Dárek darovaný od srdce udělá ohromnou radost. Možná jste právě vy, kdo dárky raději vyrábí než kupuje. Díky internetu si můžete najít návod na originální šperky, brože či svíčky. Zbystřete své smysly a pozorně čtěte.

Rády byste vyráběly dárky, ale nevíte, zda to zvládnete? Zkusme si dnes cvičně vyrobit šperk, amulet nebo svíčku. Když se povede, máme první vyráběné dárky na světě. Když ne, hlavu si nelámeme, protože máme ještě dost času své techniky přivést k dokonalosti.
Náhrdelníky, náramky či celé soupravy můžete vytvořit za pomoci tuhnoucích hmot, skleněných korálků a vlasce a spousty dalších materiálů. Zkuste zapátrat na internetu.

Pro inspiraci vám přináším pár výtvorů z mé alchymistické dílny. Nemám ráda modurit. Nikdy se mi nepodařilo z něj nic kloudného vyrobit. Prasátko vypadalo jak přejeté buldozerem. Já vím, není to chyba moduritu, ale mých rukou. Naopak dobře se mi pracovalo s hmotou DAS. Schne na vzduchu, není třeba péct v troubě či nořit do horké vody. Doba schnutí je až 48 hodin. Poté můžete výtvor namalovat jakoukoliv barvou. Nejlepší je prý akryl. Použila jsem tempery a barvy jsou i po dvou letech hezké. Z DAS hmoty jsem si vytvořila ochranný amulet ke dveřím. Čarodějky určitě poznají, co znamená a k čemu slouží.

dárky

Je libo raději gelovou svíčku? Má sestra tvoří moc hezké. Zeptala jsem se, jak na to. Vyštrachejte vysloužilou skleničku na whisky či jinou nádobu. Ve výtvarnických potřebách si sežeňte gel do svíček, aroma a knot. Můžete použít barvivo přímo určené do svíček nebo potravinářské. S barvivem šetřete, aby šly vidět dekorace. Budete potřebovat ještě plechovku od piva nebo limonády, a nebo zavařovací sklenici. Plechovce uříznete vršek, nalijete do ní gel a ve vodní lázni necháte rozpustit.

Na dno nádoby poklaďte ozdoby. Můžete použít kamínky, mušličky, moc hezky vypadají kávová zrna. Dekorace nedávejte do blízkosti knotu, ať nebafnou. Když máte ozdobeno, připravte si knot. Umístěte do středu nádobky. Připravte si špejli, nebo cokoliv, čím budete moc knot přidržet, až budete lít gel do nádoby. Za pomocí chňapek vyndáte plechovku nebo sklenici s rozehřátým gelem a nalijete do předem připravené nádoby. Můžete nalít jen do půlky, počkat, až gel vytuhne, přidat další ozdoby a dolít. Můžete také kombinovat rozehřátý gel s nerozehřátým. Ve sklenici vám tak vznikne krystalková struktura. Nebo můžete různě barevně vrstvit. V tom případě počkejte, než zaschne první barevná vrstva a až poté dolijte vrstvu jiné barvy.

dárky

Moc jsem si přála vyrobit gelovou svíčku. Inu, vydala jsem se do papírnictví a požádala o gel. Jelikož jsem nevěděla, jak by takový gel měl vypadat, vzala jsem to, co mi prodavačka podala. Prý je to celá sada a nemusím již nic dokoupit mimo aromat a můžu použít i olejíček do aroma lampy. Až doma jsem zjistila, že sada je sice na výrobu svíček, ale ne gelových. Měla jsem dvě možnosti, buď jít vyměnit, anebo se pustit do parafínových svíček. Nikam se mi s kyblíkem už jezdit nechtělo. Připravila jsem si sklenku od whisky, kokosový ořech včetně vrchní skořápky (Nevím, jak se to přesně jmenuje, ale z fotky snad poznáte.), pekáč vystlaný pečicím papírem, kelímek od jogurtu jako formu na kuželovou svíčku (nakonec jsem nepoužila) kastrůlek s vodou na parní lázeň, zavařovací sklenici, kyblík s parafínem, knoty, špejle, aromata a barviva na svíčky. Dále telefon, číslo na hasiče a panthenol ve spreji.

dárky

Vodní lázeň se nesmí vařit, jinak hrozí vznícení parafínu. Zahřívejte tak na cca 60 stupňů. Nejdříve jsem vyrobila svíčku do ořechu. Rozehřála jsem parafín ve vodní lázni, přidala 20 kapek vanilkového aroma a trochu žlutého barviva (cca 1/4 kostky na jednu svíčku). Doprostřed ořechu umístila knot a přidržovala špejlí. Až po okraj jsem nalila směs. Knot jsem zajistila špejlemi a půl hodinky jsem čekala, co se stane. Hezká, jednoduchá svíčka je na světě. Zkusila jsem level č. 2. Multibarevnou svíčku. Postup je stejný, jen jsem použila jiné barvy a jiná aromata. Do červené barvy jsem přikapala třešňový květ, do zelené zelený čaj, do žluté tradičně vanilku. Po nalití každé barvy jsem čekala 20 minut, než vrstva dobře zaschne. Po 20 minutách jsem nalila jinak barevnou vrstvu.

dárky

Část parafínu mi ještě zbyla. Původně jsem chtěla dělat kuželovou svíčku. Na tu mi však bylo parafínu málo. Pustila jsem se tedy do mini vrstvené svíčky. Rozehřátý barevný vosk jsem nalila na pekáč vystlaný pečícím papírem. Pomocí nožíku jsem vytvořila rovnoměrnou slabou vrstvu. Musíte pracovat rychle, vosk tuhne. Když se nepovede, jednoduše vosk seškrábnete, roztavíte a zkusíte znova. Až vrstva na papíře zaschne (10 minut), za pomocí vykrajovátka vypíchneme kytičky, vločky, trojúhelníky nebo čtverce. Doprostřed tvaru uděláme špejlí dírku. Tvary navlékneme na knot a máme svíčku na světě.

dárky

Na kuželovou svíčku vám zašlu alespoň návod. Parafín vylijeme do kelímku. Až začne tuhnout, strčíme doprostřed špejli. Necháme dobře zaschnout (půl hodinky i déle). Poté špejli vyndáme, z jedné strany kelímek opatrně rozřízneme. Dáme pozor, abychom nožem nezajeli do svíčky. Svíčku vyndáme. Dírkou provlékneme knot a můžeme přilepit různé ozdoby - sušené ovoce, mušličky, větvičky, vřes. Formy na svíčky můžete tvořit také z kartonu.
Ať se vám dílo daří.

Svíčky nám tuhnou a my můžeme vytuhnout u okénka minulosti

Stará dobrá klasika aneb na jaké filmy se nejvíce těšíte o Vánocích

Jestli vás ještě neopustil tvořící záchvat, zkuste vyrobit dárek pro muže

Blíží se začátek skutečného adventu, a tak omrkneme typy věnce

Ačkoliv redaktor Kuba pracuje pro ženský magazín, není žádna baba

Také si ráda zpívám ve sprše, jen se divím, že ještě neprasklo sklo

Zasmějme se dětské vynalézavosti

Hoďme mindrák z velkých zadků za hlavu a jeďme do Latinské Ameriky. Alespoň virtuálně.

Reklama