si vzít teď před Vánocemi z útulku koťátko, ale zrovna tam nic nemají. Tak si počkáme, určitě brzy po Novém roce jich tam bude hodně, když lidi zjistí, že zvířátko není hračka a že je nutno se o něj starat.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #6
  superkarma: 0 22.12.2014, 07:42:42
 7. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Do útulku se chystáme dnes. Neděli jsme věnovali babičkám a dědečkům v domově seniorů. Bylo to pěkné a dojemné.

  superkarma: 1 22.12.2014, 00:10:07

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme